Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy cierpisz na niedokrwistość, czyli osłabienie, duszności i zajady

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Dr Wiesław Guziak, specjalista medycyny rodzinnej
Dr Wiesław Guziak, specjalista medycyny rodzinnej Jarosław Ziarek
Bladość skóry i błon śluzowych, uczucie osłabienia, duszność po wysiłku, bóle głowy czy szmer skurczowy wysłuchiwany przez lekarza nad sercem mogą być objawem niedokrwistości, czyli anemii.

Jeśli przyczyną choroby jest niedobór żelaza, to mogą pojawić się również zajady w kącikach ust, a włosy i paznokcie będą się łamać. Ale anemia może być również spowodowana niedoborem kwasu foliowego oraz witaminy B12.
- Nawet jeśli nic nam nie dolega, to powinniśmy raz na dwa lata badać krew, aby odpowiednio wcześniej zdiagnozować anemię - mówi dr Wiesław Guziak, specjalista medycyny rodzinnej. - Badanie należy wykonać bezzwłocznie, jeśli zaczynamy nagle tracić na wadze.

.

Wewnętrzne krwawienia
Na wystąpienie niedokrwistości najbardziej narażone są kobiety miesiączkujące, osoby, u których dochodzi do przewlekłej utraty krwi, np. w przypadku nieleczonej choroby wrzodowej żołądka lub nieleczonych hemoroidów, dzieci szybko rosnące, osoby odchudzające się, ale także osoby starsze. U seniorów niedokrwistość może być spowodowana niewłaściwą dietą lub brakiem łaknienia.
Najczęściej, aż w 80 procentach, anemia jest spowodowana brakiem żelaza, wynika on z krwawień, na przykład przewodu pokarmowego, lub ubogiej diety. Krwawienia z żołądka mogą być spowodowane przyjmowaniem nadmiernej ilości leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych zawierających m.in. kwas acetylosalicylowy. Lek podrażnia śluzówkę, powoduje stany zapalne i nadżerki, których chory może nie odczuwać. Natomiast krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego najczęściej są spowodowane guzami w jelicie grubym lub hemoroidami.
Pacjent powinien udać się do gastrologa, wykonać gastroskopię i kolonoskopię, aby ustalić źródło krwawienia.

Zła dieta
Do anemii może doprowadzić również dieta - szczególnie wegetariańska - oraz drastyczne głodówki. Na niedobór witaminy B12 są narażone osoby nadużywające alkoholu. Złe wyniki krwi mogą mieć również osoby stołujące się w fast foodach.

***
Preparaty żelaza najlepiej zażywać rano przed śniadaniem, popijać sokiem pomarańczowym, ale nie grejpfrutowym, lub innym napojem zawierającym dużo witaminy C, która ułatwia jego przyswajanie.
Nie należy go popijać mlekiem, bo ogranicza ono jego wchłanianie.
Żelazo w tabletkach należy przyjmować najlepiej na czczo lub między posiłkami. Pierwsze efekty leczenia widoczne są już po tygodniu. Wzrost stężenia hemoglobiny następuje zazwyczaj po niespełna miesiącu. Terapię należy jednak kontynuować pół roku po ustabilizowaniu się poziomu hemoglobiny we krwi celem uzupełnienia magazynów w organizmie.

***
Krwinki czerwone (erytrocyty, RBC) - przenoszą tlen w organizmie. Powstają i dojrzewają w szpiku kostnym. Zawierają hemoglobinę, która nadaje im czerwoną barwę.
Anemię diagnozuje się na podstawie badań krwi dostarczających informacji o poziomie czerwonych krwinek i hemoglobiny. Pacjent ma anemię, gdy stężenie hemoglobiny wynosi poniżej 13,5 g/dl (gram na decylitr) u mężczyzn i poniżej 12,0 g/dl u kobiet.

***
Źródłem witaminy B12 jest mięso, podroby, szczególnie wątróbki i płucka, ryby, jaja. Natomiast kwasu foliowego najwięcej jest w warzywach zielonolistnych, drożdżach piwnych, wątróbce cielęcej, ziarnach jęczmienia i pszenicy, fasoli, soczewicy, soi, grochu, owocach i kiełkach. Witaminy zawarte w produktach spożywczych są lepiej przyswajane przez nasz organizm niż w tabletkach.

***
Czy wiesz, że...
Leczenie chorych na anemię buraczkami to jeden z mitów dotyczących leczenia niedokrwistości. Buraczki są czerwone i tylko tyle mają wspólnego z krwią. Powinno się jeść mięso, bo nasz organizm najlepiej wchłania zawarte w nim żelazo, oraz zielone warzywa: brukselkę, fasolkę, brokuły.

***
Zalecenia żywieniowe w niedokrwistości
Maria Jagiełło, mgr inż. dietetyk

Najczęściej spotykana jest niedokrwistość z niedoboru żelaza, zwana też niedokrwistością niedobarwliwą. Prawidłowe żywienie w wyraźny sposób wpływa na przebieg leczenia. Zalecenia dietetyczne dla osób z anemią są następujące:
o należy wprowadzić racjonalne, urozmaicone żywienie w oparciu o naturalne produkty spożywcze - pięć posiłków w ciągu dnia
o przestrzegać wszystkich zaleceń prawidłowego żywienia
o w diecie wykorzystywać produkty o dużej zawartości dobrze przyswajalnego żelaza, czyli wątrobę, nerki, ozory, jaja, mięso, drób, wędliny

Dr Wiesław Guziak, specjalista medycyny rodzinnej

o w każdym posiłku spożywać produkty bogate w witaminę C, która ułatwia przyswajanie żelaza, czyli owoce, warzywa
o w codziennym żywieniu wykorzystywać również produkty zawierające żelazo niehemowe - gorzej przyswajalne, które znajdziemy w pieczywie ciemnym, grubych kaszach, płatkach zbożowych, orzechach, słoneczniku, zielonej pietruszce, szpinaku, morelach i figach suszonych
o dieta powinna zawierać dostateczne ilości pełnowartościowego białka, czyli mięsa, drobiu, wędlin, jaj, ryb, twarogów, serów żółtych.
Prawidłowo zbilansowana dieta pomaga w leczeniu anemii oraz zapobiega jej nawrotom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany