Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wzięli miasto na tapetę i spisali jego dzieje

Dariusz Brożek
Dariusz Brożek
Interesujesz się historią Międzyrzecza? A może po prostu kochasz swoje miasto i chcesz poznać różne ciekawostki z jego powojennych dziejów? W takim razie koniecznie musisz przeczytać książkę „Kronika Siedemdziesięciolecia”, wydaną właśnie przez władze miejskie.

Monografia składa się z dwóch tomów, liczących łącznie 373 strony. Pierwszy zatytułowany jest „Niedokończona kronika. Międzyrzecz w fotografii i dokumentach z lat 1945-99”, drugi natomiast to „Trudny czas przemian – Międzyrzecz w latach 1990-2015”.

To pierwsza książka, która w tak obszerny, rzetelny i jednocześnie interesujący sposób dokumentuje powojenną historię miasta. Jej autorami są pracownik Uniwersytetu Zielonogórskiego dr Marceli Tureczek oraz emerytowany muzealnik Ryszard Patorski.

- Materiały do książki zbieraliśmy przez pięć lat, a ich opracowanie zajęło nam kolejny rok zaznacza dr M. Tureczek, który mieszka w Wyszanowie pod Międzyrzeczem oraz jest autorem licznych publikacji na temat historii Ziemi Międzyrzeckiej.

Autorzy korzystali m.in. archiwalnych dokumentów i zdjęć z bardzo bogatej kolekcji R. Patorskiego, który jest znawcą historii miasta i jego okolic. – Wiele osób przekazało nam różne, bardzo ciekawe materiały z rodzinnych archiwów. Dzięki nim to nie jest tylko opowieść o mieście, ale przede wszystkim i jego mieszkańcach. Szczególnie cenne były zdjęcia i dokumenty ze zbiorów zmarłego przed rokiem regionalisty Stefana Cyraniaka, udostępnione nam przez jego córkę Małgorzatę Cyraniak – mówi R. Patorski.

Poszczególne rozdziały poświęcone są rozmaitym zagadnieniom z życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego Międzyrzecza. Ilustrują je bardzo ciekawe dokumenty i fotki. M.in. ulotki i biuletyny, wydawane w latach 80. minionego wieku przez działaczy Solidarności i antykomunistycznej opozycji, ale także zdjęcia z organizowanych przez władze pochodów pierwszomajowych.

Promocja monografii odbyła się w piątek, 9 października, w bibliotece miejskiej. Jak podkreślał burmistrz Remigiusz Lorenz, publikacja spina dwie ważne daty – siedemdziesięciolecie osadnictwa i powrotu Międzyrzecza do Polski oraz dwudziestopięcioletni okres samorządności.

Książka ukazała się w nakładzie tysiąca egzemplarzy, gmina zapłaciła za jej wydanie blisko 50 tys. zł. Część przeznaczona jest dla mieszkańców. – Książki będą wydawane od czwartku, 15 października, w wydziale spraw społecznych w ratuszu. Zainteresowani powinni się pospieszyć, gdyż nie mamy ich zbyt wiele – informuje Patrycja Klarecka-Haładus z Urzędu Miejskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska