18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co odkryto przed domem handlowym „Magda”?

(izj)
Znalezione fundamenty zostały udokumentowane i ponownie zasypane. Teraz pojawi się na nich nowa nawierzchnia.
Znalezione fundamenty zostały udokumentowane i ponownie zasypane. Teraz pojawi się na nich nowa nawierzchnia. Łukasz Kasprzak
Flakonik (prawdopodobnie po medykamentach z XIX wieku), sporo naczyń ceramicznych oraz przedmioty metalowe codziennego użytku pochodzące z XIX wieku znaleźli archeolodzy pod placem przed domem handlowym „Magda”. Prace archeologiczne były prowadzone w tym miejscu przez ostatnie trzy tygodnie. Ekipa drogowców, rozpoczynając remont w ostatnich dniach października i demontując dotychczasową nawierzchnię placu, natrafiła na tajemnicze fundamenty. Prace niezwłocznie wstrzymano, a na miejsce wezwano wojewódzkiego konserwatora zabytków.

- Podczas prac odkryto fundamenty dwóch parterowych budynków, które dawniej stały w pierzei ul. Piotrkowskiej pod numerem 30 i 32 - mówi Wojciech Szygendowski, wojewódzki konserwator zabytków w Łodzi. - Ten położony pod numerem 30, a więc bliżej pl. Wolności, to dawny, drewniany dom tkacza z 1823 r. W późniejszych latach był przebudowywany. W ramach tych prac zyskał m.in. murowaną elewację. Gmach, który stał na rogu ul. Piotrkowskiej i dawnej ul. Cegielnianej, a dziś ul. Jaracza, był z kolei od początku murowany. Oba budynki zburzono na przełomie lat 40. i 50., po czym w latach 60. wzniesiono w ich miejscu dom handlowy.
Archeolodzy dokonali szczegółowej inwentaryzacji znaleziska, podczas której poznano dokładny podział pomieszczeń w budynkach.

Weekend "Zakochani wciąż jak nikt" - nowy przebój - FILM

- Gmach pod numerem 30 składał się z pomieszczenia warsztatowego oraz mieszkalnego - wyjaśnia Wojciech Szygendowski. - Za oba budynkami były z kolei sady. W głąb działki wjeżdżało się po tzw. miedzuchu, czyli wąskiej uliczce oddzielającej budynki, którego istnienie zostało także potwierdzone podczas prac archeologicznych. Ze starszych elementów stwierdzono z kolei istnienie jamy paleniskowej, ale nie wiadomo póki co z jakiego okresu może ona pochodzić.
Niewykluczone, że znalezione przedmioty zostaną zaprezentowane podczas czasowej wystawy. Po wykonaniu dokumentacji, fundamenty zostały przysypane i wznowiono remont placu, który zakończy się jeszcze w tym roku. Do połowy grudnia potrwa z kolei remont ul. Piotrkowskiej na odcinku od ul. Narutowicza do ul. 6 Sierpnia, a do końca roku - odcinka od ul. 6 Sierpnia do ul. Moniuszki. Remont odcinka od ul. Moniuszki do ul. Zamenhofa rozpocznie się wiosną przyszłego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany