Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na 25. Festiwalu Mediów Człowiek w zagrożeniu. kobra za ,,Piano”

Renata Sas
Na 25. Festiwalu Mediów Człowiek w zagrożeniu zwyciężył film Vity Marii Drygas „Piano”. Jury, złożone z wybitnych dokumentalistów (Maria Zmarz-Koczanowicz, Paweł Łoziński, Wojciech Kasperski) podkreślało: „doceniamy opowiedzenie w prosty sposób, poprzez metaforę, o dramacie rewolucji ukraińskiej”.

Zwyciężczyni jest córką znanych dokumentalistów Vity Żelakeviciute i Macieja Drygasa. Jej statuetka „Białej Kobry” dołączy do trzech, które na łódzkim festiwalu zdobyli rodzice. „Piano” jest obrazem ukraińskiego zrywu widzianym przez muzykę wydobywaną z instrumentu, który stał się częścią barykady. Na pierwszym planie studentka Antonette grająca Chopina, Ludmiła Chichuk sławna kompozytorka i pianistka, żołnierz oraz ciężko doświadczony zamaskowany mężczyzna.
Vita Drygas, romanistka i operator filmowy, o pomyśle na „Piano” powiedziała: – Parę miesięcy po rewolucji byłam w Kijowie na zajęciach master class „Młodzi o młodych”. Idąc Majdanem zobaczyłam pianino pomalowane na żółto i niebiesko. Ludzie się przy nim gromadzili. Kiedy zgłosiłam temat TVP, od razu spotkałam się z zainteresowaniem i pomocą, dostałam też wsparcie z PISF. Zaczęłam pytać i szukać materiałów, kontaktu z ludźmi. To było bardzo żmudne, a jakość filmików zdobytych, często za niemałe pieniądze, okazała się wyzwaniem dla kolorysty i dźwiękowca. 5 miesięcy szukałam i dokumentowałam. Ojciec, który ma firmę producencką, zgodził się wziąć mnie pod opiekę.
„Piano” ma już wyróżnienie zdobyte na Festiwalu w Krakowie i dobre oceny po pokazach na różnych przeglądach. A Vita Drygas przygotowuje się już do nowego zadania: – To będzie film wojenny – zapowiada i wybiera się na współczesne pola walk. Na 25. Festiwalu dwie kolejne nagrody przypadły także kobietom. Za „Mów mi Marianna” (bohaterka 43 lata była mężczyzną. By zmienić zapis w metryce musiała się zdecydować na pozwanie rodziców przed sąd) nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich dostała Karolina Bielawska. Od Narodowego Centrum Kultury „Cierpliwe oko”, Nagrodę im. K. Karabasza otrzymała Monika Pawluczuk za „Koniec świata” ( kilka historii, z którymi ludzie szukający zrozumienia dzwonią do radia w noc przed zapowiadaną apokalipsą).
- Ten festiwal ma głęboki sens – podsumowała Maria Zmarz-Koczanowicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany