Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak sobie radzić z chorobą lokomocyjną?

(mj)
Jarosław Ziarek
Choroba lokomocyjna (kinetoza) to zaburzenie narządu równowagi pojawiające się podczas podróży samochodem samolotem czy statkiem.

Często dotyczy dzieci, ale może dotknąć każdego, zwłaszcza gdy jest osłabiony. Według statystyk, cierpi na nią co piąty podróżny. Jak jej zapobiegać czy walczyć z objawami, w szczególności teraz, gdy przed nami okres wycieczek i wyjazdów weekendowych i wakacyjnych?
Typowymi objawami choroby lokomocyjnej są bóle głowy, nudności, wymioty. Wywołuje je jazda autem, hamowania i przyspieszenia, częste zakręty, np. na drogach górskich, a także falowanie, kołysanie na statku. W samolocie podróżni odczuwają dolegliwości podobne do objawów choroby wysokościowej, czyli np. niedotlenienie organizmu, osłabienie, zawroty głowy. Za równowagę w czasie podróży odpowiada błędnik. Znajduje się w uchu wewnętrznym i jest pierwszym narządem, który rejestruje informacje o zmianie wielkości i kierunku zewnętrznych sił oddziałujących na nasz organizm. Dane te są natychmiast wysyłane do mózgu, by autonomiczny układ nerwowy zdążył dostosować narządy ciała do nowej sytuacji. Organizm jest zdezorientowany: oczy mówią, że wszystko w porządku, siedzimy spokojnie, a błędnik - że coś się dzieje, poruszamy się. Odbierający sprzeczne sygnały mózg nie wie, jak sobie z tym poradzić. W tym chaosie układ autonomiczny uruchamia wiele reakcji obronnych, co oznacza początek choroby lokomocyjnej.

***
Jak sobie z nią radzić?
- Unikać podróży w czasie upałów.
- Siadać przodem do kierunku jazdy.
- W autobusie i pociągu wybierać miejsce jak najdalej od osi kół.
- Przed wyjazdem zjeść tylko lekki posiłek, nie pić
napojów gazowanych.
- W czasie jazdy patrzeć na horyzont - stały punkt w krajobrazie; obserwacja migających drzew czy słupów wzmaga dolegliwości chorobowe.
- Wybrać pozycję półleżącą, ze stabilnym podparciem.
- Często wietrzyć pojazd, robić krótkie odpoczynki na powietrzu.
- Gdy wystąpią mdłości, zamknąć oczy i głęboko oddychać, otworzyć okno.
- Nie jeść żadnych stałych pokarmów, wypić trochę niegazowanej wody.
- Zaopatrzyć się w torebki foliowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany