Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowe Czytanie "Lalki" w Teatrze Wielkim w Łodzi [ZDJĘCIA]

Łukasz Kaczyński
Grzegorz Gałasiński
Dziesiątki znanych osobistości uczestniczyły w Narodowym Czytaniu "Lalki" w Teatrze Wielkim w Łodzi.

W Łodzi promowaną przez Prezydenta RP akcję zorganizowały Dom Literatury i Teatr Wielki, przed którego siedzibą miało dojść do podzielonej na tury głośnej lektury. Na liście przedstawicieli świata kultury, którzy zgłosili akces do "Narodowego Czytania", znaleźli się m.in. powieściopisarz, scenarzysta, reżyser Andrzej Bart, aktor Teatru Nowego Piotr Seweryński, dyrektor Ośrodka Kultury "Górna" Mateusz Sidor, soliści opery, aktorzy Teatru Powszechnego z podopiecznymi "Monaru".

- Bardzo byśmy chcieli, aby podobną jak Prus książkę-panoramę o ówczesnej Warszawie, powieść dorównującą największym dziełom tego czasu w Europie Zachodniej, ktoś dziś napisał o Łodzi. W Domu bardzo pracujemy, by podobna sytuacja mogła zaistnieć - przyznaje Andrzej Strąk, dyrektor Dom Literatury, poeta i scenarzysta, który też odliczył się na scenie. Na scenie kameralnej bowiem odbyło się czytanie, a nie na pl. Dąbrowskiego, o czym zdecydowała niepewna, zapowiadająca jesień pogoda. "Narodowe Czytanie" poprowadził baryton Przemysław Rezner.

Ale akcja miała w Łodzi nie jedno, ale kilka "ognisk". Włączyły się w nią też Teatr Mały w Manufakturze i Biblioteka Publiczna im. Jana Machulskiego w Aleksandrowie Łódzkim, która zapraszała przed pomnik Tadeusz Kościuszki.

Wrześniowe "Narodowe Czytanie" w 2012 roku zapoczątkował były już Prezydent RP, Bronisław Komorowski. Najpierw na warsztat wzięto poemat "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza, rok później dzieło Aleksandra hrabiego Fredry, a w 2014 roku "Trylogię" Henryka Sienkiewicza. Ostatni wybór początkowo spotkał się z oporem środowisk chcących być uważane za bardziej postępowe (według których Sienkiewicz takowy miałby nie być). W tym roku "Lalka" czytana była też poza granicami kraju. Włoska Polonia skupiona w Stowarzyszeniu Społeczno-Kulturalnym "Le Rondin" zorganizowała odsłonę akcji w sali przy Kościele pw. św. Stanisława przy Via delle Botteghe Oscure w Rzymie.

Akcję kontynuuje nowy Prezydent RP, Andrzej Duda, który zainaugurował ją w Ogrodzie Saskim lekturą wraz z małżonką, Agatą, córką prof. Juliana Kornhausera, jednego z wybitniejszych poetów pokolenia Nowej Fali lat 70., pedagoga Uniwersytetu Jagiellońskiego, eseisty , znawcy i tłumacza literatury serbsko-chorwackiej. Andrzej Duda zadeklarował też nowość w przyszłym roku. Tytuł mieliby wskazać Polacy, a poznamy go już 1 lutego, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki