Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uff, jak gorąco. Fala upałów już dotarła [RADY NA UPAŁ]

Katarzyna Domagała-Szymonek
Upały
Upały Joanna Urbaniec / Gazeta Krakowska
Ludzie traktują upał wyłącznie jako przyjemność i zapominają, że stanowi również zagrożenie dla zdrowia - podkreślają lekarze

W najbliższych dniach butelka wody mineralnej, najlepiej niegazowanej, i jasny kapelusz powinny stać się naszymi największymi przyjaciółmi. Fala gorąca dotarła już do naszego regionu. Od kilku dni temperatura idzie mocno w górę, a z każdym kolejnym będzie coraz cieplej. W weekend termometry mogą wskazać nawet 35 stop. C. (to dużo, ale do rekordu w regionie nadal trochę brakuje). Synoptycy przewidują, że tak wysokie temperatury utrzymają się co najmniej do połowy przyszłego tygodnia. Przydadzą się więc rady, jak uniknąć kompilacji zdrowotnych i przetrwać nadchodzące dni.

To będzie pracowity czas

W Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym w Katowicach już wiedzą, że w związku z upałami w najbliższych dniach ratownicy medyczni nie będą mogli narzekać na brak pracy.

- Przy wysokich temperaturach liczba wyjazdów karetek pogotowia wzrasta nawet o połowę - mówi Artur Borowicz, dyrektor WPR w Katowicach. - Częściej wzywani jesteśmy do omdleń, zasłabnięć, skoków ciśnienia, zaburzeń rytmów serca czy bólów głowy niewiadomego pochodzenia - wylicza dyrektor Borowicz.

Podkreśla, że w czasie upałów każdy z nas narażony jest na przegrzanie organizmu. Każdy, a więc nie tylko dzieci i osoby starsze, choć te muszą uważać szczególnie.

- Ryzyko przegrzania organizmu jest zawsze, bez względu na wiek. Jeśli młody, wysportowany mężczyzna będzie długo przebywał na słońcu i przegrzeje organizm, padnie dokładnie tak samo jak dziecko czy osoba starsza - zaznacza dyrektor WPR.

Jest kilka sygnałów, które mówią nam, że dzieje się z nami coś złego. Warto je znać i zwrócić na nie uwagę.
- Jeśli z niewiadomych przyczyn boli nas głowa, czujemy kołatanie serca, mamy zaburzenia widzenia czy nudności i ogólnie pogarsza się nasze samopoczucie, to znak, że przegrzaliśmy organizm - wylicza Borowicz.
Natychmiast powinniśmy zlikwidować przyczynę tego stanu, czyli... usiąść w cieniu. Następnie wypić zimną wodę, na czole położyć chusteczkę zmoczoną w zimnej wodzie (nie ochładzajmy organizmu gwałtownie, np. wrzucając za koszulę lód). Jeśli zastosujemy te rady i chwilę odpoczniemy, objawy przegrzania powinny minąć same.

Gorąco było u nas nie raz

Choć temperatura w nadchodzących dniach nie będzie spadała poniżej 30 st. C, to do rekordu, jaki padł w Śląskiem, nadal trochę będzie brakowało. Ten, jak wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, padł u nas całkiem niedawno.

- W Katowicach absolutne maksimum temperatury dobowej wystąpiło 8 sierpnia 2013 roku - przypomina Grażyna Bebłot z katowickiego działu służby pomiarowo obserwacyjnej IMGW. - Temperatura wyniosła wtedy 37,2 st. C.

Najnowsze prognozy wskazują, że już w sobotę termometry przekroczą u nas granicę 30 st. C. Od soboty do środy temperatura maksymalna w Śląskiem wyniesie nawet 35 st. C.

Na chwile oddechu będziemy musieli poczekać do nocy. Podczas weekendu o tej porze termometry mają wskazywać od 14 do 15 st. C. W kolejnych dniach również nocą będzie ciepło. Synoptycy z IMGW prognozują na najbliższe dni od 18 - 21 st. C. Jednak ma wiać wiatr. Co prawda słaby i zmienny wiatr, ale może trochę pomóc przetrzymać falę upałów.
Współpr. MiW

Rady i przepisy na upał

Zanim upały rozkręcą się na dobre przypominamy garść zasad, do których powinniśmy się stosować, chcąc bez komplikacji przetrwać falę gorąca. Pamiętajmy też, że w czasie, kiedy na dworze żar, pracodawcy muszą wywiązać się z dodatkowych obowiązków.

Jeśli możesz, zostań w domu Jeśli nie musimy, nie wychodźmy z domów. Do tej rady warto się stosować szczególnie w godzinach 11 - 14, kiedy słońce jest najbardziej intensywne. Jeśli jest to konieczne, to będąc na dworze, starajmy się jak najczęściej wchodzić do cienia.

Pijmy jak najwięcej Pamiętając, że na co dzień mamy wypijać przynajmniej 2 litry płynów na dobę, w czasie upałów ich ilość powinna wzrosnąć do ok. 3 litrów. Najlepiej sięgać po zwykłą wodę.

Jasne ubranie, kapelusz lub parasol wskazany Wychodząc na dwór, wybierajmy jasne ubrania, które odbijają promienie słoneczne. Przed słońcem chrońmy głowę, zasłaniając ją czapeczkami, chustami czy po prostu parasolami. Zwłaszcza nad wodą, bo ona odbija promienie słoneczne, co potęguje efekt przegrzania.
Krem z wysokim filtrem miej zawsze pod ręką Czym wyższy filtr, tym dłużej chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Minimalna wartość, jakiej powinniśmy używać to SPF 30 (liczba mówi, ile razy dłużej możemy przebywać na słońcu po posmarowaniu skóry filtrem niż bez tej ochrony).

Maksymalna temperatura w pomieszczeniach

Przepisy mówiące o maksymalnej temperaturze w pomieszczeniach ustalono wyłącznie dla pracowników młodocianych. Nie wolno im pracować w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza przekracza 30 st. C, a wilgotność względna powietrza przekracza 65 proc.

Pracodawca w upał musi bezpłatnie zapewnić wodę

Przepis obowiązuje, gdy pracujemy na otwartej przestrzeni, przy temperaturze ponad 25 st. C oraz w pomieszczeniach zamkniętych, przy temp. ponad 28 stop. C.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Uff, jak gorąco. Fala upałów już dotarła [RADY NA UPAŁ] - Dziennik Zachodni

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany