Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobra wiadomość dla pacjentów. Operacje raka jelita i błony śluzowej macicy z wykorzystaniem robotów są już refundowane

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Operacje usunięcia raka prosty z użyciem robotów medycznych NFZ refunduje je już od 1 kwietnia tego roku. W woj. łódzkim w okresie od 1 lipca ubiegłego roku do 1 lipca tego roku w trzech placówkach, Salve Medica, Kopernik oraz szpital wojewódzki w Bełchatowie, lekarze wykonali aż 211 zabiegów refundowanych usunięcia raka prostaty. Robota ma też szpital Bonifratrów w Łodzi, ale w tej placówce nie są jeszcze refundowane.
Robot da Vinci XI w szpitalu im. Kopernika w Łodzi Za zabiegi radykalnego usunięcia prostaty płaci NFZ

Tzw. system robotowy (pokroju najbardziej znanego robota da Vinci) gwarantuje pacjentowi lepsze wyniki leczenia i lepszą jakość życia po operacji. Zmniejsza też ryzyko powikłań. Poza tym chorzy po takim zabiegu szybciej wracają do zdrowia.

Zabiegi i operacje przy użyciu robota od 1 sierpnia znalazły się w  koszyku świadczeń gwarantowanych. Tym razem chodzi o zabiegi w zakresie nowotworu błony śluzowej macicy i nowotworu jelita grubego.

W przypadku tych dwóch nowotworów liczba zachorowań wzrasta. W Łódzkiem w ubiegłym roku w 2022 r. wykonano 954 takich operacji podczas gdy w 2019 – 893. Jeszcze dramatyczniej wygląda sytuacja w przypadku nowotworów błony śluzowej macicy. W Łódzkiem w 2022 r. lekarze zoperowali 511 pacjentki. Trzy lata wcześniej (2019 r) takiemu zabiegowi musiało się poddać 364 kobiet.

Operacje usunięcia raka prosty z użyciem robotów medycznych NFZ refunduje je już od 1 kwietnia tego roku.
W woj. łódzkim w okresie od 1 lipca ubiegłego roku do 1 lipca tego roku w trzech placówkach, Salve Medica, Kopernik oraz szpital wojewódzki w Bełchatowie, lekarze wykonali aż 211 zabiegów refundowanych usunięcia raka prostaty. Robota ma też szpital Bonifratrów w Łodzi, ale w tej placówce nie są jeszcze refundowane.

14 lipca w Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Bełchatowie wykonano 100 zabieg robotyczny - informuje na swojej stronie internetowej szpital w Bałchatowie. Zabiegi wykonywane są robota chirurgicznego VERSIUS.

"(...) Oddział Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Laparoskopowej naszego Szpitala jako pierwszy w 2022r. w województwie łódzkim spełnił wszelkie wymogi sprzętowe oraz kwalifikacyjne do wykonywania takich zabiegów. W ramach finansowania przez Narodowy Funduszu Zdrowia wykonywane są zabiegi prostatektomii radykalnej, czyli usunięcia gruczołu krokowego w przypadku raka tego narządu (...)".

[a]W Łodzi i w Bełchatowie można usunąć całkowicie prostatę przy użyciu robota w ramach ubezpieczenia medycznego! | Express Ilustrowany;W Łodzi i w Bełchatowie można usunąć całkowicie prostatę przy użyciu robota w ramach ubezpieczenia medycznego!/a]

Już w tym miesiącu, po podpisaniu aneksu do umowy placówki posiadające roboty mogą wykonywać operacje usunięcia raka jelita grubego i raka błony śluzowej macicy z wykorzystaniem robota.

W przypadku leczenie chirurgicznego raka błony śluzowej macicy placówka musi udokumentować wykonanie co najmniej 100 zabiegów rocznie (z powodu nowotworów: błony śluzowej trzonu macicy, gruczołu krokowego lub jelita grubego), a
w przypadku leczenia chirurgiczne raka jelita grubego udokumentować wykonanie co najmniej 120 zabiegów rocznie (bez użycia robota). Zawsze musi mieć zatrudnionego lekarza specjalistę z doświadczeniem w przeprowadzeniu co najmniej 50 zabiegów z zastosowaniem asysty robotowej (okres przejściowy do 31 lipca 2024 r.).

Warunki określone przez ministra spełnia jedynie szpital im. M. Kopernika w Łodzi.

- Placówka musi wykazać, że wykonała określoną liczbę takich zabiegów i dopiero wtedy możemy podpisać z nią aneks do umowy o refundacji - wyjaśnia Anna Leder, rzecznik prasowy ŁOW NFZ.

W przypadku nowotworów błony śluzowej placówka musi wykazać, że wykonała co najmniej 100 takich zabiegów.

O to, czy szpital Kopernika przystąp do operacji usuwania nowotworów błony śluzowej macicy zapytaliśmy w tejże placówce.

"W przyszłości chcielibyśmy rozszerzyć zakres refundowanych świadczeń z użyciem robota, ale na tę chwilę nie ma jeszcze konkretnych ustaleń" - napisała w odpowiedzi Julia Ścigała z biura prasowego szpitala.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany