MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała w PRL-u - tak miasto wyglądało kilkadziesiąt lat temu! Jak się zmieniło? Zapraszamy na wycieczkę w przeszłość! ZDJĘCIA

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Ulica 11 Listopada w latach 70. XX wieku. Wówczas nosiła niechlubna nazwę Feliksa Dzierżyńskiego.
Ulica 11 Listopada w latach 70. XX wieku. Wówczas nosiła niechlubna nazwę Feliksa Dzierżyńskiego. fotopolska.eu
Miasto Bielsko-Biała zostało utworzone 1 stycznia 1951 r. Tego dnia formalnie połączono datowane na 1312 r. Bielsko oraz założoną w XVI wieku Białą. Jak nowo powstałe miasto wyglądało w PRL-u? Zapraszamy na wirtualny spacer po nieodległej przeszłości. Wiele z tych miejsc pamiętamy doskonale, niektóre zmieniły się nie do poznania!

Bielsko-Biała w PRL-u - jak miasto wyglądało całkiem niedawno?

Miasto Bielsko-Biała położone jest w południowej części województwa śląskiego. Granice Bielska-Białej obejmują historyczne regiony Śląska Cieszyńskiego i Małopolski. W latach 1975–1998 miasto było stolicą województwa bielskiego.

Zobacz ZDJĘĆIA Bielska-Białej w PRL-u

Bielsko-Biała jest ważnym środkiem przemysłowym i handlowo-usługowym. Ze względu na liczne zabytki architektury miasto jest czasami nazywane „Małym Wiedniem”. A z racji bezpośredniego sąsiedztwa gór jest chętnie odwiedzane przez turystów.

Rozwój miasta po II wojnie światowej związany był z powstającym przemysłem. W 1948 roku założono tu fabrykę silników samochodowych WSM. Na jej bazie w 1971 powstała Fabryka Samochodów Małolitrażowych. W Bielsku-Białej produkowano Polskiego Fiata 126p na włoskiej licencji. Pod koniec lat 40. XX wieku na lotnisku w Aleksandrowicach utworzono Szybowcowy Zakład Doświadczalny powstały na bazie przedwojennych warsztatów. Dzięki temu miasto stało się ważnym ośrodkiem produkcji lotniczej. Ponadto ważną rolę odgrywał w mieście przemysł włókienniczy.

Rozwijający się przemysł ciągnął za sobą konieczność budowy osiedli mieszkaniowych dla pracowników. Osiedle Grunwaldzkie oraz osiedla wzdłuż ulicy Piastowskiej powstały w latach 50. i 60., a nieco później – bloki z wielkiej płyty: Złote Łany, osiedla Karpackie i Beskidzkie oraz Wojska Polskiego.

Bazary Zamkowe, Kino Wanda – dziś te budynki możemy oglądać wyłącznie na zdjęciach. Jakie jeszcze obiekty zniknęły z mapy Bielska, a które do dziś cieszą nasze oczy? Zapraszamy na wirtualny spacer ulicami peerelowskiego Bielska.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera