18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Największa w Polsce hodowla zajęcy znajduje się pod Łodzią. Szarakom na ratunek [ZDJĘCIA, FILM]

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak
.
. Piotr Krzyżanowski/polskapresse
Występuje pospolicie na terenie całej Polski - takie zdanie charakteryzujące zająca szaraka można przeczytać w każdej encyklopedii przyrodniczej. Polscy leśnicy alarmują jednak, że jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, to już za dwa pokolenia dzieci będą mogły zobaczyć zająca wyłącznie na zdjęciach w książkach lub internecie.

ZOBACZ FILM

Jeszcze w latach 70. populację zajęcy w Polsce szacowano na około 3,5 mln osobników. W połowie lat 80. ich liczba spadła do 1,3 mln sztuk, a w 2008 r. - do zaledwie pół miliona i ciągle maleje. Doszło do tego, że by zające nie wyginęły, trzeba je hodować.

Winne lisy i bociany
Naturalny wróg zająca to lis. Dorosły osobnik jest w stanie upolować nawet 40 szaraków w ciągu roku. A populacja rudego zwierza w całej Polsce jest szacowana na 200 tys. sztuk.
- Zagrożeniem dla zajęcy są też mięsożerne bociany i wszelkie ptaki z jastrzębiowatych i krukowatych - mówi Bernard Korczak, od czterech lat kierownik ośrodka hodowli zwierzyny PZŁ w Dąbrowicach w powiecie kutnowskim. - Ptaki nie są co prawda w stanie zrobić krzywdy dorosłemu zającowi, ale nowo narodzonemu już tak.
Na zmniejszenie populacji zajęcy wpływ mają także zmiany, jakie zaszły w rolnictwie.
- Powstaje coraz więcej wielkopowierzchniowych gospodarstw rolnych - mówi kierownik podłódzkiego ośrodka. - Oznacza to brak miedz, jednorodne uprawy i brak miejsca, gdzie zające mogłyby się rodzić, schronić i żyć.
Na pola wyjeżdżają olbrzymie i coraz szybsze maszyny, przed którymi zwierzęta nie mają szans uciec. Sporo zajęcy ginie również pod kołami samochodów jeżdżących po coraz gęstszej sieci dróg.

Pary z numerkami
By pomóc szarakom w potrzebie, PZŁ utworzył specjalne hodowle zajęcy, które są prowadzone w celu reprodukcji i odtworzenia gatunku. Na terenie całego kraju znajdują się cztery ośrodki, z tego największy jest w Dąbrowicach. Obecnie znajduje się w nim 900 dorosłych osobników tworzących tzw. stado podstawowe.
Dorosłe zające są podzielone na pary, a każda z nich jest umieszczona w oddzielnej klatce z numerem.
Na dwóch hektarach ogrodzonego terenu takich klatek jest w podłódzkim ośrodku 670. Część z nich stoi póki co pusta. Lokatorzy zaczną zajmować je systematycznie, wraz z pojawieniem się przychówku. Rocznie w hodowli przybywa od 1,2 do 1,4 tys. młodych, najwięcej w okresie od czerwca do sierpnia. W Dąbrowicach zostaje co roku zazwyczaj około 50 - 60 sztuk. Pozostałe są sprzedawane do kół łowieckich, które z kolei wypuszczają je na wolność. Kosztują ok. 350 zł za sztukę.

Płochliwy i szybki
Dorosły zając ma od 35 do 75 cm długości, około 30 cm wysokości. Waży od 3 do 6 kg i jest w stanie dożyć 13 lat. Potrafi bardzo szybko biegać, nawet 70 km/godz.
- Szaraki żyjące w naturze zjadają lucernę, koniczynę, pędy drzew i krzewów oraz korę drzew - mówi Urszula Korczak, żona pana Bernarda. - Naszym zwierzętom podajemy co dwa dni paszę. Serwujemy im także siano. Miesięcznie stado podstawowe pożera około 55 ton paszy. Latem zające mają do dyspozycji bieżącą wodę, a zimą, w jej zastępstwie, buraki pastewne. W trakcie trwającej cztery miesiące zimy zjadają ich około 70 ton.
- Szaraki nie lubią być głaskane - mówi kierownik ośrodka w Dąbrowicach. - Widok człowieka lub najmniejszy hałas sprawia, że chowają się w najciemniejszy kąt klatki. Młode bronią się, zastygając w bezruchu. Dorosłe wpadają w panikę i rzucają się po klatce tak, jakby chciały się z niej wydostać. Do takich sytuacji dochodzi m.in. podczas burzy z piorunami lub też silnej wichury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Największa w Polsce hodowla zajęcy znajduje się pod Łodzią. Szarakom na ratunek [ZDJĘCIA, FILM] - Express Ilustrowany

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany