ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
Drukarki 3D robią nawet części do aut [zdjęcia]

(izj)

2016-01-14 20:15

2016-01-14 20:15

3 Komentarze
Dodaj komentarz

Drukarki 3D robią nawet części do aut [zdjęcia]

(izj)

2016-01-14 20:15

Unikatowe lampy, nietypowe wazony, kreacje na wybieg na pokazach mody, a poza tym elementy do małego i dużego sprzętu AGD oraz części do samochodów i samolotów można wyprodukować przy pomocy drukarek 3D.
Możliwościom tych urządzeń można było przyjrzeć się w czwartek z bliska podczas gali wręczenia nagród branżowych CD3D 2015 zorganizowanej w łódzkim Technoparku przy ul. Dubois przez największy portal poświęcony technologii druku 3D w Polsce, który ma siedzibę w Łodzi. Nagrody wręczono w piętnastu kategoriach, m.in. Najlepsza Polska Drukarka 3D Roku 2015.
- Rynek drukarek 3D funkcjonuje w Polsce dopiero od mniej więcej dziesięciu lat, ale rozwija się w błyskawicznym tempie – mówi Paweł Ślusarczyk z portalu Centrum Druku 3D.
- Rozwój ten odbywa się dwutorowo. Z jednej strony są to urządzenia wykorzystywane przez specjalistyczne firmy np. z branży motoryzacyjnej, a z drugiej strony są to z kolei urządzenia tzw. niskobudżetowe przeznaczone do użytku domowego.

Ceny najtańszych drukarek 3D zaczynają się od 3 tys. zł i sięgają nawet do 16 tys. zł. „Drukują” z użyciem tzw. filamentu, czyli tworzywa sztucznego. Kupuje się go na kilogramy. Jego cena, w zależności od jakości, waha się od 30 do 200 zł za kg.
- Rynek drukarek 3D rozwija się dużo szybciej niż kilkanaście lat temu działo się to z drukarkami laserowymi – mówi Radosław Jankowski z warszawskiej firmy zajmującej się dystrybucją drukarek 3D. - Z roku na roku ich sprzedaż zwiększa się nam o sto procent, a ceny spadają. Na ten moment pewnie jeszcze nie znamy wszystkich branż, w których będą one miały zastosowanie w przyszłości.

Wśród zalet, jakie posiadają drukarki 3D, branżowi eksperci wymieniają m.in. dużo krótszy czas wytworzenia danego przedmiotu niż na linii produkcyjnej oraz możliwość ciągłej modyfikacji danego produktu bez konieczności ponoszenia olbrzymich kosztów.

Czytaj także w Expressie Ilustrowanym:
Wierszyki na Dzień Babci i Dzień Dziadka
ŻYCZENIA NA OSIEMNASTKĘ
ŻYCZENIA NA 40 URODZINY
ŚREDNIA DŁUGOŚĆ PENISA...
ŻYCZENIA NA ŚLUB. WIERSZYKI ŚLUBNE [ŚMIESZNE, KRÓTKIE]
SKARPETKI ZŁUSZCZAJĄCE [GDZIE KUPIĆ, CENA, OPINIE]
Przegląd samochodu CENA
ŚMIESZNE WIERSZYKI URODZINOWE, ZABAWNE SMSY NA URODZINY

Komentarze

(3)
Sortuj komentarze: zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

asdg

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

sdfasdf (gość)  •

drukarki 3d... pieśn przyszłość. Dobre to jest żeby zobaczy, dopasowac elementy przedprodukcyjne.
A poza tym to ciągle tylko zabawka. Słaba dokładność, kiepskie wykonani krawędzi, brak możliwości uzyskania ostrych detali. Słaba wytrzymałość oraz brak jednorodności uzyskanych elementów

odpowiedzi (0)

skomentuj

marianek

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

marianek (gość)  •

brzydka ,śmierdząca loćka daje dupaka i chodzi na tiry

skomentuj

a

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ile (gość)  •

bierze?

odpowiedzi (0)

skomentuj