Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co możesz przywieźć z zagranicznych podróży? Sprawdź przepisy

Agata Pustułka
Mamy wakacje, zaplanowane urlopy i wyjazdy. Zanim udamy się w podróż za granicę, w różne strony świata, warto dowiedzieć się, jakie obowiązują przepisy celne i dewizowe.

Często chcemy przecież zabrać towary, które będziemy spożywać albo używać podczas pobytu, zaś wracając do kraju - zechcemy przywieźć upominki. Powinniśmy więc wiedzieć, jakie towary mogą znaleźć się w bagażu podróżnym, a jakie są niedozwolone. Powinniśmy też wiedzieć, jakie należy spełnić warunki, by zabrać ze sobą w podróż pieska, kotka lub innego zwierzaka domowego. Dlatego przedstawiamy podstawowe informacje na ten temat, przygotowane specjalnie dla nas przez ekspertów z Izby Celnej w Katowicach.

W jaki sposób przewozić żywność? Co powinni zabrać ze sobą właściciele zwierząt? Czy w ogóle można mieć w bagażu broń?

Przywóz wielu towarów z krajów trzecich na obszar celny Wspólnoty Europejskiej uzależniony jest od spełnienia dodatkowych - poza formalnościami celnymi - wymagań, niemających charakteru fiskalnego. Takim wymogiem jest np. obowiązek przeprowadzenia kontroli granicznej przez wyspecjalizowane służby (chodzi o kontrolę sanitarną, weterynaryjną czy fitosanitarną itp.) oraz konieczność posiadania określonych prawem dokumentów (zezwoleń, licencji, certyfikatów).

W szczególności ograniczenia obejmują:

- żywność;
Żywność pochodzenia zwierzęcego (np. wyroby mięsne i wyroby zawierające mleko) podlega szczególnym ograniczeniom, a w przypadku ruchu podróżnych przywóz takiej żywności jest zakazany.
Podróżni przywożący ze sobą produkty mięsne i mleczarskie zobowiązani są do umieszczenia ich w specjalnych pojemnikach znajdujących się na przejściach granicznych.
Żywność pochodzenia niezwierzęcego jest zwolniona z obowiązku przeprowadzenia granicznej kontroli sanitarnej w przypadku, jeśli jest przywożona w ilościach wskazujących na niehandlowy charakter przywozu (tj. na własne potrzeby).

- produkty lecznicze;
Dopuszczalne jest przywiezienie pięciu najmniejszych opakowań danego produktu leczniczego, niezbędnego podróżnemu. Nie dotyczy to jednak środków odurzających i substancji psychotropowych - te produkty lecznicze mogą być przywożone wyłącznie na podstawie specjalnego zaświadczenia.

- zwierzęta;
Zwierzęta domowe, towarzyszące podróżnym (psy, koty, fretki, w liczbie nieprzekraczającej 5 sztuk zwierząt) mogą być przywożone do Polski, pomiędzy państwami członkowskimi Unii oraz wywożone poza UE na następujących warunkach:
- jeżeli podróżny przemieszczający się ze zwierzęciem domowym przez granicę nie jest jego właścicielem - musi posiadać pisemne upoważnienie podpisane przez właściciela;
- zwierzę musi posiadać elektroniczny identyfikator;
- zwierzę musi być zaszczepione przeciwko wściekliźnie;
- musi posiadać dokumenty potwierdzające fakt szczepienia (paszport zwierząt lub świadectwo weterynaryjne).
W przypadku przywozu - w zależności od tego, z jakiego państwa trzeciego do jakiego państwa członkowskiego UE przywożone są zwierzęta, wymagania te mogą być rozszerzone o obowiązek przeprowadzenia badania efektywności szczepienia lub kwarantannę.

Warto pamiętać, że w przypadku podróży pomiędzy państwami członkowskimi UE zwierzę musi posiadać elektroniczny czip, paszport zwierząt, wydawany przez urzędowego lekarza weterynarii oraz musi być zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Informacje o szczepieniu zawarte są w paszporcie zwierzęcia.

W przypadku wywozu z Polski do państwa trzeciego (tj. poza UE) zwierząt domowych należy zapoznać się z wymaganiami, jakie zostały ustanowione w tym państwie trzecim. Zwierzę powinno mieć paszport zwierząt (co jest istotne przy powrocie do kraju) oraz spełniać warunki ustanowione w danym państwie trzecim.

