Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pod wględem poziomu leczenia Polska przedostatnia w Europie. Lepiej jest nawet w Albanii

(aip)
Ranking. Pod względem poziomu leczenia nasz kraj uplasował się na 34., przedostatnim miejscu w Europie. Za nami jest tylko Czarnogóra.

Europejski Konsumencki Indeks Zdrowia sporządzany jest od 2005 roku przez szwedzką firmę Health Consumer Powerhouse Ltd. Eksperci monitorują jakość opieki medycznej w 35 krajach Europy. W ubiegłym roku zbadali 48 jej aspektów, między innymi przestrzeganie praw pacjenta, dostęp do opieki medycznej i do medykamentów, a także efekty leczenia i zakres usług. Niestety, w Polsce w 2015 roku leczono nas jeszcze gorzej niż w roku 2014, kiedy to zajęliśmy… 31. miejsce. Polska uzyskała zaledwie 523 punkty na 1000 możliwych. Gorzej wypadła tylko Czarnogóra.

Wyprzedziła nas m.in. Albania, Bułgaria, Rumunia, Macedonia, Chorwacja, Węgry, Litwa i Grecja. Najwyżej punktowane państwo z Europy Środkowo-Wschodniej to Czechy, które uzyskały 760 punktów, zaledwie o 14 punktów mniej niż Austria, która zajęła 12. pozycję. Słowacja uplasowała się na 24. miejscu z 653 punktami. W kategorii dostępności do lekarza Polska uzyskała tragiczny wynik 100 punktów na 225 możliwych. Jedyne, co u nas dobrze działa, to dostęp do lekarza rodzinnego w dniu zgłoszenia choroby. Najbardziej skrytykowano Polskę za czas oczekiwania na poważne zabiegi operacyjne, leczenie nowotworów, liczbę operacji usunięcia zaćmy, jakość długoterminowej opieki geriatrycznej, kiepską walkę z nałogami oraz... nieformalne opłaty dla lekarzy.

Ostro zganiono nas także za zdecydowanie zbyt wolne tempo wdrażania nowatorskich leków przeciwnowotworowych oraz „oszczędne” stosowanie nowoczesnych preparatów reumatologicznych. Niewielkim pocieszeniem może być fakt, że pozytywnie oceniono u nas zmniejszenie liczby zgonów spowodowanych chorobami układu krążenia i udarem mózgu. Nienajgorszą ocenę wystawiono nam również za liczbę przeszczepień nerki oraz za opiekę stomatologiczną. Nieco poprawiliśmy się w zakresie profilaktyki zdrowotnej (83 punkty na 125 możliwych).

Eksperci docenili szczepienia niemowląt przeciwko 8 chorobom i wyraźną poprawę w zakresie aktywności fizycznej. Ostro zganiono nas jednak za znikomy procent młodych kobiet, które poddawane są szczepieniom przeciwko HPV (wirusowi brodawczaka ludzkiego, powodującego m. in. raka szyjki macicy). Liderem rankingu po raz kolejny została Holandia, która uzyskała aż 916 punktów. Świetny rezultat to wynik przede wszystkim faktu, iż „decyzje są podejmowane w znacznym stopniu przez profesjonalistów oraz pacjentów, natomiast politycy oraz biurokraci są znacznie bardziej oddaleni od procesu decyzyj-nego, niż w innych krajach europejskich” - czytamy w raporcie. Holendrzy są zdrowsi od innych również dlatego, że zdecydowali się wprowadzić system, w którym funkcjonuje kilku konkurujących ze sobą ubezpieczycieli publicznych (w Polsce NFZ jest jedynym).

Towarzystwa te, walcząc o pacjentów, oferują im coraz wyższy poziom usług medycznych. Eksperci nie próbują podważać wiarygodności rankingu: jego autorzy mają ustaloną renomę i wieloletnie doświadczenie. - Cóż, takie są fakty. Co tu komentować? Trzeba po prostu zacząć system reformować - odpowiada krótko dr Adam Kozierkiewicz. Wyniki rankingu nie dziwią także dr. Jerzego Gryglewicza z Uczelni Łazarskiego w Warszawie. - Mamy najniższe w Europie nakłady na leczenie, najmniejszą liczbę lekarzy i pielęgniarek. Męczy nas też długi czas oczekiwania na wizytę w poradniach specjalistycznych. Informatyzacja systemu jest w powijakach, na tym polu ponieśliśmy klęskę. Dopóki tego nie zmienimy, będziemy tkwić w ogonie Europy - podkreśla ekspert. Spadek z 31. miejsca w 2014 roku na 34. w roku minionym mógł też, w jego ocenie, wynikać ze stylu wprowadzania pakietu onkologicznego i antykolejkowego. Błędy resortu zdrowia doprowadziły do wielkiego chaosu i zamieszania, które musiały wpłynąć na oceny szwedzkich analityków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany