Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zanim wyjedziesz, sprawdź swoje biuro podróży

AIP
Coraz chętniej spędzamy wakacje poza granicami kraju. Jednak nasza znajomość prawa najczęściej kończy się wraz z wykupieniem wycieczki.

W piątek wieczorem biuro podróży Intertour z Krakowa ogłosiło niewypłacalność. Jak wynika z danych Urzędu Marszałkowskiego województwa Małopolskiego poza granicami kraju przebywało prawie 180 klientów tego biura.

Z badań przeprowadzonych przez UOKiK wynika, że z biurem podróży wyjeżdża 36 proc. Polaków. 32 proc. podróżujących nie czyta zawieranych umów. Jest to jednoznaczne z tym, że osoby te nie są świadome na jakich warunkach odbywa się wyjazd. Jednak odsetek tych osób z roku na rok spada. Jednoczenie blisko co piąty badany (19 proc.) obawia się upadłości organizatora wycieczki. Z kolei dane BIG InfoMonitor potwierdzają, że zdecydowana większość nie sprawdza wiarygodności finansowej touroperatora.

Pomimo upadłości biur podróży i zwiększającej się popularności wyjazdów na własną rękę, Polska Izba Turystyki (PIU) przekonuje, że profesjonalny wyjazd turystyczny może odbyć się tylko za pośrednictwem organizatora turystyki działającego w ramach określonych przez prawo. Komercyjne imprezy turystyczne mogą być realizowane wyłącznie przez organizatorów turystyki posiadających wpis do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych oraz stosowne zabezpieczenie w postaci gwarancji ubezpieczeniowej lub bankowej na wypadek niewypłacalności. Każdy podmiot spełniający tego typu wymogi podlega nadzorowi Urzędu Marszałkowskiego właściwego dla siedziby firmy i widnieje w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystycznych i Pośredników Turystycznych.

Dlatego przed wyjazdem należy dokładnie sprawdzić biuro podróży. Aby upewnić się, że firma turystyczna nie ma zaległych zobowiązań finansowych warto m.in. zajrzeć do Rejestru Dłużników prowadzonego np. przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor i sprawdzić wiarygodność biura. Ponadto możemy zadzwonić do Urzędu Marszałkowskiego danego województwa, bądź zajrzeć do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Należy również pamiętać, że przy zakupie wycieczki powinniśmy otrzymać potwierdzenie wpłaty oraz podpisać umowę o imprezę turystyczną.

Niespodziewane zdarzenia kryzysowe nie zwalniają biura podróży z odpowiedzialności. Zdarzają się sytuacje, gdy podczas pobytu za granicą biura podróży ogłaszają upadłość. W tym przypadku znaczenie ma wysokość umowy gwarancji bankowej lub umowa ubezpieczenia, których zawarcie jest obowiązkowe. Stanowi ono podstawę roszczeń w przypadku bankructwa organizatora wyjazdu. Obecnie nowelizowane jest prawo, które ma wspomagać takie sytuacje i przenieść odpowiedzialność za sprowadzenie turystów do kraju na marszałka województwa. Jednak po powrocie podróżujący, którego wyjazd został unieważniony z powodu upadłości biura chce odzyskać pieniądze. Z tym w praktyce bywa znacznie trudniej. Nie zawsze odszkodowanie jest wypłacone w całości, gdyż jego wysokość zależy od kwoty gwarancji, od której odejmuje się koszty związane z powrotem do kraju poszkodowanych turystów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany