Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darmowe porady prawne. Na pytania Czytelników odpowiada adwokat Jerzy Ciesielski. Czy w każdej chwili muszę oddać pożyczone pieniądze?

em
Bezpłatne porady prawne. Na pytania Czytelników odpowiada adwokat Jerzy Ciesielski. Mecenas Jerzy Ciesielski czeka na e-maile pod adresem: [email protected]. Pytania można również przesyłać listownie: Mecenas Jerzy Ciesielski, Redakcja „Expressu Ilustrowanego”, ul. ks. I. Skorupki 17/19, 90-532 Łódź. Adwokat udziela również bezpłatnych porad prawnych. Zapisy w sekretariacie redakcji, tel. 42 665-92-00.

Czy w każdej chwili muszę oddać pożyczone pieniądze?
Pożyczyłem pieniądze od krewnej, ale nie ustaliliśmy, kiedy mam je oddać. Czy krewna może żądać zwrotu pieniędzy w każdej chwili? - Daniel S.

W przypadku umowy pożyczki, jeżeli termin zwrotu pożyczki nie jest oznaczony, dłużnik obowiązany jest zwrócić pożyczkę w ciągu sześciu tygodni po wypowiedzeniu przez dającego pożyczkę (art. 723 kodeksu cywilnego).

Co to jest molestowanie seksualne?

W moim zakładzie pracuje dużo kobiet. Często z nimi żartujemy i opowiadamy im pieprzne dowcipy. Kiedy zgodnie z prawem mamy do czynienia z molestowaniem seksualnym w miejscu pracy? - Przemysław Z.

Za molestowanie seksualne w miejscu pracy uznaje się wszelkie fizyczne, słowne lub pozasłowne działania o podłożu seksualnym, godzące w dobra osobiste i godność pracownika. Muszą mieć postać szantażu seksualnego, przyczyniać się stwarzania negatywnej, nieprzyjemnej atmosfery w miejscu pracy, a także wrogich, nieprzyjaznych warunków pracy. Sprawcą tych czynów może być zarówno przełożony, jak i współpracownik ofiary.

Chcę się zrzec spadku po moim ojcu

Od lat nie utrzymuję kontaktów ze swoim ojcem. Nie chcę też, żeby moje dziecko się z nim kontaktowało. Czy mogę już teraz zrzec się spadku po ojcu i czy zrzeczenie się będzie skuteczne również wobec mojej córki? - Renata G.

Przepisy artykułu 1048 Kodeksu cywilnego przewidują, że spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim.

Umowa taka musi być jednak zawarta w formie aktu notarialnego. Zrzeczenie się dziedziczenia ustawowego przez spadkobiercę rozciąga swe skutki także na zstępnych (dzieci, wnuki). Skutkiem zrzeczenia się jest wyłączenie od dziedziczenia tak, jakby osoba zrzekająca się nie dożyła otwarcia spadku.

Mecenas Jerzy Ciesielski czeka na e-maile pod adresem: [email protected]. Pytania można również przesyłać listownie: Mecenas Jerzy Ciesielski, Redakcja „Expressu Ilustrowanego”, ul. ks. I. Skorupki 17/19, 90-532 Łódź. Adwokat udziela również bezpłatnych porad prawnych. Zapisy w sekretariacie redakcji, tel. 42 665-92-00.

Prognoza pogody na piątek:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany