Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Jana Kulczyka w Poznaniu: Spodziewają się tłumów na cmentarzu

MI, SDR
Jan Kulczyk zmarł w nocy z wtorku na środę
Jan Kulczyk zmarł w nocy z wtorku na środę Grzegorz Dembiński
Pogrzeb Jana Kulczyka w Poznaniu odbędzie się w środę, 5 sierpnia. W kościele uroczystości pogrzebowe mają mieć zamknięty charakter. Na cmentarzu mogą być tłumy. Bardzo możliwe, że wśród przybyłych będą m.in. Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski.

Uroczystości pogrzebowe Jana Kulczyka rozpoczną się w środę o godzinie 11.30 nabożeństwem, które zostanie odprawione w kościele pw. świętego Józefa prowadzonym przez zakon Karmelitów Bosych na wzgórzu Świętego Wojciecha.

– Do kościoła będą mogli wejść jedynie zaproszeni goście – mówi Małgorzata Misiołek, jedna z organizatorek pożegnalnych uroczystości. Bardzo możliwe, że wśród przybyłych będą Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, byli prezydenci Polski. Nabożeństwo zostanie odprawione przez ojca Ryszarda. Wolą rodziny zmarłego jest to, by ta część pożegnania miała bardzo cichy charakter.

Zobacz też: Jan Kulczyk - biznesmen wizjoner, hojny mecenas. Co zawdzięcza mu Poznań?

Dla innych osób, które przyjdą na wzgórze przygotowane mają zostać dodatkowe miejsca przed świątynią. Jak zapowiadają zakonnicy, ulice wokół kościoła zostaną wyłączone od rana z ruchu.

– Również w najbliższych okolicach można spodziewać się utrudnień w ruchu – zapowiada Maciej Święciechowski z komendy wojewódzkiej policji w Poznaniu. Ruchem mają kierować policjanci i funkcjonariusze żandarmerii wojskowej. Zakonnicy natomiast informują wiernych, że natomiast kościół będzie zamknięty do około godziny 13.30.

To właśnie wówczas rozpocznie się pogrzeb na cmentarzu przy ul. Nowina na Ogrodach. To jedna z mniejszych, ale zabytkowa poznańska nekropolia. Właśnie na tym cmentarzu spoczął Henryk Kulczyk - ojciec Jana Kulczyka. Nagrobek zwieńczony jest rzeźbą Igora Mitoraja (zmarły przed rokiem jeden z najbardziej znanych polskich rzeźbiarzy - jego dzieło można podziwiać między innymi w Starym Browarze).

W okolicy cmentarza prowadzona jest przebudowa części ul. Dąbrowskiego oraz pętli na Ogrodach. Z tego powodu wprowadzono liczne zmiany w komunikacji i objazdy. Na uroczystościach spodziewane są tłumy, a sama nekropolia będzie otwarta dla wszystkich. Dojazd w rejon ma zostać zapewniony ulicami Bukowską i Szpitalną lub Grunwaldzką, a dalej Bułgarską i Polską.

Na tej ostatniej ulicy (alei) w razie konieczności zostanie wyłączony z ruchu jeden pas jezdni na którym zostaną stworzone miejsca postojowe. Najbliżej wejścia, czyli na ul. Nowina i Szpitalnej zatrzymać się będą mogły jedynie samochody rodziny i niektórych gości. Tam również ruchem może kierować policja. Nie przewiduje się zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej i gminnej.

W kościele

Ostatniej drodze Jana Kulczyka towarzyszyć będzie muzyka.

Na początku nabożeństwa żałobnego w świątyni Janusz Olejniczak zagra "Kołysankę" Fryderyka Chopina. Następnie zabrzmią: Requiem Gabriela Fauré i Agnus Dei Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, Górecki Chamber Choir oraz solistów - Izabeli Kłosińskiej i Adama Kruszewskiego pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka. Na zakończenie uroczystości zabrzmi instrumentalna wersja jednej z ulubionych piosenek zmarłego.

W kościele przewidziano czas na przemówienia żałobne najbliższych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski