ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
Nowe przepisy na prawo jazdy od 19 stycznia 2013 roku

(gb)

2012-12-28 08:38

2012-12-28 11:36

9 Komentarzy

Nowe przepisy na prawo jazdy od 19 stycznia 2013 roku

(gb)

2012-12-28 08:38

Papieros wypalany za papierosem, dłonie trzęsą się, nogi dygocą, brzuch boli, w głowie mętlik, a twarz blada ze stresu - podchodzenie do egzaminu na prawo jazdy do przyjemności nie należy.
1/4

Aż 50 procent zdających
nie radzi sobie na placu
manewrowym.

(© Janusz Kubik)

Zwłaszcza w Łodzi, gdzie uprawnienia do kierowania pojazdami zdobyć jest najtrudniej w Polsce.

Niechlubny rekord: 22 niezdane egzaminy
Nikogo już nie dziwią osoby, które do egzaminu podchodzą po raz "nasty". W zdziwienie może co najwyżej wprawić wynik pewnej 72-latki, która z egzaminatorami na ul. Smugowej spotykała się 23 razy! Ostatni egzamin okazał się skuteczny.

Łódzki WORD (Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego) jest w czołówce tych, gdzie prawko zdobywa się najtrudniej.
Zdaniem Łukasza Kucharskiego, dyrektora ośrodka w Łodzi, najczęściej dopiero czwarte podejście okazuje się skuteczne. Średnio około 25 procent osób nie daje rady na egzaminie teoretycznym. Z praktyką jest zdecydowanie gorzej - raptem 26 procent osób zdaje za pierwszym razem. Przy czym, aż połowa kursantów nie radzi sobie na placu manewrowym. Najczęściej oblewają "na rękawie" podczas cofania.

Co ciekawe, najlepiej z egzaminem teoretycznym radzą sobie kobiety - aż 78 proc. pań zdaje z wynikiem pozytywnym. Wśród panów zdawalność jest niższa i wynosi 72 proc. Natomiast na placu manewrowym i podczas jazdy po mieście panowie i panie równie często oblewają.Czy dobrze uczą?

W Łodzi i województwie jest około 400 autoszkół. Aż połowa z nich ma zerową zdawalność. To znaczy, że nikt z uczniów tych placówek nie zdaje egzaminu na prawo jazdy kat. B przy pierwszym podejściu. Najlepsze ze szkół mogą pochwalić się zdawalnością około 30 procent. Statystyki są zatrważające i wynika z nich, że wiele ośrodków szkolących kierowców nastawionych jest tylko na zysk, a nie na prawidłowe przygotowanie kursanta do egzaminu.
Nie ma reguły przy typowaniu dobrych i słabych szkół nauki jazdy. W obu grupach znajdują się zarówno duże, prężnie działające, jak i niewielkie, dysponujące jednym samochodem.

Niestety, słaby sposób szkolenia kierowców przekłada się na liczbę wypadków. Marzanna Boratyńska z łódzkiej drogówki wylicza, że na łódzkich ulicach w tym roku odnotowano 1530 wypadków, w których zginęło 28 osób, a 1880 zostało rannych.
Wprowadzane od 19 stycznia przyszłego roku zmiany w egzaminowaniu osób ubiegających się o prawo jazdy mają między innymi przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Nowe zasady od stycznia

Zmiany reguluje ustawa o kierujących pojazdami i związane z nią rozporządzenia.
Wzrosną ceny egzaminów na prawo jazdy. Inaczej wyglądać będą egzaminy teoretyczne, zmieni się egzamin praktyczny na prawo jazdy kat. A. Podwyższony zostanie wiek dla osób ubiegających się o uprawnienia na motocykl czy tzw. ciężkie kategorie praw jazdy, np. D. Wprowadzone zostaną nowy wzór dokumentu oraz nowe kategorie praw jazdy. Rewolucyjną zmianą będzie konieczność tworzenia w urzędach profilu kandydata na kierowcę.
Ustawa wprowadza także przepisy, które dotyczyć będą osób posiadających już prawo jazdy. Zobowiązuje między innymi do wymiany dokumentu na nowy.

Ustawa w całości miała zacząć obowiązywać już od lutego bieżącego roku, ale z braku odpowiednich rozporządzeń termin odroczono. Mimo dodatkowych miesięcy także i teraz część przepisów prawdopodobnie zostanie wprowadzona w innym terminie - być może dopiero od 2016 roku. Dotyczy to między innymi zmian w nadzorze nad kierowcami: obowiązkowego dwuletniego okresu przejściowego młodych kierowców, szkoleń reedukacyjnych dla osób, które zebrały 24 punkty karne czy też utraciły prawo jazdy na skutek kierowania autem pod wpływem alkoholu.

***
Uwaga! W jutrzejszym "Expressie Ilustrowanym"
nasz specjalny dodatek o zmianach w przepisach dotyczących prawa jazdy

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.