Ciekawe miejsca związane z kulturą w Łodzi i regionie

Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Nie warto siedzieć w domu. W Łodzi i województwie łódzkim jest wiele miejsc, gdzie dobrze jest spędzić czas. Oto kilka z nich...

W województwie łódzkim jest wiele interesujących miejsc, w których można poznać przeszłość regionu oraz skorzystać z bogatej oferty kulturalnej. Wybraliśmy spośród nich kilka takich, na które warto zwrócić uwagę i które warto odwiedzić. Będąc w Łodzi, koniecznie trzeba odwiedzić muzea – Muzeum Sztuki oraz Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne. Pierwsze z nich, działające od ponad dziewięćdziesięciu lat, posiada największą w Polsce kolekcję sztuki awangardowej. Na placówkę składają się trzy oddziały: ms1 znajdujące się w pałacu Maurycego Poznańskiego, ms2 mieszczące się w dawnej tkalni zakładów Izraela Poznańskiego oraz Muzeum Pałac Herbsta. Odwiedzając łódzkie Muzeum Sztuki, można poznać przede wszystkim sztukę ubiegłego wieku oraz współczesną.

Jeżeli jednak ktoś woli sztukę zdecydowanie dawniejszą, powinien zajrzeć do Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego. Dzięki przedmiotom zgromadzonym w części archeologicznej odwiedzający mogą prześledzić ponad 100 tysięcy lat rozwoju człowieka na terenach środkowej Polski. To między innymi artefakty wydobyte podczas prac archeologicznych na terenie kopalni węgla brunatnego w Bełchatowie, podczas prac przy budowie autostrad A1 i A2. Na stałej wystawie archeologicznej przybliżona jest kultura ludowa wsi z okresu dwudziestolecia międzywojennego w rejonach: opoczyńskim, rawskim, łowickim i sieradzkim. Ekspozycje stałe uzupełnia wystawa numizmatyczna „Pieniądz na ziemiach polskich”.

Będąc w Łodzi, warto zapoznać się z repertuarem Filharmonii Łódzkiej imienia Artura Rubinsteina oraz teatrów: imienia Stefana Jaracza oraz Teatru Wielkiego. Co istotne, artystów z części tych instytucji kultury można spotkać na wydarzeniach organizowanych na terenie całego województwa łódzkiego. Latem Filharmonia Łódzka organizuje Wędrowny Festiwal „Kolory Polski”. W tym roku jest realizowana jego 24. edycja.

Natomiast Teatr imienia Stefana Jaracza realizuje od ostatniego sezonu artystycznego program „Wojewódzkie Jaracza Wędrówki”. Dzięki niemu spektakle z łódzkiej sceny mogli w swoich miastach zobaczyć mieszkańcy Bełchatowa, Sieradza, Skierniewic, Tomaszowa Mazowieckiego oraz Radomska. Jednak instytucje kultury warte odwiedzenia znajdują się nie tylko w samej Łodzi. Przykładem interesującego miejsca, które powinniśmy zobaczyć, jest jeden z najmłodszych polskich skansenów

– Łęczycka Zagroda Chłopska. Odwiedzający mogą zobaczyć, jak wyglądała łęczycka wieś z przełomu XIX i XX wieku. W skansenie zrekonstruowano dom mieszkalny, budynek inwentarski, kuźnię. Na szczególną uwagę zasługuje odnowiony, zabytkowy wiatrak z 1820 roku. I to tylko niektóre z obiektów, które można obejrzeć w tym miejscu, dlatego na zwiedzanie warto zarezerwować sobie dużo czasu. Zwłaszcza że w skansenie regularnie organizowane są warsztaty oraz pokazy z udziałem lokalnych artystów i rzemieślników.

