Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak się bronić w... areszcie

(em)
Na pytania Czytelników odpowiada mec. Jerzy Ciesielski.

Siedzę w areszcie do sprawy już rok. Końca śledztwa jednak nie widać i sąd na wniosek prokuratury co jakiś czas przedłuża mi areszt. Jak się mam bronić – Edward M.

Sąd apelacyjny przedłuża na czas oznaczony stosowanie tymczasowego aresztowania w śledztwie, jeżeli na przykład: wydłuża się czas wydania opinii przez biegłego, trwają czynności dowodowych w sprawie o szczególnej zawiłości, podejrzany celowo przewleka postępowanie. Także z powodu istotnych przeszkód, których usunięcie było niemożliwe. Łączny czas stosowania tymczasowego aresztowania (do wydania pierwszego wyroku przez sąd pierwszej instancji) nie może przekroczyć 2 lat. Na każde postanowienie sądu w przedmiocie tymczasowego aresztowania przysługuje zażalenie.

Tymczasowo aresztowany może składać w każdym czasie wniosek o uchylenie lub zamianę aresztu na dozór lub poręczenie do prokuratora, który rozstrzyga wniosek w ciągu 3 dni. Na postanowienie oddalające wniosek zażalenie przysługuje tylko wówczas, gdy wniosek został złożony po upływie co najmniej 3 miesięcy od dnia wydania postanowienia w przedmiocie tymczasowego aresztowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany