ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
Kraków: "Papieski tramwaj" z centrum miasta do Łagiewnik

2011-04-29 16:13

2011-04-29 16:13

Dodaj komentarz

Kraków: "Papieski tramwaj" z centrum miasta do Łagiewnik

2011-04-29 16:13

"Papieski tramwaj" nr 8 od piątku rozpoczął kursowanie po Krakowie. Linia ma ułatwić pielgrzymom dotarcie na uroczystości związane z beatyfikacją Jana Pawła II oraz świętem Miłosierdzia Bożego do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
Jak poinformowało w piątek biuro prasowe Urzędu Miasta Krakowa, w dniach 1-3 maja przejazdy tą
linią będą bezpłatne.

Linia "Papieskiego tramwaju" obejmuje odcinek trasy tramwaju nr 8 pomiędzy placem Inwalidów, a
pętlą w Borku Fałęckim, nieopodal łagiewnickiego sanktuarium. Przystanki na tej trasie zyskały
specjalne oznaczenia.

Oprócz głosowych zapowiedzi nazw kolejnego przystanku pasażerowie "Papieskiego tramwaju" będą mogli również usłyszeć krótkie informacje na temat miejsc związanych z Janem Pawłem II, które znajdują się w pobliżu.
Komunikaty będzie odczytywał znany polski aktor Andrzej Seweryn.

Czytaj także: W samolocie do Rzymu spotkaliśmy kard. Dziwisza

Są to m.in. zakład fotograficzny Foto Bielec, w którym młody student Karol Wojtyła robił sobie zdjęcie, kolegiata św. Anny i inne krakowskie kościoły, Pałac Biskupi ze słynnym papieskim oknem, Muzeum Archidiecezjalne kard. Karola Wojtyły, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach i dawne zakłady sodowe Solvay.

Podobne informacje - w dwóch językach (polskim i angielskim) - znajdują się na ulotkach umieszczonych w wiatach przystankowych na trasie tramwaju, tuż obok rozkładów jazdy. Władze miasta podkreślają, że komunikacja zbiorowa będzie najlepszym sposobem na dotarcie na niedzielne uroczystości religijne związane z beatyfikacją Jana Pawła II oraz świętem Miłosierdzia Bożego w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Czytaj także: Beatyfikacja Jana Pawła II: jak dojechać na uroczystości do Łagiewnik

W tym czasie zmieniona zostanie organizacja ruchu wokół łagiewnickiego sanktuarium, aby umożliwić dojście do niego przybywającym pielgrzymom. W niedzielę od godz. 6.30 zamknięta zostanie dla ruchu samochodowego ulica Siostry Faustyny, a od soboty będzie na niej obowiązywał zakaz zatrzymywania się pojazdów. Zakaz taki będzie też wprowadzony w niedzielę na ulicach: Fredry, Milana, Kołodziejskiej, Połomskiego, Suchej i Turowicza.

Dla pielgrzymów przybywających własnymi samochodami zostanie przygotowany parking przed zamkniętym w niedzielę (z powodu święta 1 Maja) hipermarketem Carrefour a dla osób niepełnosprawnych dwa parkingi: przy sanktuarium przy ulicy Motarskiego oraz na nowym odcinku drogi pomiędzy ul. Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i ul. Herberta.

Autobusy będą parkować na parkingu przy ul. Turowicza oraz na wydzielonych pasach jezdni ul. Marcika i Witosa. Policjanci apelują do kierowców udających się na uroczystości religijne, aby za przednią szybę włożyli białą kartkę formatu A4. Pozwoli to funkcjonariuszom na kierowanie ich na najbliższe miejsca parkingowe.

Beatyfikacja Jana Pawła II. Nasi reporterzy pracują dla Was w Rzymie. Czytaj relacje, oglądaj zdjęcia i filmy

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się