Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bociany czarne online. Femina i Florentino w oku kamery. Relacja z bocianiego gniazda

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Femina3 i Florentino wróciły do gniazda na dębie już trzeci raz.
Femina3 i Florentino wróciły do gniazda na dębie już trzeci raz. RDPLP
I po raz kolejny łodzianie mają okazję podglądać życie Ferminy3 i Florentina, pary bocianów czarnych, które od kilku lat zajmują gniazdo na dębie w lesie w województwie łódzkim. Transmisja online już została uruchomiona.

Bociany czarne online. Florentino i Femina wróciły

Tożsamość obydwu osobników potwierdził profesor Piotr Zieliński z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, opiekun merytoryczny realizowanego wspólnie z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Łodzi projektu edukacyjnego pt. "Bociany Czarne Online". Dzięki kamerom zainstalowanym na drzewie, miłośnicy ptaków od kilku lat poznają życie tego niezwykle rzadkiego ich gatunku - od powrotu z zimowisk, szykowania gniazda przez składanie jaj, wykluwanie piskląt i wyprowadzanie lęgu po odloty do ciepłych krajów.

Bociany czarne online. Boćki wzięły się za amory

W pierwszych dniach tegorocznej transmisji obserwatorzy mieli okazję zobaczyć, jak para przygotowuje gniazdo do nowego sezonu lęgowego, wyskubując stary mech, zaplatając gałęzie. Były nawet sceny miłosne, pierwsze zaloty, które dają nadzieję, że w gnieździe znowu wyklują się pisklęta. W poprzednich latach Femina3 i Florentino dochowały się kilkorga potomstwa. Samica jest bardzo troskliwą matką, w ubiegłym roku została w gnieździe, dopóki nie opuściło go ostatnie młode.

Bociany czarne online. Dwadzieścia bocianich gniazd w Łódzkiem

Bocian czarny występuje w Polsce nielicznie. Jest bardzo skryty, zakłada gniazda w niedostępnych lasach. Na terenie podległym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi doliczono się dwudziestu gniazd tych ptaków. Ostanie gniazdo zostało zbudowane z pomocą naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego. Dwa lata temu w Nadleśnictwie Kolumna bociany uparcie próbowały założyć gniazdo na poziomym konarze. Jednak jak tylko naniosły więcej materiału, to spadał on na ziemię. Rok później już tylko jeden bocian ponawiał próby założenia siedziby, ale bez sukcesu. Ornitolodzy, Bartosz Janic i Piotr Zieliński z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska łódzkiej uczelni, z pomocą leśników z Nadleśnictwa Kolumna w lutym tego roku zbudowali nowe gniazdo na tym samym konarze, ale przy pniu drzewa. Platforma na gniazdo została wykonana z sezonowanych przez trzy lata dębowych żerdzi, a na nią nałożono wieniec z elastycznych gałęzi. Rozłożyste konary dębu powinny ułatwić bocianom dojście do nowego "mieszkania".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany