Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej łodzian korzysta w ramach ubezpieczenia zdrowotnego z rehabilitacji we własnym domu. Terminy jeszcze w tym roku

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
W tym roku już 4200 pacjentów (do 31 sierpnia) mieszkających w naszym województwie skorzystało w ramach ubezpieczenia zdrowotnego z rehabilitacji w domu. W ubiegłym roku taką pomoc uzyskało ponad 4800 chorych, a od 2019 do 2022 blisko 17 tys. Na rehabilitacje w warunkach domowych pacjent często czeka krócej niż w poradni. Spośród 10 placówek oferujących taką rehabilitację w Łodzi 2 oferują terminy jeszcze w tym miesiącu, a z kolejnych 3 rehabilitant przyjedzie do chorego w listopadzie lub grudniu.

W tym roku na samą fizjoterapię łódzki oddział wojewódzki NFZ przeznaczył 101 mln zł, a w ubiegłym 77,9.

- Cały czas analizujemy dostępność do tego typu leczenia. Ograniczeniem w zwiększaniu kontraktów są m.in. możliwości kadrowe placówek rehabilitacyjnych – mówi Anna Leder, rzecznik ŁOW NFZ. - Na terenie naszego województwa taką rehabilitację oferuje 31 placówek medycznych, a w samej Łodzi – 10 .

Rehabilitacja w warunkach domowych przeznaczona jest dla pacjenta, który nie porusza się samodzielnie i nie ma możliwości dotarcia do placówki rehabilitacyjnej, której wykonywane są takie zabiegi. Z takiej formy leczenia w domu mogą skorzystać chorzy, którzy mają zaburzeniami funkcji motorycznych: po zatorach lub udarach mózgu, urazach (do 12 miesięcy od dnia powstania ogniskowego uszkodzenia mózgu); ciężkimi uszkodzeniami centralnego i obwodowego układu nerwowego, uszkodzeniach rdzenia kręgowego (do 12 miesięcy od dnia powstania uszkodzenia), chorobami przewlekle postępującymi (miopatiami, chorobą Parkinsona, zapaleniem wielomięśniowym, rdzeniowym zanikiem mięśni, guzami mózgu, procesami demielinizacyjnymi, kolagenozami, przewlekłymi zespołami pozapiramidowymi, reumatoidalnym zapaleniem stawów; chorobami zwyrodnieniowymi stawów biodrowych lub kolanowych, po zabiegach endoprotezoplastyki stawu – przez okres 6 miesięcy od dnia wykonania operacji; urazami nóg (przez okres 6 miesięcy od dnia powstania urazu). Rehabilitacja w warunkach domowych przysługuje również osobom w stanie wegetatywnym.

Choremu przysługuje do 80 dni zabiegowych w roku kalendarzowym i nie więcej niż 5 zabiegów dziennie. Skierowanie na rehabilitację wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. Należy je zarejestrować w poradni w ciągu 30 dni bez względu na czas rozpoczęcia rehabilitacji. Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z tej formy pomocy medycznej bez wyznaczonych, dla pozostałych grup pacjentów, limitów.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany