ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
Nowe przepisy na prawo jazdy od 19 stycznia 2013 roku

(gb)

2012-12-28 08:38

2012-12-28 11:36

9 Komentarzy
Dodaj komentarz

Nowe przepisy na prawo jazdy od 19 stycznia 2013 roku

(gb)

2012-12-28 08:38

Papieros wypalany za papierosem, dłonie trzęsą się, nogi dygocą, brzuch boli, w głowie mętlik, a twarz blada ze stresu - podchodzenie do egzaminu na prawo jazdy do przyjemności nie należy.
1/4

Aż 50 procent zdających
nie radzi sobie na placu
manewrowym.

(© Janusz Kubik)

Zwłaszcza w Łodzi, gdzie uprawnienia do kierowania pojazdami zdobyć jest najtrudniej w Polsce.

Niechlubny rekord: 22 niezdane egzaminy
Nikogo już nie dziwią osoby, które do egzaminu podchodzą po raz "nasty". W zdziwienie może co najwyżej wprawić wynik pewnej 72-latki, która z egzaminatorami na ul. Smugowej spotykała się 23 razy! Ostatni egzamin okazał się skuteczny.

Łódzki WORD (Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego) jest w czołówce tych, gdzie prawko zdobywa się najtrudniej.
Zdaniem Łukasza Kucharskiego, dyrektora ośrodka w Łodzi, najczęściej dopiero czwarte podejście okazuje się skuteczne. Średnio około 25 procent osób nie daje rady na egzaminie teoretycznym. Z praktyką jest zdecydowanie gorzej - raptem 26 procent osób zdaje za pierwszym razem. Przy czym, aż połowa kursantów nie radzi sobie na placu manewrowym. Najczęściej oblewają "na rękawie" podczas cofania.

Co ciekawe, najlepiej z egzaminem teoretycznym radzą sobie kobiety - aż 78 proc. pań zdaje z wynikiem pozytywnym. Wśród panów zdawalność jest niższa i wynosi 72 proc. Natomiast na placu manewrowym i podczas jazdy po mieście panowie i panie równie często oblewają.Czy dobrze uczą?

W Łodzi i województwie jest około 400 autoszkół. Aż połowa z nich ma zerową zdawalność. To znaczy, że nikt z uczniów tych placówek nie zdaje egzaminu na prawo jazdy kat. B przy pierwszym podejściu. Najlepsze ze szkół mogą pochwalić się zdawalnością około 30 procent. Statystyki są zatrważające i wynika z nich, że wiele ośrodków szkolących kierowców nastawionych jest tylko na zysk, a nie na prawidłowe przygotowanie kursanta do egzaminu.
Nie ma reguły przy typowaniu dobrych i słabych szkół nauki jazdy. W obu grupach znajdują się zarówno duże, prężnie działające, jak i niewielkie, dysponujące jednym samochodem.

Niestety, słaby sposób szkolenia kierowców przekłada się na liczbę wypadków. Marzanna Boratyńska z łódzkiej drogówki wylicza, że na łódzkich ulicach w tym roku odnotowano 1530 wypadków, w których zginęło 28 osób, a 1880 zostało rannych.
Wprowadzane od 19 stycznia przyszłego roku zmiany w egzaminowaniu osób ubiegających się o prawo jazdy mają między innymi przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Nowe zasady od stycznia

Zmiany reguluje ustawa o kierujących pojazdami i związane z nią rozporządzenia.
Wzrosną ceny egzaminów na prawo jazdy. Inaczej wyglądać będą egzaminy teoretyczne, zmieni się egzamin praktyczny na prawo jazdy kat. A. Podwyższony zostanie wiek dla osób ubiegających się o uprawnienia na motocykl czy tzw. ciężkie kategorie praw jazdy, np. D. Wprowadzone zostaną nowy wzór dokumentu oraz nowe kategorie praw jazdy. Rewolucyjną zmianą będzie konieczność tworzenia w urzędach profilu kandydata na kierowcę.
Ustawa wprowadza także przepisy, które dotyczyć będą osób posiadających już prawo jazdy. Zobowiązuje między innymi do wymiany dokumentu na nowy.

Ustawa w całości miała zacząć obowiązywać już od lutego bieżącego roku, ale z braku odpowiednich rozporządzeń termin odroczono. Mimo dodatkowych miesięcy także i teraz część przepisów prawdopodobnie zostanie wprowadzona w innym terminie - być może dopiero od 2016 roku. Dotyczy to między innymi zmian w nadzorze nad kierowcami: obowiązkowego dwuletniego okresu przejściowego młodych kierowców, szkoleń reedukacyjnych dla osób, które zebrały 24 punkty karne czy też utraciły prawo jazdy na skutek kierowania autem pod wpływem alkoholu.

***
Uwaga! W jutrzejszym "Expressie Ilustrowanym"
nasz specjalny dodatek o zmianach w przepisach dotyczących prawa jazdy

Komentarze

(9)
Sortuj komentarze: zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

+15 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ciekawa (gość)  •

Siemka mam takie pytanie do Was :) 3 razy nie zdałam egzaminu praktycznego . ;/ i powinnam dokupic te 5 godzin doszkalajacych czy te nowe przepisy to zniosły ?

odpowiedzi (0)

skomentuj

+25 / -12

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

chore przepisy (gość)  •

Czasu dać jeszcze mniej a pytań więcej to jakiś absurd, to ma poprawić bezpieczeństwo!! tylko przybędzie kierowców bez prawa jazdy, takie są realia

odpowiedzi (0)

skomentuj

+8 / -29

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Xxxx (gość)  •

zmiany zmianami ale i tak dno

odpowiedzi (0)

skomentuj

+17 / -19

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

lol (gość)  •

po co to -Rewolucyjną zmianą będzie konieczność tworzenia w urzędach profilu kandydata na kierowcę.?????

odpowiedzi (0)

skomentuj

+16 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kotek (gość)  •

Antoś czytaj ze zrozumieniem! obwodnice są potrzebne ale rozsądnie budowane oczywiście a nie tak jak w tym przypadku widać,to faktycznie nie jest normalne czy my chcemy być miastem 21wieku czy ciemnogrodem..............

odpowiedzi (0)

skomentuj

+14 / -17

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Antoś (gość)  •

Jacy wy kuźwa mocni jesteście, jak tak to płaczecie że korki w mieście OBWODNICA konieczna, a jak już przychodzi do czegoś to OBWODNICY nie, zdecydujcie się w końcu. Czy wy w naturze macie tylko marudzenie, tak źle tak niedobrze...

odpowiedzi (0)

skomentuj

+16 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

. (gość)  •

Popieram by NIE budować obwodnicy, ale kilka postów na forach niewiele da. To też działanie, ale może okazać się mało skuteczne. Niestey mam obawy, że to dziadostwo wybudują...

odpowiedzi (0)

skomentuj

+14 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Łodzianin. (gość)  •

STOP BUDOWIE OBWODNICY MIASTA ....PRZEZ MIASTO!!!!!!najgłupszy pomysł jaki kiedy kolwiek wymyślono,zniszczenie działek telefoniczna pomorska,zniszczenie parku 3maja wycięcie 2hektarów pozostałości starej puszczy ŁÓDZKIEJ,puszczenie 4pasmówki pod oknami dz.stary widzew zniszczenie parku nad jasieniem,dalej zarzew i dąbrowa górna itd...oczywiście obwodnice są potrzebne ale można trasę budować na peryferiach miasta,okolice Nowosolnej,tereny niezagospodarowane widzew wsch. z wykorzystaniem np.puszkina fragmentu gotowego i dalej w kierunku południowym omijając dąbrowę i południowo wschodnią cześć miasta, OBWODNICA W MIEŚCIE BRAWO to nawet Kropek takich pomysłów nie miał....POWIADOM NASTĘPNĄ OSOBĘ

odpowiedzi (0)

skomentuj

+19 / -13

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

:) (gość)  •

chyba - ul. SMUTNEJ

odpowiedzi (0)

skomentuj