Widzew Łódź - Szachtar Donieck 1:2. Drugie miejsce łodzian w Copa del Sol

.
. Łukasz Kasprzak
Piłkarze Widzewa w finale towarzyskiego turnieju Copa del Sol 2013 przegrali 1:2 z najlepszą drużyną Ukrainy i jedną z najlepszych w Europie, Szachtarem Donieck. Drugie miejsce wywalczone w Hiszpanii i tak należy uznać za sukces.

Przed wyjazdem na Półwysep Iberyjski mało kto mógł liczyć na to, że łodzianie będą spisywać się tak dobrze. W nagrodę podopieczni Radosława Mroczkowskiego mogli sprawdzić się z Szachtarem, z którym za 10 dni w 1/8 finału Ligi Mistrzów zagra Borussia Dortmund.
Początek łodzian był dość nerwowy i sporo roboty miał bramkarz Widzewa, Milos Dragojević. Czyste konto udało mu się zachować do 19 minuty. Ukraińcy rozmontowali obronę Widzewa, a piłkę do siatki skierował Henrich Mchitarjan. Mimo zdobycia gola inicjatywa nadal należała do wielokrotnych mistrzów Ukrainy. Do przerwy wynik się jednak nie zmienił.
W drugiej połowie spadło nieco tempo. Nadal przeważali Ukraińcy, którzy nie potrafili jednak wykończyć swoich okazji do podwyższenia prowadzenie. Trudniej przy tak doświadczonej drużynie wychodziło konstruowanie akcji przez piłkarzy Widzewa, ale wreszcie zaatakowali odważniej. Najlepszą okazję do wyrównania po akcji Alexa Bruno zmarnował Sebastian Radzio, który nie trafił w piłkę. Widzewiakom należał się rzut karny - najpierw po faulu Jarosława Rakitskijego na Radosławie Bartoszewiczu, a po chwili po jego zagraniu ręką w polu karnym.
Niewiele później nadzieje na remis rozwiał gol Eduardo. Wcześniej szybkością popisał się Fernandinho, którego nie mógł dogonić Dino Gavrić.
Tuż przed ostatnim gwizdkiem arbitra, honorowego gola dla Widzewa zdobył Bartłomiej Pawłowski.

Za awans do finału Widzew zarobi 30 tys. euro.
W fazie grupowej łodzianie pokonali 3:1 Molde FK, 2:1 Tromso IL oraz zremisowali 1:1 z FC Kopenhaga 1:1 (w rzutach karnych wygrali 8:7). Szachtar odniósł trzy zwycięstwa: 2:1 z IFK Goeteborg, 1:0 z Rosenborgiem Trondheim i 2:0 z CSKA Moskwa.

Widzew - Szachtar Doniec 1:2 (0:1)
0:1 - Mchitarjan (19),
0:2 - Eduardo (82),
1:2 - Pawłowski (93).
Widzew: Dragojević - Płotka (46, Bartkowski), Abbes, Phibel, Gavrić (83, Emerson) - Rybicki (58, Bruno), Nowak (83, P. Stępiński), Bartoszewicz, Dudek (58, Kasprzak), Kaczmarek (46, Pawłowski) - Ben Dhifallah (46, Radzio, 88, Batrović).
Szachtar: Kanibolotskij (46, Pjatow) - Srna, Chygrynskij (88, Iszczenko), Rakitskij, Rat - Teixeira (57, Costa), Stepanenko, Mchitarjan, Fernardinho, Taison (70, Eduardo) - Adriano (70, Dević).