Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O tym trzeba rozmawiać

Joanna Boroń
Samookaleczenia stały się niestety bardzo „popularne”, szczególnie u nastolatek
Samookaleczenia stały się niestety bardzo „popularne”, szczególnie u nastolatek fotolia
,,Depresja, samookaleczenia, ADHD, autyzm - jak pomóc?” - to temat konferencji dla rodziców i nauczycieli organizowanej w Białogardzie.

Organizowana już po raz drugi przez Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną w Białogardzie konferencja (pierwsza zebrała świetne recenzje uczestników) poruszać będzie niezwykle trudne zagadnienia, w tym sprawę samookaleczeń. Popularne samookaleczenia

- Od co najmniej dwóch lat mamy coraz więcej zgłoszeń od rodziców, oraz szkolnych pedagogów w sprawie samookaleczeń - mówi Małgorzata Lis, dyrektor poradni i pedagog. - Niestety, dziś jest bardzo „popularna” forma nieradzenia sobie z emocjami wśród młodzieży. Niepokojące jest też to, że ten problem dotyka coraz młodszych uczniów, mamy zgłoszone przypadki 4, czy 5-klasistów.

Samookaleczanie jest zachowaniem występującym zazwyczaj wśród osób młodych, najczęściej nastoletnich dziewcząt, jako reakcja na stan przedłużającego się napięcia emocjonalnego, zaburzone relacje międzyludzkie, akty przemocy ze strony innych, niskie poczucie własnej wartości. Samookaleczanie to nie tylko cięcie żyletką, przypalanie ciała papierosem, bicie głową o ścianę, ale także ukryte metody autoagresji, takie jak nałogi, zaniedbania, szkodliwe nawyki żywieniowe, wybieranie partnerów nieosiągalnych emocjonalnie. Według tej definicji, co najmniej jedna na dziesięć osób dokonuje w swoim życiu jakiegoś autodestrukcyjnego aktu.

Małgorzata Lis ma nadzieję, że dzięki spotkaniom, takie jak to zaplanowane w Białogardzie, rodzice oraz nauczyciele nauczą się szybko dostrzegać niepokojące symptomy i nieść skuteczną pomoc młodym ludziom. Depresja Na liście problemów, nad którymi uczestnicy będą pracować pod okiem wybitnych specjalistów, jest też depresja. Alarmująco dużo przypadków depresji notuje się wśród nastolatków, głównie w grupie gimnazjalistów i licealistów.

Dyrektor Lis wyjaśnia: - Depresja u dzieci i młodzieży objawia się inaczej niż ta u dorosłych. Dorośli zamykają się w sobie, u młodych depresja często łączy się z zachowaniami agresywnymi, buntem. Prowadzić może do zachowań autodestrukcyjnych, w tym prób samobójczych. ADHD i autyzm Zaproszeni do udziału w konferencji specjaliści zajmą się też problemem ADHD. Według światowych statystyk takie zaburzenia dotyczą zazwyczaj około 3-5 proc. dzieci. Dla rodziców i nauczycieli praca z takim dzieckiem to nie lada wyzwanie . O tym mówić będzie podczas konferencji wybitny specjalista dr. n. med. Artur Kołakowski. Białogardzka konferecja będzie też okazją, by się czegoś dowiedzieć o autyzmie, który - jak podaje statystyka - występuje raz na 500 osób i występuje cztery razy częściej u chłopców niż dziewczynek.

Jeszcze można się zapisać Konferencja „Depresja, samookaleczenia, ADHD, autyzm - jak pomóc?” odbędzie się w dniu 12.02 przyszłego roku (ostatni piątek ferii zimowych) w Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie przy ul. 1-go Maja 15. Wykłady prowadzone będą przez specjalistów - praktyków zajmujących się powyższą problematyką, między innymi wykład dotyczący ADHD wygłosi autorytet w tej dziedzinie - dr n. med. Artur Kołakowski. Zgłoszenia przyjmowane będą do końca listopada pod numerami: 94 312 25 96, kom. 515 082-620. Przewidywany koszt konferencji 150 zł (w tej sumie mieszczą się materiały konferencyjne i dwa posiłki). Już na listę uczestników wpisało się ponad 100 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!