Szczegółowe informacje dotyczące warunków przewozu zwierząt domowych znajdują się na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii (www.wetgiw.gov.pl).

- rośliny;
Bez ograniczeń związanych z przeprowadzeniem granicznej kontroli fitosanitarnej, dopuszczalny jest wwóz do Polski:
1. świeżych owoców - 5 kg
2. świeżych warzyw, z wyłączeniem bulw roślin gatunku Solanum tuberosum L. - 5 kg
3. ciętych roślin ozdobnych - 50 szt.
4. ciętych drzewek choinkowych - 1 szt.
części roślin iglastych - 5 szt.
- broń;
Wywóz bądź przywóz broni podlega surowej reglamentacji i wymaga uzyskania wymaganych prawem dokumentów, uprawniających do jej przewiezienia przez granicę państwową, oraz wymaga zgłoszenia takiego przewozu organom celnym.

- środki odurzające, substancje psychotropowe i prekursory;
Wywóz bądź przywóz środków odurzających, substancji psychotropowych oraz prekursorów jest zakazany z wyjątkiem przewozu dokonywanego przez licencjonowane podmioty na podstawie stosownych zezwoleń.
Dozwolony jest natomiast przywóz środków odurzających lub substancji psychotropowych na własne potrzeby lecznicze, o ile osoba przedstawi określone w przepisach odrębnych zaświadczenie, zawierające dane pacjenta, lekarza, leku i organ wystawiający.

- okazy gatunków zagrożonych wyginięciem - CITES.
Przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej, jak i wywóz z Unii Europejskiej okazów rośli i zwierząt, będących lub pochodzących z gatunków zagrożonych wyginięciem (wymienionych w postanowieniach Konwencji Waszyngtońskiej - CITES), możliwy jest na podstawie wydanych wcześniej odpowiednich zezwoleń i świadectw - zwanych dokumentami CITES (dokumenty te wydawane są przez Organy Administracyjne CITES odpowiednich państw). Brak takich dokumentów podczas przewozu powoduje konsekwencje karne związane z popełnieniem przestępstwa.

Co z kawiorem, muszlami czy skórami zwierząt?

Jakie gatunki są chronione i jakich nie należy nabywać i przewozić przez granicę (między innymi):
- kawior;
- skóry lub wyroby ze skór dzikich kotów, niedźwiedzi, wilków;
- wypchane ptaki drapieżne,
- wyroby wykonane ze skór węży, krokodyli lub waranów;
- naturalne medykamenty i produkty lecznicze (maści, balsamy itp.), zawierające pochodne z niedźwiedzi, pijawek lekarskich i innych zwierząt;
- koralowce, muszle, wszelkie pamiątki turystyczne, takie na przykład jak nalewki na kobrach lub innych wężach.

Pełna lista gatunków objętych ochroną znajduje się w załączniku do rozporządzenia Rady (WE) nr 338/97. Szczegółowe informacje znajdują się na stronach internetowych Ministerstwa Środowiska (www.mos.gov.pl).

Przywóz w bagażu osobistym podróżnego na teren Unii Europejskiej okazów, na które nie są wymagane żadne dokumenty (nie dotyczy przesyłek pocztowych!):
- kawior z ryb jesiotrokształtnych - do 125 g na osobę w opakowaniu indywidualnie oznakowanym (jednorazowa banderola);
- "pałeczki deszczowe" - instrument muzyczny wykonany z prostego kawałka wysuszonej łodygi kaktusa - do 3 szt. na osobę;
- przetworzone okazy krokodylowe, czyli torebki, buty, paski itp. wyroby - do 4 szt. na osobę (uwaga - odstępstwo to nie jest stosowane w przypadku przywozu okazów z aneksu A Konwencji Waszyngtońskiej oraz mięsa i trofeów myśliwskich);
- muszle skrzydelnika olbrzymiego - do 3 szt. na osobę;
- pławikoniki - do 4 martwych okazów na osobę;
- muszle przydaczni - do 3 okazów na osobę, łącznie nie więcej niż 3 kg. Jako okaz należy rozumieć 3 połówki niepasujące do siebie (połówki z 3 różnych osobników) lub całe muszle składające się z 2 pasujących połówek (do 3 szt. całych muszli).

Co możemy mieć w bagażu? Ile można przywieźć alkoholu czy papierosów, żeby nie mieć kłopotów?

Do jakiej wartości są zwolnione z cła i podatku prezenty/zakupy przywożone do Polski z państwa trzeciego (tj. spoza Unii Europejskiej, np. z Rosji) przez podróżnego w bagażu osobistym?

Zwolnione z należności celnych przywozowych są towary znajdujące się w bagażu osobistym podróżnych przyjeżdżających z państwa trzeciego do naszego kraju, pod warunkiem, że wwożone towary nie mają charakteru handlowego i ich łączna wartość nie przekracza kwoty wyrażonej w złotych, stanowiącej równowartość:
430 euro - dla podróżnych w transporcie lotniczym i morskim;
300 euro - dla pozostałych podróżnych.

Przywóz o charakterze niehandlowym to taki, który spełnia następujące warunki:
- odbywa się okazjonalnie;
- obejmuje wyłącznie towary na własny użytek podróżnych lub ich rodzin lub towary przeznaczone na prezenty.
Do tych wartości nie wlicza się wartości produktów leczniczych niezbędnych dla potrzeb podróżnego, wartości bagażu osobistego, importowanego czasowo lub importowanego po jego czasowym wywozie, wartości paliwa znajdującego się w standardowym zbiorniku dowolnego pojazdu silnikowego oraz paliwa znajdującego się w przenośnym kanistrze, którego ilość nie przekracza 10 litrów (paliwa te również stanowią bagaż podróżnego), a także wartości tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz napojów alkoholowych przywożonych według poniższych norm:

1. wyroby tytoniowe, jeżeli są przywożone w transporcie lotniczym lub w transporcie morskim przez podróżnego, który ukończył 17 lat:
a) papierosy - 200 sztuk lub
b) cygaretki (cygara o masie nie większej niż 3g/sztukę) - 100 sztuk, lub
c) cygara - 50 sztuk, lub
d) tytoń do palenia - 250 g,
2. wyroby tytoniowe, jeżeli są przywożone w transporcie innym niż lotniczy lub morski przez podróżnego, który ukończył 17 lat:
a) papierosy - 40 sztuk lub
b) cygaretki (cygara o masie nie większej niż 3g/sztukę) - 20 sztuk, lub
c) cygara - 10 sztuk, lub
d) tytoń do palenia - 50 g,

Zwolnienie w ramach tych norm można stosować do dowolnego połączenia wyrobów tytoniowych, pod warunkiem, że suma wartości procentowych wykorzystywanych z poszczególnych zwolnień nie przekracza 100 proc.

3. napoje alkoholowe, jeżeli są przywożone przez podróżnego, który ukończył 17 lat:
a) napoje powstałe w wyniku destylacji i wyroby spirytusowe o mocy objętościowej alkoholu powyżej 22 proc., alkohol etylowy nieskażony o mocy objętościowej alkoholu wynoszącej 80 proc. i więcej (np. wódka) - 1 litr lub
b) alkohol i napoje alkoholowe o mocy objętościowej alkoholu nieprzekraczającej 22 proc. (np. likiery) - 2 litry, i
c) wina niemusujące - 4 litry, i
d) piwo - 16 litrów.

Zwolnienie w ramach tych norm można stosować do dowolnego połączenia różnych rodzajów alkoholu i napojów alkoholowych, o których mowa w punktach a i b, pod warunkiem, że suma wartości procentowych wykorzystywanych z poszczególnych zwolnień nie przekracza 100 proc.

4. napoje alkoholowe, jeżeli są przywożone przez podróżnego, który ukończył 17 lat, który ma miejsce zamieszkania w strefie nadgranicznej lub jest pracownikiem zatrudnionym w strefie nadgranicznej, lub jest członkiem załogi środków transportu wykorzystywanych do podróży z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju:
a) napoje powstałe w wyniku destylacji i wyroby spirytusowe o mocy objętościowej alkoholu powyżej 22 proc., alkohol etylowy nieskażony o mocy objętościowej alkoholu wynoszącej 80 proc. i więcej - 0,5 litra lub
b) alkohol i napoje alkoholowe o mocy objętościowej alkoholu nieprzekraczającej 22 proc. - 0,5 litra, i
c) wina niemusujące - 0,5 litra, i
d) piwo - 2 litry.
Zwolnienie w ramach tych norm można stosować do dowolnego połączenia różnych rodzajów alkoholu i napojów alkoholowych, o których mowa w punktach a i b, pod warunkiem, że suma wartości procentowych wykorzystywanych z poszczególnych zwolnień nie przekracza 100 proc.

Ile można przez granicę Polski przewozić pieniędzy? Czy trzeba zgłaszać ten fakt na granicy?

W przypadku, gdy osoba wjeżdża do UE lub wyjeżdża z UE i przewozi "środki pieniężne" o wartości 10 000 euro albo więcej (lub równowartość w innej walucie), powinna zgłosić w formie pisemnej i na żądanie przedstawić takie "środki pieniężne"
właściwym organom (w Polsce są nimi organy: Służby Celnej lub Straży Granicznej).

Ponadto zgodnie z art. 18 Prawa dewizowego oraz § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 20 kwietnia 2009 r. w sprawie ogólnych zezwoleń dewizowych, w Polsce obowiązek zgłoszenia "środków pieniężnych" dotyczy także podróżnych (rezydentów i nierezydentów) przekraczających granicę między Polską a innymi państwami członkowskimi UE (granice wewnętrzne - w obrębie Wspólnoty), z wyjątkiem podróżnych przekraczających granice wewnętrzne z innymi państwami
członkowskimi UE, które jednocześnie należą do obszaru Schengen.

Przywóz lekarstw na własne potrzeby

Zgodnie z art. 68 ust. 5 Prawa farmaceutycznego przywóz przez podróżnego z zagranicy do Polski produktu leczniczego na własne potrzeby lecznicze w liczbie nieprzekraczającej pięciu najmniejszych opakowań nie wymaga zgody prezesa Urzędu Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

To wyłączenie nie ma zastosowania do środków odurzających i substancji psychotropowych, w tym również narkotyków uśmierzających ból, których przywóz z zagranicy określają odrębne przepisy. Podróżny wyjeżdżający z Polski za granicę może zabrać ze sobą jedynie produkty lecznicze na własny użytek, w ilościach potrzebnych na czas podróży i pobytu za granicą (szczegółowe normy ilościowe określają przepisy danych krajów).

W przypadku niektórych leków, np. insuliny aplikowanej w formie iniekcji, należy zabrać ze sobą dokument, wystawiony przez lekarza prowadzącego, który swoim podpisem potwierdza chorobę podróżnego, przyjmowane przez niego leki i konieczność używania strzykawek, aplikatora czy innych instrumentów medycznych. Dobrze, by dokument przetłumaczony był na język kraju, do którego jedziemy. Przesyłanie "produktów medycznych" za granicę i do Polski w przesyłkach pocztowych między osobami fizycznymi jest zabronione.

Jakie wymogi trzeba spełnić, aby można było wywieźć poza obszar celny UE "stary" namalowany obraz?

Zgodnie z prawem, wywóz dóbr kultury (zabytków) poza obszar celny UE objęty jest wymogiem przedstawienia odpowiedniego pozwolenia. W Polsce wyróżniamy w tym zakresie trzy rodzaje pozwoleń:
1. jednorazowe pozwolenie na wywóz - wydaje minister kultury;
2. wielokrotne pozwolenie indywidualne na czasowy wywóz - wydaje
(na wniosek osoby fizycznej) wojewódzki konserwator zabytków;
3. wielokrotne pozwolenie ogólne na czasowy wywóz zabytków za granicę - wydaje (na wniosek muzeum lub innej instytucji kultury) wojewódzki konserwator zabytków.
Obowiązek uzyskania pozwolenia na wywóz - co do zasady - dotyczy tzw. zabytków ruchomych, które należą do jednej z kategorii, które wymieniono w art. 51 ustawy o ochronie zabytków. Wśród tych kategorii znajdują się m.in.:
- wykonane dowolną techniką i na dowolnym materiale dzieła malarstwa, które mają więcej niż 50 lat i ich wartość jest wyższa niż 40 000 złotych;
- wykonane na dowolnym materiale akwarele, gwasze i pastele, które mają więcej niż 50 lat i ich wartość jest wyższa niż 16 000 zł;
- wykonane dowolną techniką i na dowolnym materiale rysunki, które mają więcej niż 50 lat i ich wartość jest wyższa niż 12 000 zł.
Jeżeli wywóz zabytku jest dokonywany bez pozwoleń, o których mowa powyżej, a cechy zabytku wskazują, że jego wywóz wymaga pozwolenia, organ Straży Granicznej lub organ celny może zażądać od osoby dokonującej wywozu zabytku okazania dokumentu potwierdzającego fakt, że wywożony zabytek nie wymaga pozwolenia. Dokumentem takim może być:
- ocena wskazująca czas powstania zabytku - wykonana przez instytucję
kultury, wyspecjalizowaną w opiece nad zabytkami, rzeczoznawcę ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, podmiot gospodarczy wyspecjalizowany w zakresie obrotu zabytkami na terytorium Polski lub organ administracji publicznej;
- wycena zabytku - wykonana przez instytucję kultury, wyspecjalizowaną
w opiece nad zabytkami, rzeczoznawcę ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego lub podmiot gospodarczy wyspecjalizowany w zakresie obrotu zabytkami na terytorium Polski;
- faktura - zawierająca dane pozwalające na identyfikację przedmiotu,
wystawiona przez podmiot gospodarczy wyspecjalizowany w zakresie obrotu zabytkami na terytorium Polski;
- potwierdzenie wwozu zabytku na terytorium Polski - zawierające fotografię zabytku, wystawione w przejściach granicznych przez organ celny, a w przypadku jego braku przez organ Straży Granicznej.

