Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemniczy krąg na Księżym Młynie! Zagadką zajmą się archeolodzy [zdjęcia]

(izj)
Tak wygląda jedyna rycina, na której można dostrzec budowlę w kształcie rotundy.
Tak wygląda jedyna rycina, na której można dostrzec budowlę w kształcie rotundy. Towarzystwo Opieki nad Zabytkami w Łodz
Na podwójny krąg ceglany będący fundamentem zagadkowej budowli w kształcie rotundy natrafiono na osiedlu Księży Młyn przed jednym z budynków pełniących funkcję dawnego konsumu, czyli sklepu dla pracowników pobliskiej fabryki Karola Scheiblera. Do prac nad rozwikłaniem zagadki przystąpili właśnie archeolodzy. Potrwają one około dwóch-trzech tygodni i będą polegały na odkopaniu (prawdopodobnie ręcznym) tajemniczego znaleziska. W pracach tych będzie uczestniczyć czteroosobowa ekipa.

Tajemniczy krąg znajduje się w pobliżu alejki zwanej Kocim Szlakiem, dawnej bocznicy kolejowej i gmachu dawnej szkoły przy ul. Księży Młyn 13/15, który, przez Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi jest właśnie zamieniany na Akademickie Centrum Designu. Ma 6 m średnicy, 2 m głębokości, a grubość ścian wynosi prawie 1 m. Odkrycia dokonano podczas wyrównywania i zagospodarowywania terenów zielonych na Księżym Młynie.

WIERSZE NA DZIEŃ NAUCZYCIELA PRZEDSZKOLE [ŚMIESZNE]
Wierszyki na Dzień Nauczyciela
Wierszyki, życzenia na Dzień Nauczyciela 2015

- Dotarliśmy do jednej ryciny, na której widać obiekt, ale niestety z daleka i niewyraźnie - mówi Arkadiusz Bogusławski, szef projektu rewitalizacji Księżego Młyna w UMŁ. - Wygląda jak altanka, ale dla tego typu obiektu nikt nie budowałby przecież dwumetrowego fundamentu.

Krąg jest zachowany w bardzo dobrym stanie. Prawdopodobnie nie był ruszany od momentu wyburzenia budynku, który nad nim stał. Ze wstępnych szacunków wynika, że wzniesiono go w okresie między 1883 r. a 1891 r., czyli nieco później niż konsum, przy którym jest ulokowany (ten wzniesiono w latach 1877-1883).

- Kontaktowaliśmy się z różnymi osobami interesującymi historią Łodzi, ale żadna z nich nie była w stanie powiedzieć nam, co to mogła być za budowla – mówi Maciej Milczarek, archeolog prowadzący badania na Księżym Młynie. - Póki co odrzucamy jedynie część pojawiających się koncepcji. Wiemy na pewno, że obiekt ten nie był fontanną ani miejscem do przechowywania zbiorników do napełniania przejeżdżających obok lokomotyw. Ostatniego rodzaju budynki miały inny kształt i były położone w innych miejscach. Raczej nie jest to także magazyn na potrzeby pobliskiego sklepu, bo przecież łatwiej i szybciej jest wznieść budowlę na planie kwadratu lub prostokąta niż koła.
Jak na razie archeolodzy odsłonili fragment miejsca w kręgu, w którym dawniej były drzwi lub okno, o czym świadczy układ cegieł.

ZOBACZ FILM: Rzuciła pracę w korporacji, by prowadzić warzywniak

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany