Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach obchodzono Międzynarodowy Dzień Białej Laski

Iwona Rojek
 Marian Zakrzewski, prezes kieleckiego Koła Niewidomych zorganizował całą uroczystość w WDK.
Marian Zakrzewski, prezes kieleckiego Koła Niewidomych zorganizował całą uroczystość w WDK. Łukasz Zarzycki
W sobotę w Wojewódzkim Domu Kultury obchodzono Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Swoje święto mieli wszyscy mieszkańcy, którym doskwierają problemy ze wzrokiem. Sala była wypełniona do ostatniego miejsca, a gośćmi uroczystości był marszałek Adam Jarubas, starosta Michał Godowski, Paweł Gromniak, naczelnik Wydziału Prewencji i Paweł Strząbała ze Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Spotkanie zorganizował Marian Zakrzewski, prezes kieleckiego koła Niewidomych, zrzeszającego ponad 800 osób. Nowy prezes jest bardzo zaangażowany w działalność Koła. Na początku, Irena Wujek członek zarządu przybliżyła przybyłym historię święta. – Wszystko zaczęło się od tego, że pewien brytyjski fotograf uległ wypadkowi, stracił wzrok i żeby mógł funkcjonować zaczął używać laski – wspominała. – Aby była ona bardziej widoczna pomalował ją na biało. Potem Królewski Narodowy Instytut dla Niewidomych zaczął oficjalnie rozprowadzać takie białe laski. – A dzisiaj osoby dotknięte dysfunkcjami wzroku, radzą sobie przy użyciu nowoczesnych technologii, wykorzystują urządzenia GPS, programy komunikacji komputerowej, czasami wyszkolonych psów przewodników – mówił Mirosław Szymczyk, prezes okręgu.

Marszałek Adam Jarubas w swoim wystąpieniu powiedział, iż jest dumny z tego, że osoby niewidome, niedowidzące w naszym regionie tak mocno się wspierają i mają tak wielki hart ducha.

Również starosta Michał Godowski podkreślił, że środowisko niewidomych jest mu nieobce, to ludzie z pasją, którzy potrafią cieszyć się życiem.

Problemy osób niepełnosprawnych są też nieobce Jarosławowi Machnickiemu, dyrektorowi Wojewódzkiemu Domu Kultury. – Nasi instruktorzy pracują z osobami niesłyszącymi niepełnosprawnymi intelektualnie i osiągają oni wielkie sukcesy – wymieniał. – Staramy się o to, żeby nasza placówka była prawdziwym domem dla każdego człowieka.
Ze spotkania, które zakończyło się podaniem smacznego obiadu byli zadowoleni wszyscy mający niepełnosprawność wzroku.

Wojciech Czajkowski, dyrektor biura okręgu przybył na uroczystość z niewidomą studentka dziennikarstwa Aleksandrą Lanckorońską, która zamierza kandydować do sejmu Ona sama przekonywała, że chce reprezentować problemy osób niewidomych. – Całkiem nie widzę dopiero od trzech lat, wiem jak odbiera świat osoba widząca i tak, która nie widzi, będę walczyła aby ludzie z dysfunkcjami wzroku mogli wyjść z cienia i dobrze się poczuć w świecie – mówiła. – Do tej pory nie mamy swojego przedstawiciela w sejmie.
Całą uroczystość przygotował prezes Marian Zakrzewski.

- Odkąd objąłem tę funkcję chciałbym zrobić dla naszego środowiska jak najwięcej – mówi prezes Zakrzewski. – Zjednoczyć je, organizować dla wszystkich ciekawe spotkania, wycieczki, już są porady psychologa i prawnika, tak, żeby nikt nie czuł się samotny w domu. Bardzo gorąco dziękuję naszym władzom za wsparcie, prezydentowi Wojciechowi Lubawskiemu za to, że dostaliśmy od miasta lokal przy ul. Bukowej 10 na siedzibę naszego związku, w którym będzie naprawdę dużo się działo.

Uroczystość uświetniły występy wokalistek z Wojewódzkiego Domu Kultury Anny Puchały, Moniki Marzec i Dominiki Wrońskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie