Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mandat za... prawidłowe parkowanie! Co wolno podczas postoju w płatnej strefie?

(g)
- Choć zapłaciłem za miejsce postojowe, kontroler i tak postanowił wlepić mi karę - mówi nasz czytelnik. - Wezwanie wystawił trzy minuty po moim odejściu od samochodu.
- Choć zapłaciłem za miejsce postojowe, kontroler i tak postanowił wlepić mi karę - mówi nasz czytelnik. - Wezwanie wystawił trzy minuty po moim odejściu od samochodu. Łukasz Kasprzak
Nasz czytelnik Roman Woldański został ukarany przez Zarząd Dróg i Transportu opłatą dodatkową za brak biletu parkingowego. Problem w tym, że taki bilet posiadał.

- Tuż po zaparkowaniu pojazdu na miejscu postojowym u zbiegu ul. Zamenhofa i ul. Wólczańskiej poszedłem do parkomatu i zapłaciłem za godzinny postój - mówi Roman Woldański. - Bilet położyłem na desce rozdzielczej samochodu, po czym zamknąłem go i poszedłem na zakupy. Gdy wróciłem, za przednią wycieraczką miałem wsunięte wezwanie od kontrolera. Byłem zaskoczony, bo wystawiono je zaledwie trzy minuty po moim odejściu od samochodu. Jakby tego było mało, pracownik ZDiT-u wpisał na nim błędny adres. Ja stałem na ul. Zamenhofa, a wezwanie dotyczyło pojazdu zaparkowanego na ul. Zielonej. Zgodny był tylko numer rejestracyjny samochodu.

Zaskoczony czytelnik zadzwonił natychmiast do ZDiT.
- Powiedzieli, że powinienem przyjść i okazać dowód wpłaty, a wtedy zostanie podjęta decyzja, co dalej zrobić z tym problemem - mówi pan Roman.

- Jeżeli kierowca faktycznie posiada opłacony bilet, na którym znajduje się odpowiedni numer rejestracyjny pojazdu, a czas jego wystawienia pokrywa się z godziną kontroli, opłata na pewno zostanie anulowana - wyjaśnia Anna Aleksandrowicz z Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi.

Zasady korzystania z płatnych stref parkowania

- Opłatę za postój należy wnieść niezwłocznie po zaparkowaniu. Zwolnione są z niej tylko osoby, które zatrzymały się na krócej niż minutę.
- Na przedłużenie czasu parkowania poprzez zakup kolejnego biletu parkingowego mamy tylko 5 minut.
- Opłaty za parkowanie pobierane są od poniedziałku do piątku w godz. od 8 do 18.
- Gdy parkomat, w którym chcemy uiścić opłatę parkingową, jest akurat zepsuty, należy ją wnieść w kolejnym, najbliższym sprawnym urządzeniu.
- Parkomaty nie uwzględniają żadnych zniżek (np. dla studentów, emerytów, rencistów). Każdy płaci w nich tę samą stawkę. Wyjątkiem są niektóre osoby fizyczne i instytucje, które mogą wykupić na preferencyjnych warunkach abonamenty na parkowanie.
- W parkomatach można wykupić bilety okresowe miesięczne (za 190 zł) i roczne (za 1200 zł).
- W parkomatach można płacić za pomocą kart płatniczych i bilonu. Urządzenia nie wydają reszty. Płatność za parkowanie można uregulować również przy użyciu specjalnej aplikacji, którą można ściągnąć na telefon komórkowy.
- Bilet parkingowy powinno się położyć w miejscu widocznym dla kontrolera, chociaż przepisy nie wymagają tego w bezwzględny sposób.

Koszt parkowania w płatnych strefach

Pół godziny 1,50 zł
pierwsza godzina 3,00 zł
druga godzina 3,60 zł
trzecia godzina 4,30 zł
czwarta i każda kolejna godzina 3,00 zł
Całodniowy bilet parkingowy 25,00 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany