Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekumeniczna modlitwa za Polaków z Wolnego Miasta Gdańska [ZDJĘCIA]

MA
Victoriaschule – budynek, którego przywołuje straszliwe wspomnienia z pierwszych dni wojny. To tutaj zwieziono i torturowano Polaków z Wolnego Miasta Gdańska. Stąd też byli oni wysyłani do obozu Stutthof.

Tradycyjnie w rocznicę wybuchu wojny przed dawną Victoriaschule (obecnie Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Kładki) spotkali się przedstawiciele gdańskiej Polonii, by w ekumenicznej modlitwie duchownych katolickich i ewangelickich wyrazić pamięć i wdzięczność wszystkim, którzy cierpieli prześladowania i ginęli w obronie polskości w Wolnym Mieście.

Czytaj też: Uroczystości z okazji wybuchu II wojny światowej na Westerplatte [WIDEO, ZDJĘCIA]

- Z każdym rokiem ubywa świadków wydarzeń z lat międzywojennych i tego, co się stało po wybuchu wojny. Naszym obowiązek jest podtrzymywać pamięć o ich męczeństwie – mówił Piotr Mazurek, szef Towarzystwa Przyjaciół Gdańska. – Cieszę się, że dla wielu gdańszczan Victoriaschule wciąż jest miejscem ważnym, że chcą w tym szczególnym dniu być razem z nami.

W uroczystości udział też wzięli przedstawiciele władz centralnych i samorządowych, wojska i policji. Wieniec w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy złożył Maciej Łopiński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, były kwiaty od eurodeputowanej Anny Fotygi, konsul Niemiec w Gdańsku Cornelii Pieper oraz prezydenta i radnych Gdańska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki