Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie tłoczno w szkołach "średnich". Podwójny rocznik kończy gimnazja i podstawówki!

(JED)
Dyrektorzy szkól ponad gimnazjalnych już zachodzą w głowę jak przygotować się na najtrudniejszy w oświacie rok szkolny 2018/2019. Wtedy do ich placówek przyjdą uczniowie, którzy skończyli gimnazja oraz absolwenci szkół podstawowych. Będzie ich ponad 9 tysięcy, dwa razy tyle ile w tym roku. Koszty dostosowania szkół ponadgimnazjalnych na przyjęcie dwóch roczników uczniów wstępnie oszacowano na 2,8 mln zł. Pieniądze pójdą na wyposażenie nowych sal lekcyjnych choć będzie też przenoszenie mebli i pomocy naukowych z gimnazjów – tam gdzie będzie to potrzebne.

–O warunki lokalowe się nie martwimy, bo szkoła jest duża a w czasach wyżu demograficznego mieliśmy kilkanaście klas w roczniku – mówi Michał Kwiatkowski, wicedyrektor XXVI Liceum Ogólnokształcącego przy ul.Wileńskiej. – Niestety martwimy się tzw. podstawą programową, bo w tej kwestii ciągle mamy szczątkowe informacje.

W tym liceum w przyszłym roku powstanie najprawdopodobniej 10 klas pierwszych po pięć dla uczniów gimnazjów i szkół podstawowych. Nie wszędzie jednak warunki pozwalają na dublowanie rocznika. W małych szkołach nie ma szansy na utworzenie podwójnego naboru.Dyrektorzy będą więc dzielić taką samą liczbą klas jak w latach poprzednich.

– Przyjęliśmy zasadę, że dla absolwentów szkół podstawowych będziemy szykować nieco więcej miejsc, ponieważ będzie ich więcej – dodaje Dorota Gryta, wicedyrektor Wydziału Edukacji. – Obawiam się, że nie każdy uczeń dostanie się do wymarzonej szkoły, ale niestety, nie w każdej placówce są możliwości techniczne by utworzyć dodatkowe sale lekcyjne.

Przed wakacjami gimnazja skończyło 4 067 uczniów. W tym roku szkolnym o miejsca w szkołach ponadgimnazjalnych będzie się ubiegać 9 001 uczniów. Gimnazja ukończy 4 195 uczniów, a szkoły podstawowe 4 806 uczniów. To oznacza, że w wielu szkołach będzie o wiele więcej chętnych niż miejsc. Na kończących 8 klasę czekać będzie 5 525 miejsc (3000 w liceach, 2 100 w technikach i 425 w szkołach zawodowych i branżowych) a na gimnazjalistów – 5 125 (2 850 w liceach, 1 950 w technikach oraz 325 w zawodowych). Miejsc jest więcej, bo łódzkie szkoły wybierają absolwenci z innych miejscowości.

O przyjęciu do szkoły „średniej” decyduje system na podstawie zgromadzonych przez ucznia ocen na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej lub gimnazjum, wyników egzaminu gimnazjalnego oraz dodatkowych aktywności (udział w konkursach przedmiotowych, wolontariat). Za każdą z tych składowych przyznawane są punkty. Uczeń może ich zdobyć maksymalnie 200. Im więcej ma punktów tym większe szanse, że dostanie się do wymarzonej przez sienie szkoły. Progi punktowe są ustalane na podstawie wyników z jakimi zgłaszają się absolwenci.
Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany