Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2015: Pchają się do władzy. Do parlamentu z Łódzkiego jest 14 chętnych na jedno miejsce

Mirosław Malinowski
PO prezentowała się na dworcu Łódź Fabryczna, PiS przy Ławeczce Tuwima, a SLD na patio jednej z uczelni wyższych.
PO prezentowała się na dworcu Łódź Fabryczna, PiS przy Ławeczce Tuwima, a SLD na patio jednej z uczelni wyższych. Paweł Łacheta
25 października odbędą się wybory do parlamentu. Mieszkańcy Łódzkiego obsadzą 31 miejsc w Sejmie i 7 w Senacie. W Łodzi o 10 mandatów w Sejmie ubiega się 149 kandydatów. To oznacza, że na jedno miejsce w poselskich ławach jest 15 chętnych – znacznie więcej niż na najpopularniejszy kierunek studiów na Uniwersytecie Łódzkim – tam na dziennikarstwo było „tylko” 9 osób na miejsce. A jeszcze trudniej będzie wywalczyć mandat w okręgu sieradzkim – o 12 mandatów walczy 231 osób, co daje przelicznik 19,2 kandydata na miejsce.

Komu odprawa

Spośród 10 łódzkich posłów, którzy jeszcze siedzą w fotelach na Wiejskiej, dwóch – Roman Kotliński i Jarosław Jagiełło – nie będzie się ubiegało o ponowny wybór (co oznacza, że zainkasują ok. 30 tys. zł odprawy). Pozostała ósemka chce mandat zdobyć ponownie – choć John Godson zamienił listę PO na PSL, a Witold Waszczykowski (PiS) nie startuje tym razem z Łodzi, lecz z okręgu sieradzkiego. I listę, i okręg zmienia Jan Tomaszewski – startuje z PO w okręgu piotrkowskim, podczas gdy cztery lata temu był na łódzkiej liście PiS.

Nazwiska bez przeszłości

Przeglądając listy kandydatów zatwierdzone przez Państwową Komisję Wyborczą, łatwo przeoczyć dobrze znane osoby. Były komendant główny policji Marek Działoszyński (jedynka na łódzkiej liście PSL) w rubryce zawód wpisał: prawnik. A Witold Skrzydlewski (ostatni na liście PSL w Łodzi) – to nie znany przedsiębiorca z branży kwiaciarsko-pogrzebowej, a skromny „technik mechanik”. Obecni posłowie też jakoś nie chwalą się tym, że zasiadają w Sejmie – Cezary Grabarczyk to adwokat, Iwona Śledzińska-Katarasińska – dziennikarz, Małgorzata Niemczyk – ekonomista (podobnie jak Dariusz Joński), Jan Tomaszewski – trener piłkarski. Posłanka Krystyna Ozga to „rolnik”, zaś Antoni Macierewicz to „historyk”. Jako jeden z nielicznych Witold Waszczykowski wpisał jako zawód „parlamentarzysta”.

Kaskader, poetka i spawacz

W Łódzkiem średni wiek kandydata na posła to 42 lata. Kobiet wśród nich jest też 42 proc. Przekrój zawodowy szeroki – jest artysta śpiewak (Małgorzata Kowalska, nr 6, lista PSL, Łódź), fotograf (Artur Michalski, nr 18, lista Kukiz 15, Łódź), projektant odzieży (Joanna Podlasiak, nr 18, lista KORWiN, Łódź), dyrektor generalny (Ilona Jakubowska, nr 7, lista PiS, Łódź), gospodarz domu (Dawid Dobrowolski, nr 7, lista Partia Razem, Łódź), broker informacji (Tomasz Orzechowski, nr 16, lista Zjednoczona Lewica, Łódź). Są także ogrodnicy, sadownicy, gospodyni domowa, spawacz, instruktor pływania, telemarketer, lekarze, nauczyciele, bankowcy oraz studenci. W Sieradzu z komitetu Grzegorza Brauna „Szczęść Boże” startuje Maria Malinowska – poetka, z listy PSL Andrzej Daniłowicz – kaskader, a z Partii Razem Sylwester Głowacki – bloger.

Bez celebrytów

Niewiele jest na listach wyborczych w województwie osób znanych, ale dotychczas niezaangażowanych w politykę, takich jak np. Weronika Marczuk – ubiegłoroczna lokomotywa wyborcza na liście SLD w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Do takich ludzi spoza polityki można zaliczyć Włodzimierza Nykiela – rektora Uniwersytetu Łódzkiego (nr 1 na liście PO w Łodzi), Antoniego Szrama – inicjatora powstania Muzeum Historii Miasta Łodzi i Muzeum Kinematografii (nr 17 na liście SLD w Łodzi) i Mirosława Trześniewskiego – trenera koszykówki (nr 19 na liście SLD w Łodzi).

7 senatorów

Teoretycznie o wiele łatwiej niż posłem będzie zostać senatorem. Łódzkie zostało podzielone na 7 jednomandatowych okręgów wyborczych (w Łodzi są dwa). W pięciu z nich jest po 4 kandydatów, w Piotrkowie – 5, a w Sieradzu – 3. Senatorami chcą zostać m.in. były prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki, milioner Piotr Misztal, politolog prof. Andrzej de Lazari, były prezydent Sieradza Jacek Walczak. Są też kandydaci, którzy liczą na popularność nazwiska – Adam Macierewicz i Janusz Wojciechowski – którzy nie są „tymi” dobrze znanymi z telewizji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany