Lekkoatletyczne MŚJ: Polacy bez medalu

ei24
Spośród 170 krajów, które brały udział w 13. lekkoatletycznych mistrzostwach świata juniorów w kanadyjskim Moncton, medale wywalczyły 44. Po raz pierwszy w historii tej imprezy nie ma w tym gronie Polski.

W klasyfikacji punktowej Polska zajęła odległą, 30. lokatę. Dorobek biało-czerwonych (startowało 18 zawodniczek i 22 zawodników) jest bardzo skromny: dwa czwarte miejsca - Roberta Sobery (MKS MOS Wrocław) w skoku o tyczce i Bartłomieja Krupy (MUKS Kadet Rawicz) w rzucie młotem - oraz jedno siódme i cztery ósme.

Mistrzostwa tradycyjnie zakończyły sztafety 4x400 m. W obu finałach wystąpiły polskie ekipy, które na ósmych pozycjach zamykały stawkę zespołów.

Juniorki biegnące w składzie: Magdalena Gorzkowska (MKS-MOSM Bytom), Małgorzata Hołub (Bałtyk Koszalin), Joanna Jóźwik (Victoria Stalowa Wola) i Martyna Opoń (AZS Poznań) osiągnęły znacznie gorszy czas - 3.42,70 niż w eliminacjach - 3.38,96. Podobnie ich koledzy. Mateusz Zagórski (MUKL Brodnica), Tomasz Kwiatkowski (RKS Łódź), Radosław Cichoń (MUKS Legnica) i Mateusz Fórmański (ZLKL Zielona Góra) uzyskali 3.11,80, a dzień wcześniej 3.08,80.

W obu finałach triumfowały sztafety USA z najlepszymi w tym roku na świecie wynikami - juniorki z 3.31,20 a juniorzy z 3.04,76.

W ostatnich przed Moncton mistrzostwach, w 2008 roku w Bydgoszczy, biało-czerwoni wywalczyli trzy medale: złoty Robert Szpak w rzucie oszczepem oraz dwa srebrne w skokach - o tyczce Paweł Wojciechowski i wzwyż Sylwester Bednarek, który rok później był trzeci w mistrzostwach świata w Berlinie.