Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uważajcie na ostre słońce: sprzyja powstawaniu zaćmy

Agata Pustułka
Zaćma widziana w lampie szczelinowej
Zaćma widziana w lampie szczelinowej wikimedia commons
Możemy nieodwracalnie uszkodzić wzrok, gdy narazimy go na kontakt ze słońcem. Niszczy się m.in. siatkówka, w której gromadzą się... druzy.

Dno oka osób rasy białej nie jest przystosowane do wielkich upałów i ostrego słońca. - Oczy pochłaniają każdą długość promieniowania, a konsekwencje są uzależnione od dawki i czasu ekspozycji - wyjaśnia docent Dorota Pojda-Wilczek, okulistka z Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach. Z powodu fali upałów, z którymi teraz musimy sobie radzić, specjaliści postanowili ostrzec przed skutkami działania promieni słonecznych na wzrok.

Jak stwierdziła doc. Pojda-Wilczek szkodliwe zmiany związane ze słońcem do niedawna lekarze obserwowali u... misjonarzy, którzy przez dłuższy czas przebywali w tropikalnych krajach i nie chronili oczu oraz u narciarzy, których oczy narażone były na odblask jaki w słońcu daje śnieg. Teraz to problem coraz bardziej powszechny, bo Polacy to zapaleni globtroterzy i często bez umiaru korzystają z kąpieli słonecznych. Podstawową profilaktyką są oczywiście właściwie dobrane okulary. Nie należy ich jednak kupować na targu i za pół darmo, a najlepiej o pomoc w doborze odpowiednich szkieł poprosić optyka. Dla codziennej ochrony oczu wystarczą nam okulary z E-SPF, czyli Eye Sun Protection Factor nr 25. Współczynnik ten daje nam 25 razy skuteczniejszą ochronę, niż gdybyśmy w ogóle nie nosili okularów przeciwsłonecznych.

Światło odbite od piasku, czy kartek czytanej na plaży gazety wydanej na kredowym papierze, może doprowadzić do oparzenia siatkówki oraz nieodwracalnych zmian zwyrodnieniowych - wtedy w siatkówce gromadzą się materiały zwane druzami. Co niezwykle istotne kontakt oczu ze słońcem przyspiesza rozwój zaćmy. Fakt, że soczewka mętnieje to efekt działania mechanizmu obronnego organizmu, który w ten sposób odcina szkodliwe promieniowanie, ale z drugiej strony skazuje na zabieg wszczepienia sztucznej soczewki.

Osoby po operacjach zaćmy, a jest ich coraz więcej i w coraz młodszym wieku, też muszą uważać na kontakt ze słońcem. - Nie powinni w porach największego nasłonecznienia, wychodzić na skwar i zawsze nosić okulary przeciwsłoneczne - mówi doc. Pojda- Wilczek.

Niezwykle istotne, by o ochronie oczu nie zapominali kierowcy, którzy wyruszają na wakacyjne wojaże, bo w ich przypadku może dojść do problemów z adaptacją wzroku do zmieniających się warunków związanych ze zmianą naświetlenia - gdy prowadzą auto w ciągu dnia, a potem w nocy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Uważajcie na ostre słońce: sprzyja powstawaniu zaćmy - Dziennik Zachodni

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany