Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga, borelioza! Pacjenci z kleszczami w... penisach!

(ew)
Dziesięciu pacjentów z kleszczami trafiło wczoraj do ambulatorium łódzkiego pogotowia. Dwóch młodych mężczyzn miało te pajęczaki w... penisie. Przywieźli je z weekendowych wypadów do lasu i na działkę. Innych kleszcze zaatakowały na spacerze w parku lub nawet na skwerze przed domem.

Ciasto z truskawkami - przepisy

– Byłam na działce w Zofiówce – mówi Elżbieta Olszyca, która zgłosiła się do chirurga pogotowia. – Po powrocie podczas kąpieli zauważyłam czerwoną plamkę na prawym boku w okolicy brzucha. Okazało się, że to kleszcz.

Kleszcze najczęściej wkłuwają się w ręce, nogi, pośladki, uszy i głowę, ale coraz częściej łodzianie znajdują je w intymnych częściach ciała.

– Mieliśmy już kilka przypadków ukąszeń w najbardziej skryte miejsca, gdzie skóra jest bardzo delikatna – mówi dr Marek Sasin, chirurg z Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi. – U kilku młodych mężczyzn kleszcz umiejscowił się w genitaliach, u jednego – tuż przy odbycie.

Specjaliści alarmują, że nawet co trzeci – czwarty kleszcz roznosi drobnoustroje, wywołujące groźną chorobę – boreliozę (patrz ramka). Dlatego ważne jest, by jak najszybciej usunąć go z ciała. Jeżeli jednak po siedmiu – czternastu dniach od ukąszenia pojawia się rumień mający około 7 cm średnicy, istnieje możliwość wystąpienia boreliozy.

– Tygodniowo u dziesięciu – piętnastu pacjentów, którzy trafiają do nas po ukąszeniu przez kleszcza, badania krwi potwierdzają zakażenie boreliozą – mówi Emilia Walas-Frankiewicz ze szpitala im. Biegańskiego w Łodzi. – Choroba powoduje dolegliwości stawów, silne bóle mięśni i głowy. Leczenie może trwać nawet kilka lat. W niektórych przypadkach konieczna jest hospitalizacja.

Zdaniem specjalistów z Uniwersytetu Łódzkiego, plaga kleszczy spowodowana jest łagodną zimą oraz ciepłą i wilgotną wiosną, co sprzyja ich wzmożonemu rozmnażaniu.

Borelioza to niebezpieczna choroba, wywoływana przez bakterie. W miejscu ukąszenia przez zakażonego nimi kleszcza tworzy się rumień, chory ma wysoką gorączkę, bolą go mięśnie, stawy, ma powiększoną wątrobę i śledzionę. Boreliozę leczy się antybiotykami. Choroba może jednak powracać, nawet po latach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany