Siatkarki PGE Atomu Trefla wyszarpały zwycięstwo

Rafał Rusiecki
W pojedynku wiceliderek Orlen Ligi z wiceliderkami Serie A górą okazały się wicemistrzynie Polski. Po zaciętym meczu PGE Atom Trefl Sopot pokonał Nordmeccanikę Piacenza 3:2. Sprawa awansu do Top 6 Ligi Mistrzyń jest otwarta, ale pozycja atomówek przed rewanżem nie jest najlepsza.

Mecz rozpoczął się dla sopocianek idealnie. Popłoch w szregach Nordmeccaniki siała przede wszystkim Katarzyna Zaroślińska. Podopieczne trenera Lorenzo Micelliego szybko wyszły na kilkupunktowe prowadzenie. Na pierwszą przerwę techniczną schodziły przy stanie 8:3, a na drugą – 16:10. Nic więc dziwnego, że każda kolejna akcja nakręcała gospodynie, a wspomniana Zaroślińska zakończyła tę partię z imponującą liczbą 10 punktów na koncie.

Drugi zespół Serie A (Imoco Volley Conegliano wyprzedza zespół Marco Gaspariego tylko dzięki lepszemu bilansowi setów) to jednak nie byle jaki przeciwnik. Włoszki otrząsnęły się po tym szoku i w drugiej partii to one zaczęły nadawać ton. Atomówkom nie pomagała ich dotychczasowa broń, czyli kąśliwe zagrywki. Część z nich lądowała bowiem w siatce. Stać je było jedynie na doskakiwanie na dwa punkty. Na więcej przyjezdne już nie pozwoliły, wygrały 25:20 i doprowadziły do remisu.

W tym momencie sytuacja zaczęła się robić bardzo poważna. Wiadomo przecież, że w kontekście awansu w dwumeczu w europejskich pucharach nawet poszczególne sety mogą mieć znaczenie. Ta świadomość mobilizowała, ale także powodowała zdenerwowanie. Nic więc dziwnego, że trzeci set był bardzo zacięty. Długo zespoły szły łeb w łeb. Tak było do stanu 11:11, ale atomówkom udało się odskoczyć. Ton akcjom ofensywnym nadawały Maret Balkestein i Zaroślińska. Całą sopocką drużynę trzeba jednak pochwalić za defensywę. W tym elemencie zdecydowanie biły na głowę Nordmeccanikę. A kiedy wyszły na prowadzenie 23:16, stało się jasne, że ta partia padnie ich łupem.

Popis świetnej gry w czwartej odsłonie kontynuowała Katarzyna Zaroślińska. Atakująca PGE Atomu Trefla zdobyła cztery punkty z rzędu na zagrywce i ze stanu 4:4 wywindowała wynik na 8:4. I można tylko narzekać, że wówczas nastąpiła przerwa techniczna, która zupełnie wybiła z rytmu popularną „Smoku”, a następnie resztę atomówek. Włoszki zdołały odzyskać rezon i przejąć kontrolę. Co ciekawe, gospodynie nie mogły też liczyć na sędziego Iwajło Iwanowa. Bułgar (przy stanie 16:19) nie zauważył ewindentnej niesionej piłki i puścił dalej akcję, którą skończyły przyjezdne. Cała Ergo Arena w tym momencie zaczęła gwizdać. Nasze siatkarki walczyły dzielnie i rywalki „złapały” w końcówce. Po dwóch dobrych akcjach Klaudii Kaczorowskiej udało się złapać kontakt (22:23). Przy stanie 23:24 w ataku pomyliła się Indre Sorokaite i był remis po 24. Dwa kolejne punkty zdobyły jednak Włoszki.

Nie od dzisiaj wiadomo, że w siatkówce tie-break to loteria. Tutaj wygrywa się najczęściej charakterem. Atomówki podjęły walkę. Szczęście uśmiechało się do Nordmeccaniki. Tak było tuż przed zmianą stron, kiedy Francesca Marcon zaatakowała z trudnej pozycji - mocno wychylona - po górnej taśmie, a piłka zatańczyła na niej i wpadła w pole sopocianek. W decydującej akcji to Zaroślińska przełamała blok Włoszek i dzięki temu PGE Atom Trefl wygrał 15:13, a cały mecz 3:2.

W rewanżu w Piacenzie nasze siatkarki będą miały trudne zadanie. Jeśli chcą awansować bezpośrednio, muszą wygrać 3:0 lub 3:1. Aby doprowadzić do tzw. złotego seta, muszą ugrać dwa sety w regularnym czasie, a późnie jeszcze wygrać w tym złotym secie.

PGE Atom Trefl Sopot – Nordmeccanica Piacenza 3:2 (25:18, 20:25, 25:19, 24:26, 15:13)

PGE Atom: Radenković, Tokarska, Balkestein, Cooper, Kaczorowska, Zaroślińska, Durajczyk (libero) oraz Łukasik, Kulig, Kaczmar, Miros

Nordmeccanica: Ognjenović, Sorokaite, Belien, Bauer, Marcon, Meijners, Leonardi (libero) oraz Valeriano, Pascucci, Petrucci