Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

GUS: Eksport rośnie, jednak długi nie maleją

AIP
W I kwartale 2015 roku eksport wzrósł aż o 7,7 proc., jednak nie przełożyło się to na otrzymywanie przez przedsiębiorców terminowej zapłaty od zagranicznych kontrahentów. Łączny odsetek niezapłaconych faktur wzrósł do 6,1 proc. wszystkich wystawionych. Przedsiębiorcy handlujący z zagranicą znacznie rzadziej niż w Polsce trafiają na niesolidnych klientów, to jak podkreślają, gdy już się taki trafi, to znacznie trudniej odzyskać od niego pieniądze.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) potwierdzają, że polscy przedsiębiorcy coraz lepiej radzą sobie na zagranicznych rynkach, przynajmniej w kwestii zdobywania nowych klientów. Wartość sprzedanych za granicę towarów i usług wyniosła 181,2 mld zł i była o 7,7 proc. wyższa niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Wzrostowi sprzedaży nie towarzyszy jednak spadek natężenia zatorów płatniczych.

Jak wynika z badania „Portfel należności polskich eksporterów”, przeprowadzonego przez Krajowy Rejestr Długów (KRD) i Biuro Informacji Gospodarczej (BIG), odsetek niezapłaconych w terminie eksporterom faktur wzrósł w I kwartale 2015 roku z 3,9 proc. do 6,1 proc. wszystkich wystawionych. O 7 proc., z 70,6 proc. do 63,6 proc. zmalał też odsetek firm, które w ogóle nie odnotowują problemów z otrzymaniem zapłaty.

- To jeszcze nie jest sygnał do niepokoju, bo jednocześnie do 6,5 proc. zmniejszyło się grono przedsiębiorstw, u których ten problem narastał. Na szczęście też ponad 64 proc. należności jest przeterminowana krócej niż 3 miesiące. Tylko 15 proc. to faktury, w których termin zapłaty minął co najmniej 12 miesięcy wcześniej – tłumaczy Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Eksporterzy i tak są w bardziej komfortowej sytuacji niż przedsiębiorcy sprzedający na rynku krajowym. Tu tylko 17,1 proc. firm nie ma żadnych problemów z terminowym otrzymaniem zapłaty, a niezapłacone faktury stanowią aż 22,7 proc. wszystkich wystawionych. Jednak, kiedy już się trafi dłużnik z zagranicy, znacznie trudniej odzyskać od niego pieniądze. Wskazywało na to, aż 76 proc. ankietowanych eksporterów.

- Nieco gorszy spływ należności może być efektem szybkiego szukania nowych rynków zbytu na skutek problemów w handlu z Rosją, Ukrainą i Białorusią. Nasz eksport do tych państw zmalał aż o 28 proc., a firmy poszukiwały klientów zarówno wśród krajów należących do Unii Europejskiej, jak i na rynkach rozwijających się, jak Egipt, Meksyk, kraje arabskie czy Turcja.

Spory udział w polskim eksporcie mają małe i średnie firmy, które posiadają mniejsze możliwości weryfikacji wiarygodności zagranicznych kontrahentów niż duże przedsiębiorstw. I to one częściej padają ofiarą czyjejś nieuczciwości. Wielu eksporterów zrzeszonych w Rzetelnej Firmie podkreśla, że oczekiwaliby tu większego wsparcia ze strony naszych radców handlowych – mówi Waldemar Sokołowski, prezes Rzetelnej Firmy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany