Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sposoby na kobiecy ból brzucha

(lb)
Ponad połowa Polaków zmaga się z różnymi rodzajami bólów brzucha. Aż 78% tej grupy stanowią kobiety. Ból to reakcja organizmu na starcie z potencjalnie szkodliwym bodźcem z otoczenia. Może też być odpowiedzią na nasz stan psychiczny.

- Ból jest jednak uczuciem bardzo subiektywnym, bo każdy z nas inaczej go odczuwa i na niego reaguje. To sprawia, że określenie jego lokalizacji i przede wszystkim podłoża może być bardzo trudne – dodaje dr Anna Bukowska-Posadzy, psycholog kliniczny i psychoprofilaktyk.
Eksperci podkreślają, że wszelkie dolegliwości organiczne są zdecydowanie prostsze do zlokalizowania niż bóle psychogenne. Brzuch możemy podzielić na kilka stref: podbrzusze, śródbrzusze i nadbrzusze. Dolegliwości związane z menstruacją przede wszystkim odczuwane są w dolnych partiach brzucha. Mogą jednak promieniować do innych części ciała jak plecy czy głowa. Bóle wynikające z niewłaściwej diety i trawienia zlokalizowane są z kolei w środkowych i górnych kwadrantach brzucha. A jeśli czujemy dyskomfort w okolicach mostka, wtedy mamy do czynienia ze zgagą. Inaczej jest w przypadku bólów na tle stresowym.
Żołądek zaciśnięty w imadle – gdy boli ze stresu

CZARDASZ GDAŃSK PO REWOLUCJI GESSLER [MENU]
Częstą przyczyną bólu może być stan psychiczny. Złe samopoczucie psychiczne pobudza układ nerwowy i zaburza wewnętrzną równowagę organizmu oraz funkcje jamy brzusznej. Za ból brzucha może odpowiadać stres, nadmiar obowiązków w pracy, a nawet nieszczęśliwa miłość.
Przenikliwy, ściskający, świdrujący, jakby ktoś zaciskał żołądek w imadle coraz mocniej i mocniej, kamienny ucisk – tymi sformułowaniami bardzo często określa się bóle na tle stresowym. Aby poradzić sobie z emocjami czasem wystarczy po prostu nie myśleć o bólu i skupić się na działaniu, wyjść na spacer, zrobić sobie relaksującą kąpiel lub zaplanować spotkanie z przyjaciółmi. Gdy to nie skutkuje można sięgnąć po leki rozkurczowe, które pomogą zniwelować ból wywołany silniejszymi niż zwykle skurczami mięśni gładkich.
Ale kobiety skarżą się również na bóle brzucha wynikające z przejedzenia lub jedzenia potraw ciężkostrawnych. Czasem powodem ich dolegliwości jest zmiana diety lub konsumpcja nieświeżych produktów. Zdarza się i tak, że bóle brzucha są u nich konsekwencją nieregularnego jedzenia lub spożywania posiłków w pośpiechu. Te sytuacje wymagają od układu pokarmowego wzmożonej pracy – jelita kurczą się znacznie mocniej i częściej niż zwykle. To z kolei wywołuje ból w obrębie brzucha.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany