Kubica dziewiąty w GP Brazylii

ei24
Kubica dziewiąty w GP Brazylii ei24
Robert Kubica z teamu Renault zajął w niedzielę dziewiąte miejsce w wyścigu o Grand Prix Brazylii, przedostatniej eliminacji mistrzostw świata Formuły 1. Zwyciężył Niemiec Sebastian Vettel, a jego zespół Red Bull-Renault zdobył tytuł w wśród konstruktorów.

Vettel wyprzedził kolegę z zespołu Australijczyka Marka Webbera i Hiszpana Fernando Alonso z Ferrari. Dwie kolejne pozycje zajęli Brytyjczycy z McLaren-Mercedes: Lewis Hamilton i Jenson Button, który stracił w ten sposób szansę na obronę tytułu.

Losy mistrzostwa rozstrzygną się w przyszłą niedzielę w GP Abu Zabi na torze Yas Marina. Najbliżej celu jest Alonso, który zgromadził 246 punktów. O osiem wyprzedza Webbera, co oznacza, że jeśli za tydzień Australijczyk zwycięży, to drugie miejsce Hiszpana właśnie jemu da trzeci tytuł w karierze, po sukcesach z lat 2005-06 (między 1. a 2. miejscem różnica wynosi 7 punktów).

W trudniejszym położeniu jest Vettel, który ma 231 punktów i musi nadrobić aż 14. Niemiec potrzebuje więc sporo szczęścia, a najlepiej zwycięstwa, przy potknięciach Alonso i Webbera, do którego traci siedem punktów.

Gdyby kierowcy Red Bull-Renault ukończyli ostatni wyścig w kolejności, jak w Brazylii, zrównają się punktami w klasyfikacji MŚ, a Niemiec miałby wówczas więcej zwycięstw na koncie. Dotychczas obaj stawali na najwyższym stopniu podium.

Natomiast pięciokrotnie triumfował Alonso, więc przed GP Abu Zabi jest w najlepszej sytuacji. Teoretyczne szanse na tytuł ma jeszcze Hamilton, który za tydzień musiałby odnieść czwarte zwycięstwo w sezonie i liczyć, że Hiszpan nie będzie punktował. Oczywiście potrzebuje też niepowodzeń kierowców Red Bull-Renault.

Ich niedzielny dublet pozwolił zespołowi powiększyć dorobek do 469 punktów i zapewnił pierwszy w historii tytuł mistrza świata konstruktorów. Drugie miejsce zajmie McLaren-Mercedes - 421, a trzecie Ferrari - 389.

Ostateczne szanse na wyprzedzenie czwartego w klasyfikacji Mercedes GP-Petronas - 202 pkt straciło Renault - 145, które w niedzielę zdobyło tylko dwa punkty za sprawą Kubicy. Kierowcy niemieckiego teamu, Niemcy Nico Rosberg i Michael Schumacher, zajęli na Interlagos szóste i siódme miejsce.

Wyścig w Sao Paulo, głównie za sprawą słonecznej pogody i dobrych warunków jazdy, nie był emocjonujący. Z pole position po raz pierwszy w karierze wystartował Nico Huelkenberg z Mercedes GP-Petronas. Jednak jeszcze przed pierwszym wirażem spadł na trzecią pozycję, wyprzedzony przez Vettela i Webbera. Od tego momentu zawodnicy Red Bull-Renault spokojnie kontrolowali rozwój wydarzeń na torze, a ich pozycja nie była zagrożona nawet przez chwilę, choć w końcówce Alonso zbliżył się do Australijczyka.

Kubica, który w kwalifikacjach był siódmy, na początku zyskał jedną pozycję, wyprzedzając Brazylijczyka Rubensa Barrichello z Williams-Cosworth. Później jednak było gorzej. W wyniku zbyt długiej zmiany opon na 15. okrążeniu wrócił na tor dopiero na 15. pozycji, m.in. za Buttonem, który zjechał z toru najwcześniej ze wszystkich i na nowych oponach uzyskiwał lepsze czasy od wielu rywali.

Jednak największa zmorą Polaka był Huelkenberg, który minął linię mety na ósmej pozycji, jadąc przez większość dystansu tuż przed nim.

"To był ciężki wyścig, bo na każdym okrążeniu miałem przed sobą wolniejszy bolid, ale nie dysponowałem wystarczającą przewagą szybkości, żeby wyprzedzać. Traciłem dużo czasu szczególnie na wolnych zakrętach i przez długi okres jechałem z ograniczonymi obrotami. Inny krytyczny moment miałem tuż po pit stopie, gdy z Huelkenbergiem jechaliśmy przez kilka okrążeń za Pietrowem i nie mogłem w pełni wykorzystać nowych opon. To kosztowało mnie stratę miejsca na rzecz Schumachera" - powiedział Kubica, który ma 126 punktów, ale stracił siódmą pozycję w MŚ na rzecz Rosberga - 130. (PAP)