Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak uniknąć zatrucia czadem

AIP
Zatrucie tlenkiem węgla to problem, z którym każdej zimy zmagają się służby ratunkowe, ponieważ nawet 5 tysięcy osób każdego roku trafia w okresie zimowym do szpitali z powodu zatrucia tlenkiem węgla.

Niestety w statystykach tych znajdują się także mieszkańcy powiatu międzychodzkiego, dlatego Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Międzychodzie apeluje do mieszkańców o właściwe postępowanie. Zatrucie tlenkiem węgla - jakie są objawy i jak przeciwdziałać - mówi Sławomir Madaj, rzecznik prasowy KP PSP w Międzychodzie. Dlaczego czad jest niebezpieczny? – Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw m.in. drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania. Może to wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni. Jest to szczególnie groźne w mieszkaniach, w których okna są szczelnie zamknięte lub uszczelnione na zimę – wyjaśnia oficer prasowy KP PSP w Międzychodzie Sławomir Madaj. Dodaje, że aby zachować ostrożność podczas sezonu zimowego należy uchylić okno w mieszkaniu, gdy korzystamy z jakiegokolwiek źródła ognia (pieca gazowego z otwartą komorą spalania, kuchenki gazowej lub węglowej), nie powinniśmy zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych, a przy instalacji urządzeń i systemów grzewczych korzystać z usług wykwalifikowanej osoby oraz - dokonywać okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych oraz ich czyszczenia. Choć najważniejszą wartością, którą należy chronić jest zdrowie i życie ludzkie, zdecydowano się sięgnąć nie tylko po środki w postaci apeli i przestróg, ale pojawił się odpowiedni zapis w polskim prawie. Na mocy artykułu 82 § 1 pkt 3 osoby, które użytkują instalacje, urządzenia i narzędzia niepoddane wymaganej kontroli lub niesprawne technicznie albo użytkują je w sposób niezgodny z przeznaczeniem mogą zostać ukarani grzywną w wysokości do 500 zł.
Jak pomóc osobie, która uległa zatruciu tlenkiem węgla? – Należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza, jak najszybciej wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, na świeże powietrze, rozluźnić poszkodowanemu ubranie, ale nie rozbierać go, gdyż nie można doprowadzić do jego przemarznięcia i wezwać służby ratownicze – instruuje Sławomir Madaj z KP PSP w Międzychodzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany