Akademickie derby w Koszalinie

Jacek Wójcik
Energa AZS Koszalin podejmie w sobotę beniaminka, AZS Łączpol AWFiS Gdańsk.
Energa AZS Koszalin podejmie w sobotę beniaminka, AZS Łączpol AWFiS Gdańsk. archiwum

Drużyny z Koszalina i Gdańsk to sąsiedzi w tabeli (6. i 7. miejsce). Koszalinianki mają jednak aż o 6 punktów więcej. Podopieczne Anity Unijat prezentują w tym roku stabilną formę. W lidze i Pucharze Polski nie poniosły żadnej porażki. Za to ich rywalki to jedna z bardziej nieobliczalnych ekip Superligi (w 2016 r. bilans 3-3). W 15. kolejce zespół trenera Jerzego Cieplińskiego sensacyjnie przegrał u siebie z KPR Jelenia Góra, który do tego meczu nie zdobył w lidze nawet punktu!? Trzy dni później gdańszczanki dostały lanie w Szczecinie (22:32 z Pogonią), by po tygodniu niespodziewanie pokonać u siebie czwarte w tabeli Zagłębie Lubin! Spotkanie to było niezwykle wyrównane. Łączpol wygrał 31:30 (14:15), a niekwestionowaną bohaterką została Karolina Siódmiak. Doświadczona rozgrywająca zdobyła 13 bramek, z czego aż 6 w ostatnich 10 minutach! Warto dodać, że Siódmiak zajmuje 5. miejsce w klasyfikacji strzelczyń Superligi (97 goli w 16 meczach). Liderką pozostaje Katarzyna Kołodziejska z Energi AZS (129/17).

Trzon zespołu z Gdańska stanowią obok Siódmiak reprezentacyjna obrotowa Monika Sta-chowska oraz doskonale znana w Koszalinie rozgrywająca Marta Dąbrowska. W sobotę powinna zadebiutować wypożyczona z Pogoni prawoskrzydłowa Małgorzata Jurczyk, która ma zastąpić kontuzjowaną Hannę Strzał-kowską .

Sobotni rywale grali w środku tygodnia mecze Pucharu Polski. Przypomnijmy, że Energa AZS rozbiła inny zespół z Super-ligi UKS PCM Kościerzyna 41:28. Gdańszczanki z kolei zdeklasowały drugoligową Drwęcę Novar Lubicz 41:13. W 1. rundzie koszalinianki wygrały w Gdańsku 24:16, prezentując żelazną defensywę (do przerwy było 13:2!). Liczymy na powtórkę. Początek meczu o godz. 17.00 w hali przy ul. Śniadeckich.