ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
ZUS przegrał z emerytką z Kanady. Ukrywała, że pracuje...

(kz)

2015-09-28 08:25

2015-09-28 12:32

6 Komentarzy
Dodaj komentarz

ZUS przegrał z emerytką z Kanady. Ukrywała, że pracuje...

(kz)

2015-09-28 08:25

Łódzki Zakład Ubezpieczeń Społecznych chciał od emerytki mieszkającej i pracującej w Kanadzie zwrotu ponad 7,5 tys. wypłaconych jej świadczeń. Przegrał, bo powołał się na niekonstytucyjne przepisy. Właśnie zapadł w tej sprawie wyrok w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi.
Trzy lata temu Zakład Ubezpieczeń Społecznych stwierdził, że łodzianka, obecnie mieszkanka Kanady, pobrała nienależne świadczenie za okres od 1 października 2011 r. do 31 sierpnia 2012 r. w łącznej kwocie 7590,37 zł z tytułu emerytury i nakazał jej zwrot tej kwoty. Zarzucił jej, że wypełniając wniosek o przyznanie prawa do emerytury, oświadczyła, że nie pracuje, co nie było prawdą, gdyż faktycznie była zatrudniona w Kanadzie.

Sąd Okręgowy w Łodzi potwierdził, że kobieta, która prawo do emerytury uzyskała w 2010 r. pracowała legalnie, na pełny etat w Kanadzie już od 2006 r. ZUS zawiadomiła o tym dopiero we wrześniu 2012 r. Wówczas wstrzymano jej wypłatę emerytury na podstawie obowiązujących wówczas przepisów o kontynuowaniu zatrudnienia bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, u którego była zatrudniona bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury.
Jednak, jak przypomniał sąd, Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z 2012 r., stwierdził niezgodność z konstytucją wspomnianego przepisu. Niekonstytucyjny przepis był jednocześnie podstawą do wstrzymania wypłaty kobiecie emerytury od 1 września 2012 r. W tej sytuacji nie zaistniały okoliczności powodujące zawieszenie prawa do świadczenia emerytalnego, a także żądania zwrotu kwot już wypłaconych.
ZUS odwołał się od tego wyroku, zarzucając kobiecie kłamstwo, bo we wniosku o emeryturę oświadczyła, iż nie jest zatrudniona, co spowodowało uruchomienie wypłaty świadczenia. Dopiero postępowanie wyjaśniające ujawniło fakt nierozwiązania stosunku pracy, a to skutkowało zawieszeniem wypłaty emerytury i ujawnieniem powstałej nadpłaty.
Sąd Apelacyjny nie zgodził się z argumentami ZUS. Ci emeryci, którzy nabyli prawo do emerytury przed 1 stycznia 2011 r. mogli ją pobierać bez rozwiązania umowy o pracę jeszcze przez 9 miesięcy od daty wejścia w życie zmiany, czyli do 30 września 2011 r. Jeżeli do tego momentu stosunek pracy nie ustał, wypłata emerytury została przez ZUS wstrzymana, poczynając od 1 października 2011 r.
Jednakże po wyroku Trybunału Konstytucyjnego obowiązek rozwiązania stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą – jako warunek realizacji nabytego prawa do emerytury – nie miał zastosowania do osób, które nabyły prawo do emerytury w okresie od 8 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2010 r., a tak było właśnie w tym przypadku.
Kobieta, która nabyła prawo do emerytury od 1 czerwca 2010 r., mieści się w kręgu osób, w stosunku do których Trybunał Konstytucyjny stwierdził niezgodność z konstytucją ustawy. Wypłacone jej świadczenie za sporny okres nie może być uznane za świadczenie niezależnie pobrane tylko dlatego, że była zatrudniona.
ZUS wprawdzie miał rację, że kobieta we wniosku z 4 czerwca 2010 r. o przyznanie emerytury podała nieprawdziwą informację, iż nie pracuje, ale nie miało to znaczenia w sprawie.

Czytaj także w Expressie Ilustrowanym:
ŚMIESZNE WIERSZYKI URODZINOWE, ZABAWNE SMSY NA URODZINY
ŻYCZENIA NA OSIEMNASTKĘ
ŻYCZENIA NA 40 URODZINY
ŚREDNIA DŁUGOŚĆ PENISA...
ŻYCZENIA NA ŚLUB. WIERSZYKI ŚLUBNE [ŚMIESZNE, KRÓTKIE]
SKARPETKI ZŁUSZCZAJĄCE [GDZIE KUPIĆ, CENA, OPINIE]
CZEGO NIE MOŻNA JEŚĆ W CIĄŻY
Przegląd samochodu CENA
DISNEY INFINITY. JAK DZIAŁA? [GDZIE KUPIĆ, CENY]

Komentarze

(6)
Sortuj komentarze: zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

ZUS przegrał z emerytką z Kanady.

+4 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

latarnik (gość)  •

Emeryci uciekają, kto następny: nieboszczyki?
A kto zgasi światło?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Zus

+10 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Barbas (gość)  •

Stąd to już nawet emeryci sp........ą

odpowiedzi (0)

skomentuj

Armia ludzi za nasze pieniądze nie daje sobie rady z obowiązującym prawem

+21 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

Ta sprawa jest dowodem co najmniej na poniższe stwierdzenia:
1. Armia pracowników ZUS merytorycznie jest bardzo cienka!
2. Polskie prawo jest niezwykle skomplikowane!
Zobaczcie przy takiej sprawie wychodzą babole, ile jest bezprawnych decyzji ZUS'u, których
nikt nie zaskarżył bo go na to nie stać?
Czy tak powinno działać prawo?
Kandydat na prezydenta A Duda obiecywał szeroką pomoc prawną. Co zrobił do tej pory?
Pomógł emerytce partyjnej zatrudniając ją w swoim biurze. I wierzcie tutaj politykowi!

skomentuj

.

+16 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

. (gość)  •

ZUS zrobi wszystko żeby tylko ludziom emerytur nie wypłacać.

odpowiedzi (0)

skomentuj

a

0 / -27

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

b (gość)  •

Papież kiedy umarł miał 85 lat - 8+5=13. Godzina śmierci: 21:37 - 2+1+3+7=13. Data śmierci: 02.04.2005 - 0+2+0+4+2+0+0+5=13. Postrzelony 13 Maja. 9301 dni pontyfikatu - 9+3+0+1=13. Zmarł w 13 tygodniu roku. JAN PAWEŁ DRUGI - 13 liter. czy to zbieg okoliczności? prześlij to dalej niech inni myślą... Sorry, ale musi się spełnić.... Pomyśl sobie życzenie a zobaczysz co sie stanie... Zacznij myśleć o czymś czego naprawdę pragniesz, To funkcjonuje....Osoba, która mi wysłała ta wiadomość powiedziała, ze jej życzenie. spełniło sie w 2 dni po odczytaniu tej wiadomości. Wypowiedz życzenie jak skończy sie. odliczanie: 10... 09... 08... 07... 06... 05... 04... 03... 02... 01... *Wypowiedz życzenie* Wklej te wiadomość w ciągu 10 minut do 10 komentarzy. Jeśli tego nie zrobisz stanie się. przeciwność

skomentuj

....

+21 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zatroskany (gość)  •

Zmień dilera, albo bierz połowę tego, co ćpasz.

odpowiedzi (0)

skomentuj