Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagrody XXI Międzynarodowego Festiwalu Form Dokumentalnych NURT... rozdzielone

Lidia Cichocka
Autorzy filmów dokumentalnych nagrodzonych na tegorocznym XXI Międzynarodowym Festiwalu Form Dokumentalnych NURT.
Autorzy filmów dokumentalnych nagrodzonych na tegorocznym XXI Międzynarodowym Festiwalu Form Dokumentalnych NURT. Łukasz Zarzycki
37 filmów dokumentalnych obejrzeli widzowie festiwalu i wybrali najlepszy. Ich zdaniem był to „Jurek” – opowieść o wybitnym polskim himalaiście Jerzym Kukuczce. Identycznego zdania było jury pracujące pod przewodnictwem Marii Malatyńskiej.

- W tym roku mieliśmy wiele dobry portretów, nie tylko artystów. Najlepszym był „Jurek „ Pawła Wysoczańskiego. Jego wyjątkowość polegała na tym, ze pokazywał karierę Kukuczki od początku do tragicznego końca, pokazywał jego dojrzewanie: od chłopaka, który żywiołowo rzuca się w góry do zdeterminowanego mężczyzny, świadomego, że uczestniczenie we wspinaczce jest etycznie kruche, egoistyczne, ale też jest ludzkim dążeniem do pięcia się wzwyż.
Paweł Wysoczański filmem składa hołd Kukuczce, który był dla niego autorytetem. – Paweł pochodzący ze Śląska sam się wspinał, zrezygnował po kontuzji, Jerzy Kukuczka był jego mistrzem. Uważał, że jest niedoceniony w przeciwieństwie do Reinholda Messnera – mówi Adriana Słoniec, montażystka filmu. Ona pracowała nad nim 2 lata, reżyser o dwa dłużej. – Mieliśmy 7 terabajtów danych, z tych rozmów z rodziną i przyjaciółmi, archiwaliów, zdjęć, fragmentów programów telewizyjnych i wywiadów trzeba było zrobić film. Zależało nam by był on odbierany emocjonalnie.

To z pewnością się udało, film już zdobył 8 znaczących nagród. O tej NURT-owej reżyser dowiedział się w nocy przez telefon, bo właśnie wraz z filmem odbywa tourne po Stanach Zjednoczonych. – Bardzo się ucieszył, czuje się zaszczycony obiema nagrodami – mówi Adriana Słoniec. Ona także jest bardzo uradowana. – Jestem przecież kielczanką, kończyłam tutejszego plastyka, kierunek ceramika i już wtedy robiłam pierwsze filmy, potem były studia na łódzkiej filmówce. Po przerwie spowodowanej pracą przymierzam się do obrony dyplomu – mówi.

Srebrny NURT zdobył portret Elżbiety Czyżewskiej „Aktorka” Kingi Dębskiej i Marii Konwickiej. – Paniom udało się zrobić wstrząsający dokument o gwieździe polskiego kina lat 60. , pokazały jak mierzy się ona z amerykańskim snem.

Jury przyznało także wyróżnienia filmowi o muzyce ormiańskiej. – Film opowiada o rzezi Ormian w Turcji na początku XX wieku, ale pokazuje ją przez pryzmat muzyki sakralnej, która ma przechować pamięć o narodzie i o tym, co się zdarzyło – wyjaśnia Maria Malatyńska. – Film otrzymał tylko wyróżnienie, bo para reżyserska Nathalie Rossetti i TuriFinocchiaro popełnili bardzo częsty błąd: w tym filmie materiału jest na 5 innych filmów, oni wrzucili wszystko, co wiedzieli na ten temat. Podobny zarzut można postawić filmowi „...Bo jestem stąd”. Grzegorz Linkowski podjął bardzo trudny temat gwałtów dokonywanych przez Armię Radziecką w 1945 roku na Warmiakach. Temat nie dotknięty przez dokument, samograj, jednak najważniejszy był pomysł. Linkowski głównym bohaterem uczynił Krzysztofa Ziemca, narratora, który zdominował wszystko, a powinien być jedynie dyskretnym pomostem między reżyserem a bohaterami filmu.

Wśród nagrodzonych filmów było wielu młodych twórców; Anahita Rezaei Iranka, urodzona w Warszawie i studiująca w Warszawie pokazała film „O matko, gdzie to jest?”– swój dyplom z ASP pokazujący zabawny obraz młodego irańskiego pokolenia i zderzenia z nim swoich polskich rówieśników. Maja Baczyńska przedstawiła swoich rówieśników, kompozytorów nowoczesnej muzyki łącząc niezwykłe dźwięki z obrazem.

Festiwal zakończył się wręczeniem nagród, zwycięskie filmy pozostają w Kielcach i Kieleckie Centrum Kultury zapowiada ich pokazy. Warto się na nie wybrać, bo są to najlepsze dokumenty bieżącego roku.

Nagrody NURT 2015

W konkursie wzięło udział 37 filmów zaprezentowanych podczas trzech dni pokazów Oto nagrodzone obrazy:
Złoty Nurt 2015 oraz Nagroda Publiczności - „Jurek” - reżyseria Paweł Wysoczański.
Srebrny Nurt „Aktorka” Kingi Dębskiej i Marii Konwickiej.
Brązowy Nurt - „Biała gorączka” Andrzeja Gajewskiego.
Nagroda TVP Kielce Dla Najlepszego Debiutu Anahiota Rezaei „O matko, gdzie to jest?”.
Nagroda Radia Kielce - „Prawykonanie X 3” - reżyseria Maja Baczyńska.
Nagroda Jury Studenckiego: Maciej Jarczyński „85625”.
Nagroda Kina Moskwa - „Mało nas” Izabeli Żuławnik.
Wyróżnienie Komisji Artystycznej: „Pieśń pamięci” oraz „Fabio’s video”.
Doroczna Nagroda Specjalna Dyrektora Artystycznego Festiwalu Krzysztofa Miklaszewskiego „… Bo jestem stąd” Grzegorza Linkowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie