ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
Wywóz śmieci już według harmonogramów [POBIERZ]. Urzędnicy...

(izj)

2013-07-11 17:32

2013-07-12 17:09

54 Komentarze

Wywóz śmieci już według harmonogramów [POBIERZ]. Urzędnicy będą je teraz weryfikować

(izj)

2013-07-11 17:32

Wszystkie trzy firmy odbierające od łodzian śmieci od 1 lipca (Eko-Serwis na Bałutach, Remondis w Śródmieściu i na Widzewie oraz MPO Łódź na Polesiu i Górnej, w drugim przypadku wspólnie z konsorcjum z firmą SITA) opracowały harmonogramy ich wywozu. Zgodnie z wytycznymi urzędników, to właśnie do czwartku miały czas na ich ostateczne dostarczenie do magistratu.
1/4

Teraz śmieci mają już być odbierane według opracowanych przez firmy harmonogramów.

(© Łukasz Kasprzak)

- Harmonogramy, które do nas wpłynęły będą teraz szczegółowo przez nas weryfikowane, m.in. pod kątem sprawdzenia, czy nie została w nich pominięta żadna, choćby najkrótsza ulica - mówi Ewa Jasińska, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej UMŁ. - Czkamy także na sygnały od mieszkańców, którzy nie znajdą w nich swoich posesji. Kiedy harmonogramy zaakceptujemy ostatecznie, firmy będą miały obowiązek dostarczenia ich każdemu właścicielowi do skrzynki pocztowej.

Na razie wszystkie firmy zaznaczają, że harmonogramy wywozu mogą jeszcze ulec zmianie, dlatego polecają sprawdzanie ich na bieżąco.
Częstotliwość wywozu śmieci została określona przez magistrat na podstawie wyników przetargów, w których wyłoniono firmy na wywóz śmieci w Łodzi. Jest on inny dla zabudowy jednorodzinnej i innych dla zabudowy wielorodzinnej.
W pierwszym przypadku, jeśli właściciele wybrali segregację, surowce powinny być od nich odbierane raz na dwa tygodnie, mokre bio i odpady zielone (np. trawa) - dwa razy w tygodniu, śmieci pozostałe po segregacji - raz w tygodniu, a wielkogabarytowe - dwa razy w roku. Ci, którzy nie segregują śmieci, powinny mieć je odbierane trzy razy w tygodniu.
W przypadku budownictwa wielorodzinnego i segregacji surowce powinny być odbierane trzy razy w tygodniu, a mokre bio i pozostałe po segregacji - cztery razy w tygodniu w okresie od 1 marca do 31 października i trzy razy w tygodniu w pozostałym okresie, wielkogabarytowe - raz w miesiącu. Tam, gdzie śmieci nie są segregowane, ich odbiór powinien odbywać się cztery razy w tygodniu.

Na poniedziałek jest przygotowywana pełna inspekcja Bałut przez trzy ekipy pracowników Wydziału Gospodarki Komunalnej po to, by sprawdzić, jak firma Eko-Serwis wywiązuje się z odbioru śmieci. Władze Łodzi mają do niej największe zastrzeżenia i nie wykluczają nawet wypowiedzenia tej firmie umowy.

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.