W Łęczyckiej Zagrodzie Chłopskiej odbywają się również wydarzenia mające na celu przybliżenie dawnych tradycji ludowych i życia miejskiego sprzed dziesięcioleci. Skansen w Łęczycy to niejedyne tego typu miejsce na kulturalnej mapie województwa łódzkiego. Jak wyglądała dawna wieś łowicka i jak żyli jej mieszkańcy, można zobaczyć w Łowickim Parku Etnograficznym w Maurzycach, będącym częścią Muzeum w Łowiczu. Znalazły się w nim głównie zabytki architektury pochodzące z dawnego Księstwa Łowickiego, obejmującego obecnie powiaty łowicki i skierniewicki. Skansen, w którym znajduje się ponad 40 obiektów z przełomu XIX i XX wieku, składa się z dwóch części. W pierwszej ukazana została stara wieś, mająca formę owalnicy z centralnym planem wioskowym. W drugiej części zrekonstruowano tak zwaną nową wieś – ulicówkę. Wyjątkowym obiektem na terenie Łowickiego Parku Etnograficznego jest zespół sakralny przeniesiony z Wysokienic, złożony z drewnianego kościoła zbudowanego w 1758 roku oraz późniejszej o dwie dekady dzwonnicy.

W innej części województwa łódzkiego, w Tomaszowie Mazowieckim, znajduje się Skansen Rzeki Pilica. To jedyne tego typu miejsce, w którym bohaterem, a właściwie bohaterką jest rzeka. Centralnym punktem skansenu jest drewniany młyn wodny. Został on przeniesiony jeszcze pod koniec ubiegłego wieku do tomaszowskiego skansenu ze wsi Kuźnica Żerechowska, położonej nad rzeką Luciążą. Co interesujące, w tym samym miejscu znajdują się również militaria z czasów drugiej wojny światowej wydobyte z Pilicy.

Ważnym elementem kulturalnego krajobrazu województwa łódzkiego są biblioteki. Na szczególną uwagę zasługuje ta znajdująca się w Piotrkowie Trybunalskim. Piotrkowska Miejska Biblioteka Publiczna w tym roku obchodzi stulecie istnienia. Od 2019 roku funkcjonuje w nowoczesnym budynku, w którym oprócz miejsca przechowywania księgozbioru znajduje się aula konferencyjna, pracownia gier komputerowych, bawialnia dla dzieci oraz kawiarnia. W piotrkowskiej bibliotece, nazywanej również „Mediateką 100-lecia”, działa od czterech lat kino studyjne „Piksel”. Jeżeli chodzi o nowoczesne budynki, w których mieszczą się instytucje kultury, to warto wspomnieć o Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach. Obiekt, w którym działa placówka, został wybudowany pod koniec lat 80. ubiegłego wieku, ale w latach 2020-2022 doczekał się gruntownej modernizacji, dzięki której skierniewiczanie mogą korzystać z pomieszczeń na miarę XXI wieku. Dotychczasowa sala kameralna zmieniła się w salę koncertową z ponad 300 miejscami, gdzie odbywają się koncerty, spektakle oraz seanse filmowe. Nową jakość uzyskał wewnętrzny dziedziniec. Dzięki szklanemu zadaszeniu stał się przestrzenią wystawienniczą oraz miejscem, gdzie można organizować kameralne wydarzenia kulturalne. Przykład remontu Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach pokazuje, że odbiorca zwraca uwagę na estetykę i funkcjonalność miejsc kultury. Po remoncie zwiększyła się liczba osób biorących udział w wydarzeniach kulturalnych i korzystających z oferty edukacyjnej skierniewickiego CKiS.

Ważnym punktem na kulturalnej mapie województwa łódzkiego jest Muzeum w Nieborowie i Arkadii, będące częścią Muzeum Narodowego w Warszawie. Nieborowska część to pałac będący dawną siedzibą rodziny Radziwiłłów. We wnętrzach odtworzone zostały XVIII-wieczne realia oparte na ocalałym wyposażeniu pałacowym. Nieborowski pałac otacza park w stylu francuskim. Muzeum organizuje również wystawy czasowe oraz koncerty z muzyką klasyczną, na czele z wrześniowym pokazem operowym na dziedzińcu przed pałacem. Sentymentalno-romantyczny park w Arkadii to druga część muzeum. Park w Arkadii został założony z inicjatywy Heleny Radziwiłłowej. W terenie parku znajdują się między innymi: grota Sybilli, świątynia Diany oraz akwedukt. To idealne miejsce na spacer bez względu na porę roku, zwłaszcza że jest otwarty dla zwiedzających przez dwanaście miesięcy. To tylko niektóre z instytucji kulturalnych znajdujących się w województwie łódzkim. Jest ich zdecydowanie więcej, co pokazuje, że łódzkie to ważne miejsce na kulturalnej mapie kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ciekawe miejsca związane z kulturą w Łodzi i regionie - Dziennik Łódzki

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany