Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co to jest syndrom drażliwego jelita?

Agnieszka Jedlińska
Coraz więcej osób uskarża się na częste bóle brzucha, wzdęcia oraz na przemian występujące biegunki i zaparcia. Co trzecia z nich ma dolegliwości, które mogą być symptomami zespołu jelita drażliwego.

- Niestety, wielu pacjentów je lekceważy. A wczesne rozpoznanie zespołu jelita drażliwego i odpowiednia diagnoza mogą nam pomóc poprawić jakość życia - mówi Beata Ślebzak-Cebula, dietetyk kliniczny z Helse Clinic. I tłumaczy: - W większości przypadków pacjenci odczuwają nie tylko dyskomfort wynikający z bólu brzucha czy wzdęcia, ale też dyskomfort psychiczny. A ten może utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Zespół jelita drażliwego charakteryzuje się zaburzeniami rytmu i konsystencji wypróżnień - biegunkami i zaparciami - oraz mogącymi towarzyszyć im bólami brzucha, wzdęciami i uczuciem niepełnego wypróżnienia. Najczęściej występuje u kobiet między 30 a 40 rokiem (około 70 procent). Jest to choroba nieuleczalna, ale jej objawy można złagodzić tak, by nie były zbyt uciążliwe.

- Powodem zespołu jelita drażliwego są zaburzenia jelita grubego, a te mogą być spowodowane stanami lękowymi, stresem, depresją. A także nadużywaniem środków przeczyszczających i spożywania niektórych pokarmów. Dlatego obserwując u siebie któreś z objawów powinniśmy skonsultować się z lekarzem rodzinnym i dietetykiem, który pomoże nam ułożyć jadłospis tak, by układ pokarmowy i jelita lepiej sobie z nim radziły - mówi Beata Ślebzak-Cebula.


Jak rozpoznać objawy

* Bóle brzucha i dyskomfort w jamie brzusznej powtarzający się przez trzy miesiące.
* Ból w podbrzuszu i w lewym dolnym odcinku jamy brzusznej. Najczęściej wystęuje po posiłku.
* Zaparcia - mniej niż trzy wypróżnienia w tygodniu charakteryzujące się małą ilością twardego i grudkowatego stolca.

Regularne, lekkie posiłki

Bez względu na to, na jaką postać zespołu nadwrażliwego jelita cierpimy (patrz ramka) to powinnyśmy stosować dietę lekkostrawną, którą - zgodnie z zaleceniami dietetyka - można modyfikować.

- Najważniejsze będą regularne posiłki. W zależności od tego jak intensywne mamy dni, najlepiej jeść 4-5 małych posiłków - mówi Beata Ślebzak-Cebula. - I co ważne, powinniśmy tak gospodarować naszym czasem, by znaleźć chwilę na zjedzenie posiłku w spokoju.

Unikajmy smażonych i grillo-wanych mięs, zastąpmy je gotowanymi, duszonymi lub pieczonymi w folii. Wskazane są chude mięsa, wędliny i ryby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany