Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mniej pierwszaków i klas. Będą zwolnienia nauczycieli?

Sylwia Zarzycka
O tym, jak będzie wyglądała koszalińska oświata w nowym roku szkolnym pytamy Krzysztofa Stobieckiego, dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Koszalinie.  Będą zmiany.
O tym, jak będzie wyglądała koszalińska oświata w nowym roku szkolnym pytamy Krzysztofa Stobieckiego, dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Koszalinie. Będą zmiany. archiwum
O tym, jak będzie wyglądała koszalińska oświata w nowym roku szkolnym pytamy Krzysztofa Stobieckiego, dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Koszalinie. Będą zmiany.

Jak, w związku z licznymi zmianami w oświacie, w będzie wyglądała mapa edukacyjna Koszalina w przyszłym roku szkolnym?

Miasto Koszalin jest organem prowadzącym dla dziewiętnastu przedszkoli publicznych, dwunastu szkół podstawowych, dziewięciu gimnazjów, dziewięciu szkół ponadgimnazjalnych, dwóch placówek szkolnictwa specjalnego, jednej poradni psychologiczno-pedagogicznej, bursy międzyszkolnej, szkolnego schroniska młodzieżowego wchodzącego w skład Zespołu Szkół nr 10 i jednej placówki kształcenia dorosłych. Z oświatą związanych jest prawie 20 tysięcy osób począwszy od szkół, w których jest ponad 14600 uczniów i ponad 2700 dzieci w wieku od 3 do 5 lat w przedszkolach. Zatrudnionych jest 1800 nauczycieli i ponad 750 pracowników administracji i obsługi. Podejmowanie decyzji dotyczących zmian w oświacie, czy to reorganizacji placówek, czy też w ostateczności likwidacji - wymaga dużej rozwagi i umiejętności przewidywania funkcjonowania rynku oświatowego w perspektywie kilku, a nawet kilkunastu lat. Przykładem są zmiany przepisów prawa, jego niestabilność. Wprowadzanie reform oświatowych, bez dokładnej oceny efektów już wdrożonych rozwiązań, ze strony państwa i zastępowanie ich nowymi pomysłami, nie służy dobrze oświacie. Z drugiej strony samorządy mają określone ustawowo zadania np. zapewnienie opieki przedszkolnej, czy też prowadzenie szkół. Przy braku stabilnej polityki oświatowej państwa - skutki jej realizacji będą odczuwalne na poziomie gminy i powiatu, a w konsekwencji przez osoby bezpośrednio korzystające z oferty edukacyjnej, czyli dzieci, uczniów, ich rodziców, iosoby zatrudnione w oświacie. Odpowiadając wprost na to pytanie - liczba funkcjonujących placówek nie zmieni się, ale będzie konieczne wprowadzenie rozwiązań pozwalających zapewnić opiekę przedszkolną wszystkim dzieciom, których rodzice są taką opieką zainteresowani.

Czy planowane są zwolnienia nauczycieli ?

Na tak postawione pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Projekty organizacji nowego roku szkolnego będą przygotowywane w placówkach na przełomie marca i kwietnia. Wpływ na organizację roku szkolnego będą miały decyzje rodziców o posłaniu sześciolatków do szkół. Warto podkreślić, że nasze koszalińskie szkoły są przygotowane do przyjęcia sześciolatków do pierwszych klas. Przez kilka lat zmodernizowano i doposażano szkoły podstawowe, by odpowiadały wymogom tej grupie wiekowej uczniów. Ale jednocześnie liczymy się z możliwością zwolnień nauczycieli w szkołach podstawowych. Precyzyjne określenie skali zwolnień jeszcze nie jest możliwe.

Co zmieni się z wiązku z powrotem do obowi ązku szkolnego od siedmiu lat?

Istnieje zagrożenie w organizacji pracy szkół w roku szkolnym 2016/2017. Trudno przewidzieć zarówno samą liczbę nowych oddziałów klas pierwszych, jak i ich liczebność. Być może będą one liczyć po kilku uczniów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, gminy mają obowiązek tworzenia klas pierwszych dla uczniów zamieszkałych w obwodach szkół pomimo bardzo niskiej ich liczby. Pozostawienie rodzicom decyzji o zapisie dziecka sześcioletniego do klasy pierwszej do 31 sierpnia 2016 roku, nie służy precyzyjnemu planowaniu liczby oddziałów i zatrudnionych nauczycieli. Zmiana regulacji prawnych w tym zakresie to także straty dla gmin. Powrót dzieci sześcioletnich do przedszkoli, spowoduje brak miejsc dla dzieci trzyletnich. W świetle obowiązujących przepisów, powstaną kolejne wydatki na realizację zadania własnego, jakim jest zapewnienie wychowania przedszkolnego. Przekazywana z budżetu państwa dotacja przedszkolna, także na dzieci sześcioletnie, nie zrekompensuje utraty subwencji oświatowej. Tej straty nie uwzględnił budżet na 2016 rok.

Jak będzie wyglądał tegoroczny nabór do miejskich szkół ponadgimnazjalnych? Czy rzeczywiście planowana jest mniejsza liczba klas w w liceach ogólnokształcących , np. w liceach nr I , II i V z siedmiu do sześciu?

Liczba nowo tworzonych oddziałów klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych zależna jest od liczby uczniów klas trzecich gimnazjów. Przy naborze uwzględniamy także młodzież z gmin ościennych, która podejmie naukę w koszalińskich szkołach. W roku szkolnym 2016/2017 planujemy utworzyć 48 oddziałów klas pierwszych z tego 21 w liceach ogólnokształcących i 27 w technikach i zasadniczych szkołach zawodowych. W stosunku do roku szkolnego 2015/2016 planowany nabór jest mniejszy o cztery oddziały.

Zmniejszony nabór dotyczy czterech koszalińskich liceów. W technikach zostanie na takim samym poziomie, jak w roku szkolnym 2015/2016.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!