Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

DZIŚ DZIEŃ PIWA. Jak zrobić piwo? Prosty przepis na złocisty trunek [PRZEPIS NA PIWO]

(sim)
5 sierpnia obchodzimy Dzień Piwa. Możecie uczcić ten dzień piwem kupnym, ale pokusić się tez o zrobienie własnego. Zachęcamy :) Od pewnego czasu postępuje coś, co miłośnicy złotego trunku nazywają ,,piwną rewolucją". Chodzi z grubsza o to, że świadomi piwosze mają już dość tzw. eurolagerów, czyli wyzutych z jakiejkolwiek treści i smaku piw koncernowych dolnej fermentacji.

Jak zrobić piwo? Prosty przepis na złocisty trunek [PRZEPIS NA PIWO]

Stąd popularność trunku na bazie amerykańskich, nowofalowych chmieli (Simcoe, Centennial, Summit, Amarillo i wiele innych) i nieznane do niedawna w Polsce piwa gatunku IPA, IIPA, AIPA...

Sęk w tym, że tak zwane nowofalowe piwo, kosztuje 6-9 zł za półlitrową butelkę. Tymczasem, przy minimalnym nakładzie pracy, można zrobić taki napój w domu za... 1-1,50 zł za butelkę. Poniżej receptura na jedno z prostszych do wykonania w domu piw - pale ale. Powyżej wspomniane IPA czy AIPA warzy się bardzo podobnie - różnica w składnikach i liczbie tzw. przerw podczas zacierania.

Oto przepis...

Pale Ale 11,0 Blg

Zestaw surowców na 20 litrów piwa 11,0 Blg / 4,8% alk. obj.

  • słód pale ale Weyermann 3,8 kg
  • słód Carahell 0,2 kg
  • chmiel East Kent Goldings (20 g) - granulat
  • chmiel Fuggles (30 g) - granulat
  • drożdże Safale S-04 (1,5 g)

Jak zrobić piwo? Prosty przepis na złocisty trunek [PRZEPIS NA PIWO]

Przygotowanie:

Do 13 litrów wody wsypać słody i trzymać w temperaturze 67-68 st. C przez około 60 minut. Następnie zacier podgrzać do 76 st. C i filtrować. Wysładzać tak, by zebrać około 22 litrów brzeczki słodkiej.

Filtrujemy w wiadrze z kranikiem, na który zakładamy silikonową rurkę (rurka musi leżeć na dnie naczynia, do którego spływa brzeczka - chodzi o to, by jej nie napowietrzać). Po przełożeniu do wiadra zawartości gara zaciernego, należy odczekać około 15 minut, żeby słód ułożył się na dnie - to on będzie naszym filtrem.

Gotować 65 minut. W 5 minucie gotowania dodać 20 g chmielu East Kent Goldings, 15 minut przed końcem gotowania dodać 20 g chmielu Fuggles, a 5 minut przed końcem pozostałe 10 g. Po ostudzeniu dodać drożdże i fermentować w temperaturze 19-21 st. C przez 7 dni. Fermentacja cicha w tej samej temperaturze przez 14 dni.

Podczas butelkowania dodajemy niecałą łyżeczkę cukru na butelkę celem nagazowania piwa. Zabutelkowane trzymać w temperaturze pokojowej przez co najmniej dwa tygodnie, następnie przenieść w miejsce o temperaturze poniżej 15 st. C na 1-2 tygodnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany