ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
Absurdalne pamiątki beatyfikacji Jana Pawła II

2011-04-29 10:46

2011-04-29 20:04

3 Komentarze
Dodaj komentarz

Absurdalne pamiątki beatyfikacji Jana Pawła II

2011-04-29 10:46

Magnesik z papieżem na lodówkę? Czemu nie. A może koszulka albo breloczek na kluczyki do auta? Pierwsze pamiątki beatyfikacyjne już można kupić. Jak będzie w niedzielę? - zastanawia się Katarzyna Janiszewska
Papież z aureolą, papież uśmiechnięty, papież błogosławiący ludzi. Niby kiczowate, podobne do tych, które każdy ma w domu, a jednak się sprzedają. Pamiątki z wizerunkiem Jana Pawła II można dziś kupić już nie tylko w sklepach z dewocjonaliami, ale też w internecie, na straganach, odpustach.
W Sukiennicach na razie spokojnie. Pamiątki "papieskie" można znaleźć na kilku straganach: talerz z wizerunkiem JP II za 55 zł, wyszywany proporczyk do powieszenia, drewniana płaskorzeźba, za 110 zł, posrebrzana - za 80 zł. - Magnesy z Janem Pawłem II idą świetnie przez cały rok - zaznacza Małgorzata Marion z kramu nr 6. - Najwięcej gadżetów będzie można dostać przed kościołami, w sanktuarium w Łagiewnikach.

Czytaj także: Beatyfikacja Jana Pawła II: jak dojechać na uroczystości do Łagiewnik

I chyba się nie myli. Sprzedawcy i straganiarze czekają na pielgrzymów, którzy powoli zaczynają przybywać do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Przygotowali dla nich rozmaite pamiątki, od tych najtańszych, plastikowych i tandetnych, do droższych, które powstały w pracowniach artystycznych.
W czterech sklepach z dewocjonaliami, które odwiedziliśmy wczoraj, towar jest podobny.


Absurdalne pamiątki beatyfikacji Jana Pawła II (ZDJĘCIA)


Patrzą na nas wielkie obrazy Jana Pawła II w złoconych ramach, mniejsze obrazki na drewnianych deseczkach i całkiem malutkie papierowe obrazeczki. - Po ile te małe? - pyta starsza pani. - Po 30 groszy. - To wezmę pięć. A są jeszcze inne? - Jutro będziemy mieć dostawę - informuje ekspedientka. Ksiądz Andrzej Szkoła, który przyjechał do Krakowa z pielgrzymką z Bieszczadów, też się rozgląda. - Chciałem kupić flagę papieską z okazji beatyfikacji.

Standardową dostanie za 15 zł, z herbem papieskim - za 29 zł. Decyduje się na tę drugą.
Na półce przy kasie stoi podświetlany kryształ, a w nim wygrawerowana za pomocą lasera postać Karola Wojtyły w technologii 3D. - Mamy tylko kilka sztuk - podkreśla pani Anna ze sklepu przy Centrum Jana Pawła II. - Po 65 zł sztuka. To ledowa lampka z zasilaczem. Stąd cena.
Większość klientów kupuje drobnostki: flagi, plakaty. Duże obrazy idą rzadziej.- Ludzie pytają o obrazki z napisem "błogosławiony" - mówi pani Anna.- Wiadomo, że jest trochę chińszczyzny. I z Włoch coś się zdarza, z Polski też jest dużo rzeczy.

W sklepie obok twarz papieża uśmiecha się do wiernych i pielgrzymów z breloczków, pudełek na różaniec, świec. Obrazy można kupić za 15-90 zł. Różańce, w zależności od materiału, z którego są wykonane - kryształowe, drewniane, z masy perłowej - kosztują od 10 do 16 zł. - Ludzie już przyozdabiają okna na beatyfikację - opowiada pan Dawid, student Uniwersytetu Papieskiego. - Kupują obrazy, plakaty. Pytają o coś, co kojarzy się z papieżem i Bożym Miłosierdziem.

Pierwsze pamiątki beatyfikacyjne pojawiły się już na Emausie (poniedziałek) i na Rękawce (wtorek). Od straganiarzy z Dębicy można było kupić ręcznie wykonaną płaskorzeźbę z masy drewnianej za 58 zł i zdjęcie papieża w drewnie za 43 zł. - Tydzień temu byliśmy w Kalwarii - mówili panowie. - Podobizny papieża schodziły na pniu.

Prof. Zbigniew Nęcki, psycholog społeczny podkreśla, że dla niektórych takie pamiątki mogą być tandetne i kiczowate, dla innych są piękne i szlachetne. - Bo nie oceniają oni pod kątem wartości artystycznej, ale w oparciu o siłę uczuć, emocji - wyjaśnia. - Pamiątki dają poczucie bliskości, wspólnoty. Nie jedziemy do Rzymu, ale kupujemy mapę, plan uroczystości. I prawie, jak byśmy tam byli.

współpr. Katarzyna Jasińska

Beatyfikacja Jana Pawła II. Nasi reporterzy pracują dla Was w Rzymie. Czytaj relacje, oglądaj zdjęcia i filmy

Komentarze

(3)
Sortuj komentarze: zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Kamila

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

 •

No niestety biznes nie ma hamulcow. Dla rownowagi poswiecmy chwile na refleksje i wspomnienie o Janie Pawle II: http://www.judytapapp.com/john-paul-ii.php

odpowiedzi (0)

skomentuj

Jana 2:13-25; 4:3, 4

+170 / -123

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

:) (gość)  •

Pamiętacie drodzy polscy katolicy jak to Jezus wypędził handlarzy ze świątyni? Chyba już od tej głupoty całkiem rozum tracicie.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Marsz Wolnych KOnopi

+179 / -125

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ZŁoty (gość)  •

Serdecznie zapraszamy wszystkich na tegoroczną edycję Marszu Wyzwolenia Konopi w Krakowie, który wyruszy 29 kwietnia o godzinie 17:30 z rogu al. 3 maja i ul. H. Reymana. Swoją obecność na marszu potwierdzili m. in. Janusz Palikot i Janusz Korwin-Mikke. Bedzie również Gota, Siou i Jedrek. Grube Jointy krecic beda teledysk!


Termin :
29 kwietnia ; 17:00 - 20:30
Lokalizacja :
Kraków
Miejsce :
Róg al. 3 Maja i ul. H. Reymana (Błonia)
Kraków, Poland

Afterparty
Klub Krzysztofory
ul. Szczepańska
godz: 21:00

odpowiedzi (0)

skomentuj