Justyna na podium

ei24
Justyna na podium ei24
Justyna Kowalczyk (AZS AWF Katowice) zajęła w fińskim Kuusamo drugie miejsce w biegu narciarskim na 5 km techniką klasyczną, zaliczanym do Pucharu Świata.

Justyna Kowalczyk (AZS AWF Katowice) zajęła w fińskim Kuusamo drugie miejsce w biegu narciarskim na 5 km techniką klasyczną, zaliczanym do Pucharu Świata. Polka o 2,1 s przegrała z Norweżką Marit Bjoergen. Trzecie miejsce zajęła Słowenka Petra Majdic. ;

Po piątkowej karze za nieprzepisowy podbieg krokiem łyżwowym i w konsekwencji 11. miejscu w sprincie broniąca Kryształowej Kuli Kowalczyk zapowiadała, że w sobotnich zmaganiach celuje w podium. Słowa dotrzymała.

27-letnia zawodniczka na trasę wyruszyła z numerem 90. Biegła bardzo szybko i na wszystkich pomiarach notowała najlepsze międzyczasy. Na mecie zameldowała się dokładnie po 12 minutach i 54 sekundach i jako nowa liderka w napięciu obserwowała jak spisują się jej największe rywalki, które rozpoczęły bieg po niej.

Okazało się, że tego dnia pięciokilometrową trasę w Kuusamo szybciej od Polki może pokonać jedynie Marit Bjoergen. Gdy do mety pozostawało 1900 m, Norweżka przegrywała z Kowalczyk o 4,6 s. Końcówka w jej wykonaniu była jednak rewelacyjna. Potrójna złota medalistka igrzysk w Vancouver wygrała ostatecznie o 2,1 s. Strata trzeciej Majdic do triumfatorki to już 16,8 s.

W klasyfikacji Ruka Triple, czyli trzech rozgrywanych w Kuusamo zawodów, zawodniczka z Kasiny Wielkiej awansowała na trzecie miejsce. Podczas decydujących, niedzielnych zmagań na 10 km techniką łyżwową stratę do Bjoergen, która wynosi 34,6 s, zniwelować będzie niezwykle trudno, ale wyprzedzić drugą Majdic, która wygrywa o 9 s, polskiej narciarce może się udać.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Kowalczyk awansowała na czwarte miejsce.

Z pozostałych startujących w sobotę Polek najlepiej spisała się Paulina Maciuszek (LKS Poroniec Poronin), która była 49. Ewelina Marcisz (Halicz Ustrzyki Dolne) zajęła 66. miejsce, Martyna Galewicz (LKS Poroniec Poronin) 71., a Agnieszka Szymańczak (AZS AWF Katowice) 73.