MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co robić na nadmierną potliwość?

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
.
. Maciej Stanik
Na całej skórze mamy od 2 do 3 milionów gruczołów potowych. Są ich dwa rodzaje: ekrynowe, obecne na niej od urodzenia i rozsiane po całej powierzchni, oraz apokrynowe, rozwijające się w okresie dojrzewania i występujące w okolicy pach i w miejscach intymnych.

- Dzięki temu, że się pocimy możliwa jest między innymi termoregulacja, czyli utrzymanie prawidłowej temperatury naszego ciała - mówi dr Piotr Czyż, dermatolog. - W ciągu doby każdy z nas wypaca od 250 do 500 ml wody, ale w niektórych sytuacjach nawet do 3 litrów w ciągu godziny, co jest efektem pracy gruczołów ekrynowych.

Czasami poci się całe ciało (potliwość uogólniona), a niekiedy jedynie powierzchnie dłoniowe rąk, powierzchnie podeszwowe stóp, okolice pachowe oraz pachwiny (potliwość ograniczona).

.

To, jak bardzo się pocimy, zależy od temperatury na zewnątrz, wysiłku fizycznego, spożywanych potraw, szczególnie ostro przyprawionych lub podawanych w wysokiej temperaturze, ale też osobistych predyspozycji, przyjmowanych leków. Nadmierna potliwość może również towarzyszyć niektórym chorobom, m.in. nadczynności tarczycy, zaburzeniom neurologicznym, nadciśnieniu, gruźlicy, cukrzycy i otyłości. Odrębną grupę stanowią pacjenci z tzw. potliwością emocjonalną, której bezpośrednią przyczyną jest trema, lęk, a nawet radość.

Dolegliwość ta często przez pacjentów postrzegana jest w kategoriach dyskomfortu natury estetycznej. Jest jednak chorobą, pojawia się najczęściej w drugiej lub w trzeciej dekadzie życia. Nagłe i duże wydzielanie potu może być niebezpieczne zwłaszcza w lecie i przy dużym wysiłku fizycznym, jako bezpośrednia przyczyna zaburzeń elektrolitowych, może prowadzić do osłabienia i znacznego odwodnienia organizmu.

Przykry zapach, czyli poty złowonne, bo tak się o nich fachowo mówi, częściej dotyczy potu wydzielanego przez gruczoły apokrynowe. Zawiera on duże ilości substancji organicznych, które są rozkładane przez bytujące na skórze kolonie bakterii, drożdże, grzyby. Efektem jest nieprzyjemny zapach.
Pot wydzielany przez gruczoły ekrynowe również może nieprzyjemnie pachnieć, ale z innego powodu. W okolicach nadmiernej potliwości, pachwinach, pachach i przestrzeniach między palcami stóp, dochodzi do maceracji naskórka. Ten zmacerowany naskórek jest rozkładany przez drobnoustroje, a efektem ubocznym bywa nieprzyjemny zapach.

***
Jak dbać o siebie,
gdy cierpimy na nadmierną potliwość:

- częstsze kąpiele;
- noszenie przewiewnych ubrań, głównie z jasnej bawełny;
- nie przegrzewanie się;
- unikanie spożywania alkoholu, kawy, herbaty, gorących i ostro przyprawionych potraw;
- stosowanie leków odkażających skórę o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybicznym i przeciwdrożdżakowym;
- stosowanie preparatów zawierających chlorek aluminium oraz związki ograniczające rozwój bakterii (niektóre antyperspiranty).

***
Potliwość ograniczają również zastrzyki z botoksu oraz zabiegi jonoforezy.
Jonoforeza polega na kąpieli rąk lub stóp w specjalnej wanience wypełnionej wodą, przez którą przesyłany jest prąd stały. Zaczynamy od jednego zabiegu dziennie, a gdy nastąpi poprawa, można, dla podtrzymania efektu, ograniczyć się do kąpieli raz w tygodniu. Może być stosowana również do leczenia nadmiernego pocenia pach, ale w tym przypadku zamiast kąpieli w wanience stosuje się specjalne gąbki. Zabiegi wykonywane są w gabinetach kosmetycznych, ale pacjenci mogą również kupić sobie takie urządzenie, kosztuje od 2 do 3 tysięcy złotych, i wykonywać je w domu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany