ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
Nowe banknoty od 7 kwietnia 2014 [ZOBACZ I PORÓWNAJ] Nowe...

2014-04-07 08:53

2014-04-08 10:09

24 Komentarze

Nowe banknoty od 7 kwietnia 2014 [ZOBACZ I PORÓWNAJ] Nowe pieniądze 10 zł, 20 zł, 50 zł, 100 zł

2014-04-07 08:53

Nowe pieniądze: Nowe banknoty w Polsce. NBP wprowadza nowe zabezpieczenia w banknotach. Oznakowania nominałów 10, 20, 50 i 100 będzie lepiej widoczne przy zachowaniu dotychczasowego wyglądu pieniędzy. Stare banknoty będą równolegle funkcjonowały w obiegu z nowymi. Zmiany zostaną wprowadzone od7 kwietnia. ZOBACZ, JAK WYGLĄDAJĄ NOWE BANKNOTY NBP i porównaj z tymi, które masz w portfelu NOWE BANKNOTY OD KWIETNIA 2014
  •  Nowe banknoty z zabezpieczeniami
  •  Nowe banknoty z zabezpieczeniami
  •  Nowe banknoty z zabezpieczeniami
  •  Nowe banknoty z zabezpieczeniami
  •  Nowe banknoty z zabezpieczeniami
Nowe banknoty już od 7 kwietnia:

Mamy nowe pieniądze. Na początku kwietnia NBP zacznie stopniowo wprowadzać do obiegu banknoty 10, 20, 50 i 100 zł ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami.
Banknot o nominale 200 zł na razie pozostaje bez zmian. Dotychczasowe banknoty pozostają ważne bezterminowo.

"W poniedziałek 7 kwietnia 2014 roku Narodowy Bank Polski rozpocznie stopniowe wprowadzanie do obiegu banknotów ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami. Nowe banknoty o nominałach 10, 20, 50 i 100 zł będą zastępowały zniszczone lub uszkodzone banknoty wycofywane z obiegu w ramach standardowych operacji zasilających banki komercyjne w gotówkę. Wszystkie obecnie używane banknoty bezterminowo pozostaną prawnym środkiem płatniczym" - przypomina w komunikacie NBP.

Bank centralny wyjaśnia, że głównym celem modernizacji jest utrzymanie najwyższego poziomu bezpieczeństwa obrotu gotówkowego w perspektywie najbliższych lat.

"Obecnie polskie banknoty są fałszowane stosunkowo rzadko - około 8 fałszerstw na milion banknotów w obiegu - ale postęp technologiczny, który dokonał się w ciągu ostatnich 20 lat w dziedzinie zabezpieczeń banknotów, wymaga przeprowadzenia takiej technicznej operacji. Narodowy Bank Polski jest już gotowy do zasilenia rynku banknotami ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami" - powiedział dyrektor departamentu emisyjno-skarbcowego NBP Marek Oleś.

Narodowy Bank Polski podkreśla, że nie będzie w nadzwyczajny sposób wycofywał z rynku banknotów będących obecnie w obiegu."Zmodernizowane banknoty będą pojawiać się w miejsce banknotów uszkodzonych lub zniszczonych, więc w pierwszych miesiącach będą one stanowiły zdecydowaną mniejszość w obiegu gotówkowym" – dodał Oleś.
1 »

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.