Rozmowa DZ

Kiedyś przejazd przez granicę był gehenną. Na jakie udogodnienia mogą liczyć podróżni teraz?
Dzięki ogólnopolskiemu Centrum Informacji Służby Celnej zapewniamy dostęp do szybkiej i aktualnej informacji o przepisach celnych i podatkowych. W trakcie kilkuminutowej rozmowy wyjeżdżający za granicę uzyskają kompleksowe informacje o przepisach w zakresie przywozu towarów w ramach obowiązujących limitów z uwzględnieniem rodzaju transportu i kierunku podróży, przewozu leków, zwierząt, żywności, prezentów i rzeczy zakupionych na użytek własny. Można także skorzystać z bezpłatnej aplikacji "Granica". Aplikacja udostępnia informacje o aktualnej sytuacji na polskich drogowych przejściach granicznych.

Warto pamiętać, że wschodnia granica Polski to również zewnętrzna granica Unii Europejskiej. Rosnący z roku na rok ruch osobowy i towarowy powoduje konieczność dostarczenia precyzyjnych informacji o warunkach panujących na i przed przejściami granicznymi. Dzięki tej usłudze podróżni mogą wybrać najdogodniejsze przejście graniczne.

Aplikacja pozwala uzyskać informacje o długości kolejki, średnim czasie oczekiwania na odprawę, prognozach zmiany tego czasu w najbliższych godzinach. Z tego udogodnienia korzystają również przedsiębiorcy i przewoźnicy, którzy udają się w kierunku wschodnim. Służby graniczne, dla płynności ruchu osobowego na wschodniej granicy Polski i Unii Europejskiej, w ubiegłym roku wprowadziły również priorytetowe odprawy autobusów z dziećmi, dzięki której organizatorzy zorganizowanych przewozów autokarowych mogą skorzystać z możliwości zarezerwowania priorytetowo odpraw autokarów z dziećmi oraz z możliwości rezerwacji dokładnej godziny przekroczenia granicy.

Usługa dotyczy autokarów i busów przewożących ponad 70 proc. dzieci i młodzieży do siedemnastego roku życia. Rodzice, przewodnicy, biura podróży mają możliwość ustalenia terminu odprawy. Ta usługa jest możliwa dzięki elektronicznemu systemowi rezerwacji odpraw eBooking BUS.

Działalność Służby Celnej przynosi wiele korzyści budżetowi państwa. Jak wygląda to w przypadku Katowic?
Izba Celna w Katowicach znajduje się w czołówce izb o największych efektach działań kontrolnych. W minionym roku do państwowej kasy przekazała blisko 3 mld zł.

W wyniku przeprowadzonych ponad 5,6 tys. kontroli, funkcjonariusze Izby Celnej w Katowicach w 2014 roku ujawnili m.in.: prawie 6,4 mln sztuk papierosów i cygar bez polskich znaków akcyzy o wartości ok. 3,7 mln zł, 22,5 tony tytoniu o wartości prawie 12 mln zł, ponad 2,5 mln litrów paliwa o wartości przekraczającej 15 mln zł, blisko 60 kg narkotyków, sterydów anabolicznych i nielegalnych farmaceutyków o wartości ponad 3,5 mln zł. Poza tym ponad 2,1 tys. sztuk nielegalnych automatów do gier i 11 tys. litrów alkoholu bez polskich znaków akcyzy trafiło do magazynów depozytowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!