Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Parki kieszonkowe na Starym Polesiu

(izj)
Paweł Łacheta, Łukasz Kasprzak
Więcej zieleni oraz strefy relaksu - tak zmieni się wkrótce Stare Polesie Firmy aranżujące zaniedbane skwery na parki kieszonkowe zostaną wybrane w maju.

Zielone tereny rekreacyjne na niewielkich przestrzeniach, ulokowane często w luce w zabudowie, czyli tzw. parki kieszonkowe, powstaną do końca tego roku w sześciu miejscach na Starym Polesiu. Nazwa tego typu inwestycji (kieszonkowe) wzięła się właśnie z tego, że są one umiejscawiane w swego rodzaju kieszeniach w miejskiej zabudowie. Będą to pierwsze tego typu parki w Łodzi (na razie mamy kieszonkowy plac zabaw przy ul. Legionów), ale, jak zapowiadają urzędnicy, nie ostatnie.
W przyszłości pomysł ma być realizowany zarówno na Starym Polesiu, jak i w innych rejonach miasta. Na parki kieszonkowe zostaną zamienione w tym roku zaniedbane do tej pory skwery: na rogu ul. Strzelców Kaniowskich i ul. Więckowskiego, przy ul. Strzelców Kaniowskich 34, przy ul. Pogonowskiego 10/12, na rogu ul. Pogonowskiego i ul. Więckowskiego, u zbiegu ul. Struga i ul. Lipowej oraz przy ul. Legionów 65.
Nad projektami parków pracował zespół złożony z mieszkańców Starego Polesia, radnych i urzędników.

– Na Starym Polesiu jest 20 razy mniej zieleni, niż powinno być – mówi Anna Sokołowska z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. – Dodatkowo zabudowa osiedla jest gęsta i trudno znaleźć wystarczająco dużo przestrzeni na klasyczny park. Każda z kieszeni będzie miała inny charakter, odpowiadający potrzebom i życzeniom mieszkańców danej okolicy.

Największy park kieszonkowy powstanie u zbiegu ul. Struga i ul. Lipowej. Zostanie tam usypana górka na potrzeby kina letniego oraz sceny. Będą też plac zabaw, stoliki szachowe i urządzenia do ćwiczeń dla seniorów.

– Oryginalne rozwiązania pojawią się przy ul. Legionów 65, gdzie powstanie strefa relaksu m.in. z leżakami, hamakami i huśtawką – mówi Anita Waack-Zając z Wydziału Gospodarki Komunalnej UMŁ. – Przy ul. Strzelców Kaniowskich 34 będzie z kolei dużo kwiatów.

Na realizację wszystkich sześciu inwestycji magistrat przeznaczył 1,7 mln zł.

Tradycja tworzenia lokalnych pocket parks (parków kieszonkowych) jest powszechna w Wielkiej Brytanii i w USA. Przykładem jest Paley Plaza w Nowym Jorku ze ścianą wody. Sufit tworzą korony specjalnie dobranych drzew. Są też kawiarniane stoliki i krzesła.

Czytaj także w Expressie Ilustrowanym:
Wierszyki na Dzień Babci i Dzień Dziadka
ŻYCZENIA NA OSIEMNASTKĘ
ŻYCZENIA NA 40 URODZINY
ŚREDNIA DŁUGOŚĆ PENISA...
ŻYCZENIA NA ŚLUB. WIERSZYKI ŚLUBNE [ŚMIESZNE, KRÓTKIE]
SKARPETKI ZŁUSZCZAJĄCE [GDZIE KUPIĆ, CENA, OPINIE]
Przegląd samochodu CENA
ŚMIESZNE WIERSZYKI URODZINOWE, ZABAWNE SMSY NA URODZINY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany